Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 13.11.2020 18:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
Ahoj,
snažím se nastavit stopu listů u Griffin 450. Moc se mi nedaří. Mám stopu rozhozenou tak, že na konci listů je minimálně centimetr, spíše více. Změním jednu páku o půl otočky, a mám to naopak - list původně o 1 cm výše je nyní o 1 cm níže.
Jasně, má to dost vůle, a nevím, jak se jich zbavit - myslím vůle na pákách. Tak mne napadlo, jestli to nemůže být i problém starých, možná již ne dobře fungujících tlumicích kroužků na příčné hřídeli? Pomůže jejich výměna?

A druhý dotaz - nemáte nějaký link na video, kde by se kompletně popisovalo přepákování a vliv jednotlivých pák na padlovou mechaniku? Už snad rozumím nastavení od serv k swahplate, snad i té stopě listů (dlouhá páka od swahplate k rameni u hlavy), náběhu listů (nejkratší páka u listu). Ale je tam ještě přepákování od swashplate k pákám stabilizátoru - zde jsem si všiml, že se mi při změně náběhu listů dokonce i natáčí náběh padel, to asi není správně.

Díky moc, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 13.11.2020 20:52 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Gumy nebudou mít vliv na seřízení stopy listů. A ani vůle - ta se vytěsní zátěží. Předpokládám, že stopu řešíš ve visu a ne na zemi.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 13.11.2020 20:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2009
Příspěvky: 515
Bydliště: Mlada Boleslav
Ahoj.
V hlavě je hřídel co drží gripy, tak asi bude ohnuta třeba jen nepatrně.
Zkus ji vyndat a dat na nějakou rovnou plochu třeba sklo a kutálet tak zjistíš jestli je v pořádku.

_________________
JETI DS-14 / MAVERICK / Goblin RAW / Spirit / Phoenix /


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 13.11.2020 20:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
PBS píše:
Změním jednu páku o půl otočky, a mám to naopak - list původně o 1 cm výše je nyní o 1 cm níže.


Zkontroloval bych zda není ohnutá příčná hřídel.


Přílohy:
Poznámka: Teorie HELI. Poněkud staré, ale stále platné.
ColinMill-CZ.zip [3.21 MiB]
228 krát
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 13.11.2020 23:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
Právě že jsem vyměnil příčnou i hlavní hřídel za nové, obě byly lehounce hnuté.
A tu stopu jsem seřizoval na zemi, takže to je špatně? Jediné rozumné je ve visu?
Díky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 0:16 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
PBS píše:
A tu stopu jsem seřizoval na zemi, takže to je špatně? Jediné rozumné je ve visu?
Díky


Na zemi nic neseřídíš :roll: . Musíš viset kousek nad sebou, abys nestál v rovině rotoru.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 3:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
No na zemi jsem u toho nestál, ale hezky ležel :) - v garáži s brýlemi několik metrů od heli, a stopu jsem viděl zřetelně ... snažil jsem se ležet ještě za rohem, aby to nebylo tak nebezpečné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 12:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
I nové hřídele můžou být ohnuté. Není to bohužel nijak neobvyklý jev. Zvláště u levných vrtulníků. Takže před instalací hřídele není špatná kontrola jestli jsou opravdu rovné. I na zemi lze rovinu celkem slušně seřídit, i když ve visu je ta kontrola stopy více vypovídající. Já dělám kontrolu stopy na zemi, pokud je to na zemi OK, ve visu to je obvykle taky OK nebo je to rozhozené jenom maličko. Tak maličko, že pokud nemáš na pitchlinku ( to je to táhlo k listu) pravý a levý závit ( což u malých levných strojků obvykle není) , tak je potíž to dorovnat. Kontrolovat rovinu ve visu není úplně snadná věc. Pokud jsi začáteční, na zemi to bude stačit. A podle Tvého popisu si rovněž myslím, že máš ohnutou příčnou hřídel. To, co popisuješ , je totiž typický projev její nerovnosti. A ještě bych poradil zkusit i jiné listy, pokud se to bude chovat stejně, je to téměř jistě příčná hřídel. Špatný stav tlumících gum nebo nestejné gumy v hlavě způsobují i vibrace.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 13:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
Obě nové hřídele jsem také zkoumal na rovnost válením, a právě díky tomu jsem při porovnání s původní přišel na maličké ohnutí té příčné - samotná vypadala dobře i při válení, ale v porovnání s úplně novou tam byl maličký rozdíl - ta nová je úplně rovná. Ta kontrola byla při válení na rovné desce proti světlu.
Ale mám jiné dvě možné příčiny, které budu zkoumat a s jenou bych potřeboval poradit.

Když vezmu za listy, tak uchycení unašečů listů k příčné hřídeli vykazuje vůle - pohnu tím nahoru i dolů o kousek. Jak moc je to špatně, a co mám zkusit vyměnit - ložiska? Anebo je to vlastnost a je to ok? Nebo to může být těmi gumami?

Druhá věc je, že v jedné diskusi jsem našel, že listy byly trošku tenčí než unašeč - to je i můj případ - a že stačilo přidat podložku. To také zkusím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 14:06 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Troll píše:
I na zemi lze rovinu celkem slušně seřídit, i když ....


No nejde a hlavně ne ve všech případech.
Pokud nemáš vůle a točíš na zemi s kolektivem nastaveným těsně před zvedáním heliny, situace bude lepší, než když budeš mít listy v nule a vůle a pružnosti
plastových hlav. Tam to bude tragedie. A k tomu je potřeba připočíst vibrace rozhozené stopy.

Vis s helinou se lze naučit v simu a jeho zvládnutí je předpokladem pro vůbec první starty. Netvrdím, že by začátečník musel nutně viset na místě bez hnutí,
ale na zkouknutí listů pár vteřin by měl zvládat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 14:12 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
PBS píše:

Když vezmu za listy, tak uchycení unašečů listů k příčné hřídeli vykazuje vůle - pohnu tím nahoru i dolů o kousek. Jak moc je to špatně, a co mám zkusit vyměnit - ložiska? Anebo je to vlastnost a je to ok? Nebo to může být těmi gumami?


To že se ti vaklá grip nebude ložiskem, ale uložením ložiska a s tím nic neuděláš.
Už jsi to zkusil seřídit ve visu ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 14:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
dudaj píše:

No nejde a hlavně ne ve všech případech.


Nerad bych se tady hádal, ale Ty neguješ vše co jsem napsal , tak jsem se ozvat musel . Pouze pro info : lítám RC heli od roku 1992, vlastním a vlastnil jsem jich desítky, dalších mnoho desítek jsem pomáhal seřizovat a odstraňovat spousty různých závad a potíží. A tak si troufnu říci, že celkem dobře vím o čem mluvím. Nikdy bych netvrdil, že stopa nejde uspokojivě seřídit i na zemi. Snažím se kolegovi začátečníkovi pomoci nejjednodušeji jak to jde . Nehodlám mu vykládat co všechno může být špatně protože to mu s vysokou pravděpodobností v tuto chvíli nepomůže. Nejlepší je pokračovat krok za krokem a to od toho jednoduchého k složitějšímu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 16:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
Díky všem. Jsem v heli nováček, koupil jsem si z druhé ruky Griffina jen proto, abych přešel ze simulátoru na reál. I toho Griffina venku už zavisím, i na zahradě jsem dal zatím tak cca 5 baterek. A právě proto jsem si všiml rozhozené stopy. Takže jsem vyměnil hřídele (a jsou nové a podle zkoušky opravdu rovné). A odpoledne / večer dám podložku do gripu na uchycení listu a půjdu to ven zaviset (asi zítra, uvidíme) a dám vědět.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 17:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
Takže jsem ještě jednou kompletně rozebral a složil příčnou hřídel. Do gripu jsem dal podložku a skočil jsem na zahradu zaviset venku. Už nebylo tak moc vidět na barvy, ale viděl jsem rozhozenou stopu u jednoho listu. Zároveň se mi to zdálo klidnější a bez vibrací (možná ten vliv podložky v gripu). Tak jsem upravil páku (o celou otočku), znovu to zvednul a výrazně se to zlepšilo. Zítra, až bude vidět, to zkusím doladit a případně se ozvu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 18:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
PBS píše:
viděl jsem rozhozenou stopu u jednoho listu


??? A kolik listů tam máš?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz