Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: t-rex 500e vůle hlavy vrtulky
PříspěvekNapsal: pon 23.04.2012 11:59 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2011
Příspěvky: 8
Bydliště: praha
hlava vrtulky je o výrobce smontovaná, šrouby utažené, ale připadá mi, že vůle jsou gripů nějaké velké:
radiální(kolmá,páčení) cca 1st (rozhodně víc než běžná vůle ložiska),
axiální(podélná, tahání) cca 0.1 mm.
mám to rozebrat a zkontrolovat nebo je to normální?
na gripech hlavního rotoru žádné znatelné vůle nemám
d.t.

_________________
spektrum dx6i, mode2, blade 400, trex-500e, asw17, vega termik (1990, hotovo 80%)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: t-rex 500e vůle hlavy vrtulky
PříspěvekNapsal: pon 23.04.2012 12:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Co se týká vůle v ose axiálních ložisek (ale ve skutečnosti to čvachtá v radiálech) na vrtulce, tak tam je to marnej boj. Doporučuju si zvyknout.
A pokud to má vůli ve slova smyslu, že když zatáháš za list jakoby za osu jeho těžiště a chtěl bys ho vyškubnout ze závěsu, tak je někde něco špatně. Závěsů na vrtulce jsem měl mraky, od plastovejch až po kovový a nikdy tam vůle v tomhle směru nebyla.

Můj poznatek. Originální Align axiální ložiska v závěsech vrtulky pasují lépe, než ten samý rozměr JAPAN. Doporučuji je po vizeulní kontrole používat.
Naopak radiální ložiska Align způsobovali řadu problémů od vibrací až po blokaci celého mechanizmu. Prostě šit ložisko - vadný kus který se točil v osovém závěsu naprosto hladce, ale po roztočení mecjaniky vrtulky tam něco "drhlo". Doporučuji nepoužívat vůbec.

Prvotně číhni jak máš nasazený axiály (má to nějaké pořadí) a pokud ani to nepomůže - přeložiskuj to celé. Doporučuju Ti pro klid vyměnit Align ložiska i na příčné hřídeli nosoného rotoru. Bývají také problémová.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: t-rex 500e vůle hlavy vrtulky
PříspěvekNapsal: úte 24.04.2012 0:39 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2011
Příspěvky: 8
Bydliště: praha
tak jsem to nakonec rozebral:
a) rad. ložisko se vaklá na čepu
b) oska moc dlouhá -> ložiska nebyla přitažená
podložka M2 "zkrátila" osku, šroubek stáhnul (s citem) ložiska a vůle jsou fuč

_________________
spektrum dx6i, mode2, blade 400, trex-500e, asw17, vega termik (1990, hotovo 80%)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: t-rex 500e vůle hlavy vrtulky
PříspěvekNapsal: ned 22.02.2015 13:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Ahoj, mám sice 450L ale píšu to sem protože mám stejný problém.
Na dominátorovi hned od chvíle co jsem ho postavil sem si všiml axiální vůle v gripech a při pokusu vytáhnout radiální ložiska z gripů jsem neuspěl ( ve už bylo sestaveno výrocem). Jsou tam narvané že bych je musel nějak nasilně vytllouct a zničil bych je.Nechal jsem to tak a nyní mám za sebou 60 startů (většinou vis a trochu poletování ne 3D) a vůle jsou stále stejné nezhoršují se.Nedávno jse to ze zvědavosti měřil měrkama a jeden grip má axiální vůli tak kolem 0.05 a druhý do 0.15mm.Dle mě je to vůlí v radiálech.

Tak bych rád věděl váš názor jestli to tak lze provozovat dál.?Žádné problémy s tím nemám a vibrace ( měřeno spiritem) nevím která data jsou přesnější.Měřil jsem jednou na koberci a max špička byla 28% pak jsem to měřil na tvrdé podložce a kleslo to na max 15% což by mělo být OK.

Mimochodem jsem pátral v Tobexu po jednom ložisku z vrtulky a vůbec jsem ho nenašel ( ložisko pr.3,5 x pr.7 x2 ,5).Je to neobvyklý rozměr?

Stejný problém jsem měl s origo DFC align hlavou radiální ložiska měli mezi vnějším kroužkem a domečkem několik desetin vůle no hrůza.Nyní mám trot.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: t-rex 500e vůle hlavy vrtulky
PříspěvekNapsal: ned 29.03.2015 20:30 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.10.2014
Příspěvky: 15
Bydliště: Děčín
Zdravím, mám T-REX 500 DFC a vůli na unasecich listů vrtulky jsem měl hned po koupi taky zarážející. Při prvním letu mi kmital ocas sem tam tak jsem hliníkový rotor vrtulky vyměnil za plastový,který měl též vůli, ale kmitání zmizelo. Origo rotor vrtulky jsem reklamoval a řešilo se to výměnou. Přišel nový rotor se stejnou vůlí a zase mi kmital ocas. Na you tube jsem našel video kde upilují kus hřídelky aby šla ložiska dotáhnout. Udělal jsem to samé a vůle zmizela, ale výchylky ocasu to nevyřešilo. Vrátil jsem tam plasťák a lítám bez problémů. Krásný kovový rotor je v krabici, bo nevím kde je chyba.

_________________
Mini Titan E325, T-REX 500 DFC


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: t-rex 500e vůle hlavy vrtulky
PříspěvekNapsal: ned 29.03.2015 21:11 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.10.2013
Příspěvky: 166
Bydliště: Ostrava
Zdravím vespolek, mám 450 a 450L, na obou mám na můj vkus velké vůle, ale vše je dotažené a litá to fajn. Teda až na minulý let 450, kdy mi ustřelil jeden zadní grip, a to vlivem semletého ložiska, kdy už ho nemělo co držet, a to jsem měl nachystaná nová na výměnu.. tak naštěstí jsem byl těsně nad zemí, takže žádné mega škody, ale doporučuju dávat bacha :)

_________________
Fly & land in safe.
DEVO 10 - Deviation4, Agile 7.2, T-REX 450L, 450 DFC, V120D02S, Cessna 400


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz