Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: čtv 04.10.2018 7:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2012
Příspěvky: 315
Bydliště: Praha
Obrázky: 1
Woita píše:

Spirit jde použít jako otáčkoměr, při použití vlastního (ne_Spiritového) governoru, zde asi většinou Hobbywing co byl ve stavebnici.


Takto:
Žlutý drát (snímač otáček) z reglu se připojí do Spirita do konektoru ELE/PIT/TAIL na pin PIT.
V nastavení Spirita přiřadím kanálu plynu nějaký neškodný kanál, který se nehýbe (já jsem nastavil CH1, který mám pořád na nule a není použit nikde ve Spiritovi). Potom je už aktivní tlačítko nastavení Governoru/Plynu. Vlezu tedy do nastavení, tam nastavím správně Převodový poměr (spočítám z poměru zubů od motoru k hlavní hřídeli, u Devila 505 je to 5,9) a také nastavím Dělitel snímače (myslím že u Hobbywingu je to 6).
No a Spirit mi při roztočení (Hobbywingovým interním governorem) pěkně ukazuje aktuální otáčky.
Voila!



Ahoj,

škoda, že nemáš Hobbywing V4, měl by jsi kompletní telemetrii.
Při použití S.BUS máš plyn už ve Spiritovi a nemusíš přidávat "neškodný kanál". Jen možná do návodu doplním, pak ten governor ve Spiritu zase vypnout.
Jak se v Horusovi objevuje integrace Spirita? Teda jestli používáš.

Díky

_________________
Netopyr

XL V2, Devil 380, Spirit GTR,RS,W1, Sir Edmunt Race, Bublinky, DS 12, Wave a NETOPÝR


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: čtv 04.10.2018 16:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Netopyr píše:
... škoda, že nemáš Hobbywing V4, měl by jsi kompletní telemetrii....
Ahoj,
Že má HW v4 telemetrii vím, ale v3 jsem měl ve stavebnici. Ono ale když už je helikoptéra zalítaná a používá se k lítání (tj. už není třeba ladit), tak bych telemetrii z reglu stejně neužil. Při ladění jsem si vytahoval z Castlu (v jiné heli) data a analyzoval, ale po odladění už delší dobu data nezkoumám.


Netopyr píše:
... Při použití S.BUS máš plyn už ve Spiritovi a nemusíš přidávat "neškodný kanál"....
S tím plynem jsem to moc nepochopil - abych mohl zapnout governor Spirita, tak musím přiřadit nějaký kanál plynu, jinak mám tlačítko nastavení Governoru/Plynu vyšedlé a neaktivní,takže se nedostanu do nastavení governoru, abych tam mohl nastavit převodový poměr a násobitel čidla reglu. A také, přes to tlačítko se dostávám do okna Nastavení Governor/Plyn a tam právě vidím ty otáčky. Kde jinde bych si je přečetl?
Mohl bys mi to prosím nějak osvětlit? Díky...


Netopyr píše:
...Jen možná do návodu doplním, pak ten governor ve Spiritu zase vypnout ...
Asi jsem nepochopil "pak ten governor ve Spiritu zase vypnout".
Jojo, to vidím. Dobrá finta. Po nastavení převod. poměru a násobitele snímače se dá governor vypnout, měří to pořád. To je OK.
Myslíš že kdybych ten governor nechal zafajfkovaný, že by to něčemu vadilo?


Netopyr píše:
... Jak se v Horusovi objevuje integrace Spirita? Teda jestli používáš...
Integrace Spirita je v Horusovi úplná, vše se pak nastavuje přes vysílačku, kámoš co má také Horuse vůbec nepoužívá pro nastavení počítač.
Ale k tomu je třeba OpenTX, já mám FrSky OS. On tedy FrSky OS už také podporuje LUA skripty, možná že přes ně by to šlo také, ale nezkoušel jsem to, ani jsem po tom zatím nepátral.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: pát 05.10.2018 7:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2012
Příspěvky: 315
Bydliště: Praha
Obrázky: 1
Ahoj Woito,

odpovím bez urývků a snad na vše, kdyby ne, připomeň se.

Co se týká telemetrie, tak jsem šel do ní hlavně z důvodu, abych hlídal spotřebu. Takže již nelítám na čas, ale na spotřebované mAh. Pokud používáš jeden plyn, tak rozdíl asi nepoznáš, ale já si otáčky během letu měním, takže každý let je jinak dlouhý. Přínosem mi bylo, delší letové čase o 30 až 60 sec. A to už stojí za to.

S tím plynem to spíš vychází z toho jaké propojení Spirit přijímač používáš? Pokud S-BUS jde ti plyn přes Spirita, pokud PWM, tak plyn přes spirita jít nemusí a tím pádem to musíš aktivovat. Já mám S-BUS, takže mi plyn jde přes SPirita. Samozřejmě nastavení governoru je na stejním místě. Jen jde o to, že když máš plyn přes SPirita a necháš zapnutý governor, tak ti ho spirit řídí. Teď jsem používal regl Jive, takže jsem zapnul governor, nastavil převodový poměr a governor opět VYPNUL. A ano spirit hlásí otáčky. Mám je v telemetrii. I když je až tak moc nepotřebuju. Teď mě čeká nastavení s reglem Castl a zatím nevím co mě čeká. Jinak mi S-BUS přijde lepší v tom, že máš plný počet kanálů, využívám banky, zapínání funkci, měření vibrací a ještě pořád mám místo na další věci.

Co se týká intergrace, tak mám 9+ a ten nemá barevný displej, tak mě jen zajímalo, jak ta integrace vypadá na Horusovi, který je barevný. Jinak to je jedna z dalších věcí, proč jsem šel do OpenTX, abych mohl spirita ladit z rádia. Ano často to nepoužívám, ale občas si do toho hrábnu. Nemusím nic připojovat a je to v pohodě.

_________________
Netopyr

XL V2, Devil 380, Spirit GTR,RS,W1, Sir Edmunt Race, Bublinky, DS 12, Wave a NETOPÝR


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: sob 06.10.2018 11:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 6.10.2018
Příspěvky: 3
Uvažuju o Devilu 505 tak se chci zeptat, jestli se vejde baterka o rozměrech 56x39x136.Děkuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: sob 06.10.2018 15:28 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 24.8.2014
Příspěvky: 198
To je asi to posledni co by me zajimalo:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: sob 06.10.2018 16:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
56mm je moc. Na šířku se nevejde (bylo by to širší než spodní plato co na něm sedí baterka, a na výšku by to drhlo o řemenici motoru. Pokud bys dole neměl sucháč, tak by se těch 56 na výšku mooožná vešlo, ani sucháč okolo by se nevešel, musel bys baterku připevnit k platu řekněme izolačkou, ale bylo by to těsně k té řemenici a to není nic dobrýho.

Vhodné rozměry jsou cca: š=48, v=42, řekněme do 45, d=140. S takovou baterkou je to i perfektně vyvážené. takové mám 6s 4000mAh 60C. Dneska jsem takové baterky lítal 7 minut a vylítal jsem je akorát do Storage stavu (3,8V/čl).

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: sob 06.10.2018 16:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Netopyr:
Už se to celé vyjasnilo. Spirita mám připojeného přes S-Bus, ale ten kanál plynu stejně musím přiřadit (právě aspoň nějaký ten falešný), protože JÁ SE NA OTÁČKY DÍVÁM PŘS PROGRAM SPIRIT SETTINGS. (TY NA NĚ KOUKÁŠ PŘES TELEMETRII. )
No a pokud bych nepřiřadil kanál plynu, mám šedé a neaktivní tlačítko nastavení governoru, takže se na otáčky nemůžu dívat ve Spirit settings - jsou právě pouze na kartě nastavení governoru.

Já ty otáčky potřebuju pouze jednorázově, pro nastavení. Samozřejmě že přes telemetrii je to paráda a luxus, jenže já nemám OpenTx, takže musím přes ten program. Možná ale že se tím pádem začnu zajímat o ty LUA skripty pro FrSkyOS, pak bych tu telemetrii asi mohl mít taky.
To zapnutí govíku, nastavení parametrů a vypnutí, to je OK. Ale i když bych govík nechal zapnutý, ničemu by to nevadilo, plyn mám přímo přes přijímač (Přes PWM výstup plynového kanálu), takže Spirit mi do toho plynu nesahá. Pro pocit ale je to dobré ho potom zase vypnout, přesně jak jsi radil.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 07.10.2018 8:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2012
Příspěvky: 315
Bydliště: Praha
Obrázky: 1
Woita:

jásný už to chápu. Já mám regl přímo do Spirita, protože jsem používal BEC z reglu a přijde logické, aby byl napájen Spirit, ne přijímač. Ale vím, že to spousta lidí to dělá i jinak. Věc názoru. Tím pádem mám aktivovaný plyn ve spiritu. A ano, pokud Ti nejde plyn přes Spirita, tak ti ho nemůže governor Spirita ovlivnit, ale stejně bych ho vypnul.

Co se týká telemetrie. Nevím jak je to u Frsky OS. Ale u OpenTx jde telemetrie bez Lua skriptů. Je nutné připojit přijímač přes S.Port se Spiritem a máš v přijímači telemetrii co umí Spirit. Lua potřebuješ jen na Integraci. Pokud teda máš otáčky ve Spiritu, a funguje to stejně, tak by neměl být problém, je mít i rádiu. Stejně tak ještě pár informací ze Spirita. Ale jak jsem psal, já do toho šel hlavně kvůli spotřebě.

I když Frsky čidla asi budou fungovat i na Frsky Os, takže si tam můžeš dát proudové a napěťové čidlo a počítat. To proudové jsem zkoušel a funguje dobře (to do 150A) a mám měřič článků. Ale kapacitu tahám s reglu.

PS: ještě jsem se koukal do Spirit návodu, mluví se tam o podpoře pouze OpenTx ne o Frsky Os. Ale to se týká jen integrace, telemetrie by měla fungovat.

_________________
Netopyr

XL V2, Devil 380, Spirit GTR,RS,W1, Sir Edmunt Race, Bublinky, DS 12, Wave a NETOPÝR


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 07.10.2018 9:17 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 6.10.2018
Příspěvky: 3
...56mm je moc. Na šířku se nevejde (bylo by to širší než spodní plato co na něm sedí baterka....


Woita, děkuju za odpověd. Ty baterky lítam v Trex 550 dominátor X a Trex 500 v maketě ( tu jsem právě narval do země ) a uvažuju o novém stroji na tyto baterky. Do Devila jsem se zamiloval. Asi nějaká úprava není možná, co.


Naposledy upravil hamir dne ned 07.10.2018 16:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 07.10.2018 11:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Něco mě napadlo, zkouknu to později odpoledne a napíšu. Nápad je takový, že by se platíčko podlepilo nějakou podložkou tl. třeba 5mm, až na ní potom sucháč a na to baterku. Dal bys jí pak na šířku (do těla by se možná těch 56 vešlo - to je to co musím zkouknout), a na výšku bys dal ten tenčí rozměr (těch 39 - s tou podložkou by to bylo třeba 44, a to je OK). Ta podložkla by to zvedla až nad ty sáňky, co se do nich šoupe platíčko a baterkou. Tedy baterka by byla širší než to šoupací platíčko, ale byla by nad těmi sáňkami, nemusela by se tedy vejít mezi sáňky.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 07.10.2018 17:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Woita píše:
Něco mě napadlo, zkouknu to později odpoledne a napíšu. ...

Hamir > Tak bohužel, musím tě zklamat :( Vnitřní rozměr šířky trupu je 53,5 mm, takže i s tou fintou s podloženou baterkou na platíčku můžeš použít max. 53mm širokou baterku.
Ale nehleď na to (baterky jsou spotřebák), Devila kup, stojí to za to! Mám vylítáno zatím pouze 6 baterek, ale jsem z toho nadšený. Jednak z toho, jak to lítá, a jednak z toho, jak je to udělané. Prošlo mi rukama několik typů vrtulníků, sám jsem měl několik T-Rexů a i pár jiných značek. Žádný extra znalec vrtulníků tedy nejsem, ale poznám jestli je něco dobře technicky vymyšlené a udělané, a Devil je fakt parádní kousek strojařiny. Myslím že ve své kategorii patří ke špičce. Dokonce tam je pár vylepšení oproti originílnímu Goblinovi.
Baterky mám Turnigy 4000 mAh (60C) a dneska jsem lítal na každou 11 minut a mají 3,74V/článek, tedy ještě krásná záloha.
Zatím jediné co by chtělo vylepšit, je umístění reglu, je nacpaný pod baterkou, a za letu ta baterka vadí proudění vzduchu kolem něj, takže se hůře chladí. Po 10 minutovém letu se na něm skoro nedá udržet ruka. Ona tedy kabinka má specielní otvor, takže tam asi funguje náporové chlazení, vzduch z toho otvoru zřejmě letí právě tím tunýlkem, kde je zavřený ten chudák regl.
A ještě jedna věc je na vylepšení, chce to houpit "Belt Idler", to je takový jako napínák - kladka, která slouří pro uklidnění řemenu a také ho posouvá blíže středu ocasní trubky:
https://www.banggood.com/ALZRC-Devil-50 ... 19889.html?
Ten napínák nemám ze své hlavy, poradil mi to zdejší zkušený kolega.
Jo a ještě listy, to je možná jediná slabina Devila. Kdo má štěstí, jsou v pohodě, ale moje měly moc velký rozdíl ve váze, byl by to problém vyvážit. Koupil jsem tedy nové od "500 TB" SABu a s těmi lítám.
A jelikož přes zimu chci na Devila navlíct maketu, tak mám objednané i polosouměrné listy od Blattschmieda, a maketový trup už mám v garáži. :D
Prozatím lítám s verzí Slepice, a musím říct, že je to na obloze nádherně viditelné.
Příloha:
Slepice.JPG
Slepice.JPG
[ 103.14 KiB | Zobrazeno 11087 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 07.10.2018 17:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 24.8.2014
Příspěvky: 198
:) ty alzr listy klidne odkoupim:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 07.10.2018 18:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 6.10.2018
Příspěvky: 3
Woita, děkuju za vysvětlení mého problému. Mám o čem přemýšlet. Ještě jednou dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 07.10.2018 18:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
sanchez píše:
:) ty alzr listy klidne odkoupim:)

Kdyžtak mi napiš SZ, nechám ti je levně. Zítra na týden odjiždím, nevím jestli budu na internetu, tak budu kdyžtak reagovat až v pátek.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: pát 12.10.2018 15:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Jedna potěšitelná zpráva:
Dneska jsem polítal s Devilem, baterky 6s 4000 mAh Turnigy 60s. Lítal jsem dloooouho, přes 14 minut, udělal jsem užitečný test - zkoumal jsem, kolik to na baterku je schopné nalítat. Sledoval jsem napětí, že přistanu až baterka bude opravdu vyšťavená.
Ta potěšitelná zpráva je, že regl HobbyWing krásně při nízkém napětí omezí výkon, je ihned poznat že poklesnou otáčky, heli zleniví a začne se pomaloučku sunout k zemi. Kolektivem jsem jí přinutil k závěrečnému vypětí, bylo to schopné normálně přistát. Kdyby regl takto nevaroval a člověk by zrovna neuhlídal napětí, náboj nebo čas (podle toho, kdo co hlídá...) tak by myslím do 20 vteřin bylo po boji.
Takže za mě dobrý, to hlídání reglu každopádně helinu dostane bezpečně na zem. Ale kdyby se vám to někomu stalo, tak neváhejte s přistáním, času není nazbyt. Koncové napětí článků bylo okolo 3,3V (bez zátěže hodinu po přistání). To už je na dřeň.

Uvažuju, že bych v reglu nastavil to omezeí o maličko výše, aby bylo aspoň trochu šťávy v baterkách. Stát se to může, když se člověk zapomene a trochu to přešvihne...

Teď baterku nabíjím 1C proudem, ještě napíšu kolik to z té 4Ah vybilo. Myslím že to bude zajímavý údaj.

Edit: Takže to jsem tu baterku pěkně odšťavnil, nabil jsem do ní (do čtyřampérhodinovky!) 4,23Ah, viz foto. Vnitřní odpory excelentní, myslím že jsem jí nezabil. Modré Turnigy (řady s vyššími C) považuji za úplně nejlepší baterky. Každý máme své oblíbené baterky a pak také neoblíbené. Zkoušel jsem už dost typů, od Hyperionek, přes různé nano-cokoliv, Zippy, GensAce, číny, němce, japonce..., ale ty modré turnigy miluju. Mám všechny co jsem kdy měl ještě funkční, některé cca 5 roků staré. Nenafukují se a stále dávají šťávu. No a s těmito 4Ah je Devil dokonce hezky vyvážený. Mohu jenom doporučit!
Příloha:
Turnigy 6s 4000 60C.jpg
Turnigy 6s 4000 60C.jpg
[ 42.82 KiB | Zobrazeno 10912 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz