Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 17:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
zdzd píše:

??? A kolik listů tam máš?


Omlouvám se za nepřesné vyjádření, jasně že tam mám jen dva listy. :D Myslel jsem to tak, že jeden list se mi zdál rotující v rovině, a druhý že byl na konci zvednutý. A ten zvednutý jsem na páce zkrátil (ne list, páku), a teď se mi zdálo že oba listy jsou skoro v rovině. Zítra to za světla zkontroluji více a lépe.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 18:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Troll píše:

Nerad bych se tady hádal, ale Ty neguješ vše co jsem napsal


Tak si to prosím přečti znovu.
Popsal jsem situace v kterých to nemůže fungovat.
Mimochodem já napsal že musí do vzduchu a tys to zpochybnil. Takže jsem pochopitelně reagoval.
Je mi jedno kolik helin provozuješ a co s nimi provádíš.
Fakt je jeden . Mírně špatně nastavený úhel listů na zemi znamená , že při roztočení je stopa téměř stejná , protože má větší vliv odstředivá síla
než aerodynamika. Teprve při přidávání kolektivu se začnou stopy rozcházet. A při zvednutí nejvíc. Takže nechápu co řešíš. Laciný heliny neprovozuji, takže jsem se neměl možnost setkat s novou hřídelí , která je prohnutá.

Takže abych to uzavřel, nemám problém s tím , že nastavuješ heliny na zemi. Pokud přesně změříš úhly, často není potřeba ani dalších zásahů.
Pokud napíšeš, že stačí roztočit rotor na zemi pro seřízení stopy bez dalšího popisu, je to matoucí.
Já si třeba ani neoznačuji listy, abych je ve vzduchu rozlišil ale nebudu to tady nikomu radit.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 19:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
dudaj píše:
Fakt je jeden . Mírně špatně nastavený úhel listů na zemi znamená , že při roztočení je stopa téměř stejná , protože má větší vliv odstředivá síla než aerodynamika. Teprve při přidávání kolektivu se začnou stopy rozcházet. A při zvednutí nejvíc.


A fakt jiný je, že u vrtulníku této velikosti se to dá nejlépe seřídit v ruce. Ovšem začátečníku bych to rozhodně nedoporučoval, aby sobě nebo okolí neudělal nějaké bebíčko...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 20:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2009
Příspěvky: 515
Bydliště: Mlada Boleslav
stalo se mi taky jednou na G500
po přistání listami dolu :P podotýkám listy jsem nezničil :-) byl ohnuty cely grip ale tak nepatrně že nebylo vidět a taky bylo dvě stopy

_________________
JETI DS-14 / MAVERICK / Goblin RAW / Spirit / Phoenix /


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 14.11.2020 21:22 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
zdzd píše:

A fakt jiný je, že u vrtulníku této velikosti se to dá nejlépe seřídit v ruce. Ovšem začátečníku bych to rozhodně nedoporučoval, aby sobě nebo okolí neudělal nějaké bebíčko...


Souhlas, ale tady se takovými věcmi radši moc "nechlubím" :D . Nastavoval jsem takhle i ECO 8.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 11:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2010
Příspěvky: 1177
Bydliště: Praha
Obrázky: 0
Nebude i težší list pod lehčím?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 11:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Fenius píše:
Nebude i težší list pod lehčím?


To rozhodně nebude. Odstředivá síla je mnohem větší než gravitační. A kdyby listy měly být tak nevyvážené že by se to projevilo na ohybu gravitací, tak by vibrace vrťas už dávno rozebraly.

A to jsme ještě zcela zanedbali tuhost listů a aerodynamické síly.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 11:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Fenius píše:
Nebude i težší list pod lehčím?
S roztočeným rotorem ne, tam už přebírá vládu aerodynamika. Rozdílné hmotnosti listů se projeví vibracemi radiálně k hlavní hřídeli.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2010
Příspěvky: 1177
Bydliště: Praha
Obrázky: 0
Tak nějak som si to myslel, ale to může napsat každý :lol: .

Díky


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 15:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Ze své zkušenosti naprosto souhlasím s tím, že nejdřív se srovná stopa listů na zemi z toho nejhrubšího. Pak když se odstraní ty nejsilnější vibrace způsobené rozhozenou stopu, teprve mohu zaviset a podívat se ve visu na prohnutí listů jestli chodí v jedné rovině. Do té doby vrtulník nemá ve vzduchu co dělat. Naopak jemné korekce na zemi nelze zjistit. Chce si to šáhnout do svého vlastního úsudku a přehodnotit příště podobně rady a nebo postup.

On píše že má stopu rozhozenou o 1 cm a ty mu radíš aby s tím zavisel? :D Vždyť se mu to rozstřelí ve vzduchu vibracemi :lol:


PS: rozhozená stopa listů může být také špatně vyrobenými listy - nemají po své délce stejnou tuhost a ohýbají se každý jinde. ( u grifina odhadem 2 páry listů z 10)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 18:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
OPR píše:

On píše že má stopu rozhozenou o 1 cm a ty mu radíš aby s tím zavisel? :D Vždyť se mu to rozstřelí ve vzduchu vibracemi :lol:


Tak v první řadě jsem napsal pod zátěží. Protože pokud je nezatíží do tahu pozná prdlajs.
Ten centimetr 450 helinu opravdu nerozstřelí při nadzvednutí heliny.
Problém diskuze se začátečníky spočívá v tom, že jim nedochází věci, které ostatní berou jako samozřejmost. Takže klidně helinu roztočí dvakrát - jednou
s kolektivem , který je v neutrálu a podruhé když je mírně v tahu a pokaždé dostanou jiný výsledek.
A často diskuze končí (neříkám, že i v tomto případě) takovou ptákovinou ze strany tazatele, že se k tomu pak už radši ani nikdo nevyjadřuje :( .
Už to že půl otočky se mu to změní o centimetr na druhou stranu vypovídá o tom, že způsob měření je asi špatně.
Různá tuhost listů by se projevila nejspíš tak, že na zemi se mu to podaří srovnat a při zavisení se to rozhodí. On to ale na zemi nesrovnal.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 21:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2004
Příspěvky: 162
Bydliště: Hradec Králové
No centimetr je dost,na velkých vrtulnicich to máme na zemi do 5mm


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 22:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
djgas píše:
No centimetr je dost,na velkých vrtulnicich to máme na zemi do 5mm


Buď máte tak skvělý oči, nebo na to koukáte ze 3 metrů. 1 cm je docela malej dílek. Jenom list má kolem 8 mm výšky.

Já na 600 stovce na to koukám tak z 5 -6 m a 1 cm srovnám tak na 1 otočku závěsem.
Co jsem naposledy rovnal už je nějaká doba, protože většinou stačí dát přesnou délku táhla a je to správně.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 23:38 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2004
Příspěvky: 162
Bydliště: Hradec Králové
Máme na to dobrý přístroje

Obrázek
Tahle kamera na to kouká po celou dobu letu a měří rovinu a Lead /lag před a zamávnutí...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 05.12.2020 12:05 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Dobře, to je jiná, ale řešíme jinej level :D .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz