Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kardan na Trex 500
PříspěvekNapsal: stř 09.06.2010 9:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Tak jsem provedl upgrade na svém rexovi a osadil jej kardanem. Myslím si, že jsem vše sestavil správně dle návodu, odlétal 10-15 letů.
Včera mi helina spadla - při vybírání zatáčky a přechodu do přímého letu se roztočila jako čamrda, cvaknul jsem autorotaci a bokem to spadlo na zem z výšky cca 2m.
Škody - urvaný podvozek, poškozená spodní deska rámu, poohýbaný drát pádel a polámané listy.
Přední i zadní ozubení na kardanu v pořádku, jen vrtulka se samovolně protáčela. Ocasní trubka nedostala ránu, myslel jsem si, že se ukroutil náhon v trubce. Pak jsem byl velmi překvapený - ten náhon byl jen vypadlý ze čtyřhranu.
Jak se to mohlo stát za letu? Dá se nějak zkontrolovat velikost axiálního posunu náhonu v trubce? Je možné, aby se ta sestava kardanu během létání pohnula?
Jinak šrouby byly pojištěny lepidlem, opravdu si nejsem vědom nějaké chyby při montáži. Budu rád, když se podělíte o svou zkušenost.

Nejlepší věci na světě nejsou věci.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09.06.2010 9:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Pravděpodoně se ti vysunula trubka, buď jsi jí měl odzačátku málo zasunutou a drželo to na dobré slovo, nebo byla nějaká z objímek málo utažená.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09.06.2010 10:21 
Mazák
Mazák

mam kardanovu 450-tku

priklanam sa k nazoru Mad_Box-a
Ked som to daval dokopy, tiez som to malo nasunul, islo to strasne ztuha, ale prisiel som na to zavcasu.
Teraz si davam na to velky pozor.
Pred montazou prejdem stvorhran na torznej tyci jemne vazelinkou, aby pekne vosiel do dazdnika. Potom to zasuniem kolko sa da a nakoniec trosilinku povytiahnem naspet, aby tie zuby na nahone neboli pod tlakom.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09.06.2010 10:43 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

To vaio:
Toto je zcela zásadní problém náhonu kardanem, který je potřeba vyřešit před prvním startem. Je to všeobecně známý konstrukční problém :)

Trubka na řemínkovém náhodu se nemůže vysunout zcela ven, protože se tím napíná řemínek, tj. u řemínku je horší když se trubka pohne dovnitř než ven. U kardanu je to opačně, zde je zásadní problém když se trubka začne vysouvat ven z držáku v rámu. Což se na 99,999999% stalo Tobě. Tím pádem se celé sestavení náhonu rozdělá za letu a zadek se přestane točit. Konstruktér od Alignu zapomněl na jištění v podobě např. šroubku do trubky. Oprava je zcela triviální, ale chce to pečlivost a opatrnost při vrtání. Pozor až si neprovrtáš i náhon kardanu, já ho jen tak lehce líznul vrtákem :)

Kompletní popis a foto kam šroubek přidělat je zde: http://174.133.212.163/showthread.php?s ... a&t=122676

Stačí jen vyvrtat díru do držáku trubky, poté si všechno sestavit a finálně protáhnout tu díru v držáku až do trubky. Samozřejmě ne zcela skrz, ale jen z jedné strany trubky. Pak je nutné najít vhodný šroubek, který bude tak dlouhý, aby nedřel o náhon kardanu uvnitř trubky. Pokud je delší, lze vymezit podložkama. Finálně to chce zalepit třeba sekunďákem, aby to nevypadlo :) Mám na svém ESPčku od jara, nikdy nebyl žádný problém, trubka se ani nehne. Ještě je dobrý nalepit na trubku hned u držáku třeba kousek světlé izolepy, aby si viděl jestli se trubka pohla nebo ne. Pokud se pohle, tak okamžitě řešit a neletět...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09.06.2010 10:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Děkuji všem za rady a postřehy. Asi mě zmátlo to, že při první montáži šlo vše do sebe samo a lehce!
Ten pojistný šroubek si vyrobím a označím si trubku i lehkým škrábnutím (to škrábnutí používám při seřizování neutrální polohy vrtulky).

Nejlepší věci na světě nejsou věci.