Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15.09.2008 20:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2008
Příspěvky: 1055
Bydliště: Dar es Salaam, Tanzánie
Tak dnes jsem byl reklamovat - prozatím to vypadá zajímavě.

U Heli mi schořel (totálně) regulátor, gyro+servo (verze Hitec od Logitecu 2100T+digi servo Hitec dodávané v sadě), a všechny serva cykliky.

Verze prodejce je taková, že uvedené gyro Hitec (Logitech 2100T) s orig servem dodávaném v sadě není určeno pro heli typu T-Rex500 - tudíž došlo k tomu, že servo přetížením "schořelo" a to bři běžném poletování (trénoval jsem osmičky a visení), díky tomu, že servo schořelo (ač jsou diody v pořádku) vytvořilo vysoké proudové zatížení, které nevydržel orig. regulátor. Regulátor tedy "zcela normálně" schořel a zničil ostatní komponenty včetně gyra.

Verze, že regulátor nebyl v pořádku (stačí špatně připájený kondenzátor) a tudíž schořel, čímž zničil ostatní komponenty včetně gyra a serva je nepřijatelná a pomalu nemyslitelná.

Nu nic, došlo k předání kompletu a jeho následného zaslání dodavateli Algin pro ČR - po ukončení reklamace sem dám info o tom jak jsem dopadl.

P.S. Přijímač Spektrum vypadá v pořádku - ten mi byl odevzdán.

_________________
Spectrum DX6iBlade mSRT-Rex250, T-Rex450PRO, T-Rex500Hyperion 0610i Duo IIa mnoho dalšího.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15.09.2008 21:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2007
Příspěvky: 606
Bydliště: Most
Podobnou zkusenost se zastupcem Align mam s original accu. Ten se nafoukl aniz bych jej pouzil. Reklamace "nula" konstatovano spatne zachazeni. Heli jeste nebyla ani komlet osazena a nemel jsem jeste ani radio. Asi lezela na spatnem boku :D zapomel jsem ji obcas otocit na zadicka :D . Tak jsem koupil Etecha a posleze Kokam (oboje od ceskych prodejcu). Prodejci v cechach se holedbaji zarukou a po skusenostech lidi s reklamacema se divi ze spousta zacne nakupovat z ciny. Podotykam ze ja 95% dilu nakupoval v cechach z helimanie a od krtka a byl jsem mooooc spokojeny. Ale par dilu jsem uz zkusil koupit i na ehirobo smiren s tim ze proste zaruka "nula" ale za levneji.

_________________
TRex500, letadla AMR - Ultimate,VA models - Trinity, Ultimate, FMS - MSX v2, rádio Horus X10


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15.09.2008 21:50 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2004
Příspěvky: 87
sice moc neverim ze by kvuli pretizenymu servu shorelo vsechno ostatni, ale na druhou stranu je pravda ze todle servo do petistovky neni moc idealni, treba futaba 9257 by se tam hodila lip, ono se to nezda ale kdo nekdy zkusil tahlo vrtulky odpojit od serva a vyzkousel jaka tam je potreba sila k tomu s tim pohnout kdyz je vrtulnik roztocenej tak pak na volbu vybaveni trochu zmeni nazor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.09.2008 0:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2008
Příspěvky: 1055
Bydliště: Dar es Salaam, Tanzánie
Psal jsem si s jedním nejmenovaným odborníkem z prostředí heli. Dozajista jej znáte a mnohokráte viděli jeho umění, ale protože nemám souhlas se zveřejněním jeho citace, nebudu jej jmenovat.

"Uvedený set gyra+serva není určen pro heli třídy T-Rex500. Vzhledem k tomu, že došlo k přetížení serva vrtulky, došlo k jeho spálení, což mělo za následek výrazné přetížení regulátoru, který to "nevydržel" a "normálně " shořel, čímž došlo ke zničení gyra a serv cykliky"

"naopak, je to jedna z nejlepších voleb. Krom mojí maličkosti mi tady lítá z 15 Trexů 500 a asi 7 protosů valná většina lidí s tímto gyrem a servem a nastavením, které jste popsal.

Vypadá to, podle fotek, že došlo ke zkratu přímo v reglu někde na napájení. Přehřáté servo vrtulky (a následné shoření jeho elektroniky) by vzalo sebou BEC, ale nezpůsobilo by to požár. Mohl to způsobit i motor, který mohl jít do zkratu a tím přetížil regl - opravdu těžko soudit

Neberte to jako bernou minci - je to jen názor, který je opřen o foto a Váš popis."


Ještě najdu parametry serv Futaba a dodávaného Hitec v setu s gyrem - nevěřím moc tomu, že se jejich parametry budou tolik lišit.

_________________
Spectrum DX6iBlade mSRT-Rex250, T-Rex450PRO, T-Rex500Hyperion 0610i Duo IIa mnoho dalšího.


Naposledy upravil 2lizard dne úte 16.09.2008 18:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.09.2008 8:19 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.12.2006
Příspěvky: 81
Mno jo, to bude nejspis Krtek a ma pravdu. Btw, "schorel" je nesmysl, rve mi to oci, pise se "shorel".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.09.2008 19:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2008
Příspěvky: 1055
Bydliště: Dar es Salaam, Tanzánie
Tak jsem koukal na ty serva:

Servo dodávané v sadě s gyrem Hitec HSG-5083MG - 1,5kg/cm2

Servo Futaba 9257 - 20Ncm = 2kg/cm2

No nemyslím si, že 0,5kg je zas tak velký rozdíl.

_________________
Spectrum DX6iBlade mSRT-Rex250, T-Rex450PRO, T-Rex500Hyperion 0610i Duo IIa mnoho dalšího.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.09.2008 23:13 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2004
Příspěvky: 87
je to o tretinu vic, to mi zas tak zanedbatelny nepride a je i trochu vetsi, takze celkove by mohlo lip odolovat pretizeni


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.09.2008 23:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2008
Příspěvky: 1055
Bydliště: Dar es Salaam, Tanzánie
Cyberman píše:
je to o tretinu vic, to mi zas tak zanedbatelny nepride a je i trochu vetsi, takze celkove by mohlo lip odolovat pretizeni


Nu neřekl bych, že ta síla je nějako moc výrazná.

Ale krouťák bude mít asi větší - to nepopírám. Ale spíše bych řekl, e takto velké servo se spíše využije u helin vyšších tříd, i když větší výkon není nikdy na škodu. Sám výrobce Hitec udává u svého setu přímo užití na T-Rex450 a T-Rex500.
A ať mi nikdo netvrdí, že servo s proudovým odběrem 20mA odpálí regulátor na cca.50A - to je již trochu přehnané!

Bral bych, kdyby se vše seklo a motor byl v plném zatížení, ale to by mělo dojít pouze k odpálení regulátoru, nikoli k přímému hoření. jen si vem, že bys přistál, vzal heli do ruky a regulátor by Ti chytil plamenem!! To by si snad nikdo nedovolil dát na trh!!!

Jen citace ohledně serva Hitec:

Digitální mikroservo pro gyroskopy HSG-5083MG

Digitální mikro superservo pro použití pouze s gyrem HG-5000
Optimalizováno pro elektrovrtulníky tříd "400" až "500"
Kovové převody (1. stupeň kov/plast)
Rozměry: 29x13x30 mm
Hmotnost: 21 g
Tah při 4,8 V: 1,5 kg/cm
Rychlost při 4,8 V: 0,07 s/60o (dosud nejrychlejší servo Hitec)

_________________
Spectrum DX6iBlade mSRT-Rex250, T-Rex450PRO, T-Rex500Hyperion 0610i Duo IIa mnoho dalšího.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17.09.2008 6:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Znám a stavěl jsem 3 ks Trexů 500 s Hitec gyrem a orig servem. Ani s jedním nebyl problém. Zatím. Regulátory regulují, serva servují a heliny helinují :D
Pochybuji velice, že by toto servo odkouřilo BEC a následně celý regl. Podle mne je to blbost. Je bacha na serva Hitec HS 5245 HS. Už při malé ráně se vyloupne osička z nálitku na krabičce. Servo funguje, teda vypadá to tak, ale pod zátěží se zastaví protože se zkříží převodovka.
Po poslední rance jsem měnil všechny tři krabičky na kolektivových servech.
Nemohl být problém zde? Nebylo to po ráně? Dokážu si představit, že tři serva, která mají velkou spotřebu, protože se perou samy se sebou, dokáží docela dost zatížit BEC.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17.09.2008 6:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
pkotatko píše:
Je bacha na serva Hitec HS 5245 HS. Už při malé ráně se vyloupne osička z nálitku na krabičce. Servo funguje, teda vypadá to tak, ale pod zátěží se zastaví protože se zkříží převodovka.
Po poslední rance jsem měnil všechny tři krabičky na kolektivových servech.


To je jeden z důvodů, proč HITEC serva do heliny nepatří. Je to obecný problém a nejen u tohoto typu. Další potíží je snímací poťák a motor na drátech. Ty se pak u splováků uklepávají. HITEC serva se hodí tak do heliny velikosti 450. Dál ani ťuk.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17.09.2008 7:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Ale no tak :D V devadesátce mám S9451 a 9252 tam o tom nejsem ochoten diskutovat a dávám ti plně za pravdu. Ale do třídy 500 a navíc s el. pohonem. Proč ne. Vibrace minimální. Mimochodem zmiňované Hitecy jsou velmi dobré a neznám nikoho, kdo by s nimi měl problém. Uznávám, že je tam konstrukční slabina, ale tu má někde každé servo. Psal jsem, že se to stalo po ráně. Není nic jednoduššího, než po ráně prostě servo zkontrolovat. Osobně mi připadá rozumější vyměnit horní díl krabičky než měnit vyčesané převody. Převodům se ani na jednom servu nic nestalo. Po výměně krabičky serva šlapou jako předtím.
Tolik moje zkušenost. Myslím, že lepší než polemizovat o značce je upozornit na možné problémy a tím ušetřit ostatním zbytečné výdaje.
Kdo chce Futabu nebude taky jistě zklamán.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17.09.2008 7:36 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2004
Příspěvky: 87
ja sem nepsal ze tvrdim ze to to servo odpalilo, precti si to poradne, bylo to naopak. To ze se mi hitec ze setu nezda vhodny do heli tridy 500 bylo z jinejch duvodu.

Jinak ale motas ruzny veci dohromady, odber serva 20mA nema nic spolecnyho s tim na kolik A je konstruovanej regulator, to ma souvislost s tim na kolik je konstruovanej BEC regulatoru a to urcite nebude 50 A. On ten odber serva bude taky podstatne vic kdyz zabere nez 20mA a krat 4 + prijimac, takze neco tam potece. Co shorelo driv, jestli vykonova cast u motoru, nebo BEC se asi uz tezko zjisti.

Zkousel si uz motor s jinym reglem jestli funguje, mohlo dojit ke zkratu na nekterym vinuti a pod.

Pokud by to prece jen horelo od BECu, at uz z jakykoliv priciny tak by to nejspis melo nasledujici prubeh:

pretizeni regulatoru BECu
prorazeni regulatoru, nebo spinaciho tranzistoru (nevim zda je linearni, nebo pulzni)
tim by se dostalo na vystup plny napajeci napeti
exploze filtracnich kondenzatoru na vystupu BECu, odpaleni ostatni elektroniky a pak i moznost horeni


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17.09.2008 8:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2008
Příspěvky: 224
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem
Cyberman píše:
Pokud by to prece jen horelo od BECu, at uz z jakykoliv priciny tak by to nejspis melo nasledujici prubeh:

pretizeni regulatoru BECu
prorazeni regulatoru, nebo spinaciho tranzistoru (nevim zda je linearni, nebo pulzni)
tim by se dostalo na vystup plny napajeci napeti
exploze filtracnich kondenzatoru na vystupu BECu, odpaleni ostatni elektroniky a pak i moznost horeni


A tím by odešlo kompletní osazení - přijímač, serva,......................na zhruba 24V DC to neustojí nic. :wink:

_________________
MAD_BOXs senior


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17.09.2008 8:42 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2004
Příspěvky: 87
dyt sem to tam psal "odpaleni ostatni elektroniky" tim sem samozrejme myslel prijimac a serva

ze se objevi na vystupu plny napajeci napeti u stabilizovcanyho zdroje pokud dojde k poskozeni vykonoveho prvku vlivem pretizeni je temer jisty, nejen u regulatoru, ale i u beznejch laboratornich zdroju a treba i nabijecek, pokud je elektronika jednodusi a nema ochrany proti pretizeni a zkratu, pripadne prepetovou ochranu na vystupu aby spotrebice bud odpojila, nebo aspon odpalila pojistku na vstupu. A kondenzator kterej je stavenej na 6V se zachova jako delbuch temer ihned pokud dostane napeti pres 20V ... a toho smradu kolem :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17.09.2008 19:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2008
Příspěvky: 1055
Bydliště: Dar es Salaam, Tanzánie
Tak hoření bylo na straně kabelů k motoru, kde se nacházejí i kondenzátory - je to krásně patrné z fota zde uvedeného.

Zda došlo ke zkratu na motoru bohužel nevím, neb jsem neměl jiný regulátor abych to vyzkoušel.

Průběh hoření byl takový, že se z regulátoru začalo kouřit - hustý šedivý dým, místo bohužel nedokáži určit, neb díky roztočeným rotorům se dým rozfoukal. Po dosednutí na zem, jsem okamžitě vypnul motor tzv. autorotací a v tu samou chvilku šel régl do plamenů.

Heli neměla jediný pád, nebo jakékoli jiné zablokování zadní vrtulky, cyklika už vůbec ne.

Serva cykliky a servo vrtulky do přistání/hoření pracovala bez problémů.

Při kontrole serva cykliky pracují pouze v rozmezí 15°, pokud jsem dal plnou výchylku začali bzučet a klepali se. Servo vrtulky nejde otočit ani rukou - spíše mi to připadá jako by se seškvařila převodovka a nebo ji něco zablokovalo.. Gyro se ani nezapne.

Já mám se servy Hitec výborné zkušenosti. Používám je ve všech svých modelech - od el.autíček, přes autíčka na nitro, plachetnice a nitro čluny.
Setkal jsem se pouze s jedním problémem, který se týkal serv s "karbonovou" převodovkou, kdy mi zároveň odešli všechna serva a to tím, že na všech praskly 3zuby na stejném místě. Ale nikdy sem neměl problém s plastovou převodovkou a nebo "kovovou".

_________________
Spectrum DX6iBlade mSRT-Rex250, T-Rex450PRO, T-Rex500Hyperion 0610i Duo IIa mnoho dalšího.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz