Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 1:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.1.2012
Příspěvky: 10
Zdravím,koupil jsem synovi tento "téměř netozbitný" 3-k,koaxialní infra vrtulníček s gyrem na lítání doma.Mám ještě 4-k,koaxiál od Carsonu,taky hračka,ale lítá celkem poslušně.S T-638 mám problém,který se tady už řešil,ale tam byl tuším nakonec problém v prasklé rotorové hlavě,což můj problém není.Vrtulník zvednu,vytrimuju otáčení kolem osy a vrtulník drží na místě.Jakmile dám povel dopředu nebo dozadu,vrtulník začne opisovat cca metrové kruhy a nedá se ustálit.Vrtulník je nový,žádné poškození na něm není,ani ohnutý hřídel,ani poškozený stabilizátor,nezdá se ani,že by bylo těžiště mimo osu,všechny listy jsou ok.Po mechanické stránce se zdá být úplně v pořádku a gyro u těchto vrtulníků pokud vím na tento pohyb nemá vliv,protože,jak si myslím,reguluje pouze rotaci kolem osy.Pokud by jste měl někdo s tímto vrtulníkem nebo problémem obecně nějakou zkušenost,budu věčný za každou radu.Nechci něco zbytečně reklamovat,pokud by se to dalo nějak vyřešit.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 9:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
karelzd píše:
...Jakmile dám povel dopředu nebo dozadu,vrtulník začne opisovat cca metrové kruhy a nedá se ustálit....

Má ocasní vrtulka osu vertikálně, bez odchylky?

A mimochodem - co to máš za Carsom, jak je to velký?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 10:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.1.2012
Příspěvky: 10
Ahoj,mám Sea Hawk,je to koaxiál,4-k,2,4GHz a průměr rotorů je 35cm.Na lítání venku to sice moc není,ale když je bezvětří tak to jde.Nejsem žádnej velkej pilot,pořídil jsem ho pro kluka,ale pro něj je to ještě poměrně těžký,chce to cvik.tak sem mu pořídil právě ten T-638,aby se trošku rozlítal.Vypadal,že nějaký ten pád přežije a je poslušný,ale zatím jsem docela zklamanej.
K tomu zadnímu rototu.Taky mě to napadlo,že pokud by byl vyosenej,tak by při pohybu dopředu nebo dozadu mohl vrtulník strhávat k tomu točivému pohybu.Když jsem to zkouknul,tak byl opravdu vůči ose hl.rotoru nakroucenej.Tak jsem ho srovnal a doufal,že je to vyřešený,jenže nebylo.Vrtulník krouží dál a řekl bych,že se to zhoršuje.Ten krouživej pohyb pokračuje,i když se zadní vrtulka už netočí a žádným manévrem,otáčením kolem osy,ani povelem vpřed nebo vzad,ani přidáním plynu se neustálí,jedině přistát a zkusit to znovu.O nějakým řízení nemůže být ani řeč.Nevíš náhodou,jestli by to nemohlo nějakým způsobem ovlivňovat to údajné gyro?Mě už nic nenapadá a zkoušet u tak malého vrtulníku něco dovažovat mi příjde zbytečný,když při vzlítnutí se krásně zavěsí a celý se to rozhodí až při pokusu o let dopředu nebo dozadu.Jako by se tam něco hnulo a vyosilo těžiště.Ale ve vrtulníku je vše pevné,nic utrženého,nic pohyblivého.Chtěl jsem kluka v době počítačů a PSP přilákat k modelařině,protože mě to jako kluka bavilo,ale obávám se,že tenhle boj s čínskejma šmejdama asi nevyhraju.Pokud by se nejednalo o 3-kanál,ale 4 a více kanál,tak bych řekl,že je to rukama,ale tady se toho při řízení moc posrat nedá.Pokud by vás někoho něco napadlo,tak zkuste prosím poradit,protože pokud máte zkušenosti s reklamováním na internetu,tak asi chápete,proč se tomu chci vyhnout.Dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 11:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
To je divný. Stabilizační vahadlo je rovný, není ohnutý nebo pokroucený? Je v rovnováze? Nedrhnou kloubky táhel od vahadla k hornímu rotoru?

Ten Carson je ta nejmenší velikost. Dělají různě kapotovaný 4-kan. koaxy s rotory 340, 450 a 570 mm.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 12:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.1.2012
Příspěvky: 10
Dělají v téhle velikosti tuším i 3-kanál,ale po zkušenosti s 3-kanálovou hračkou od Nikka jsem zvolil ten 4-kanál.Je to dobrý,ale na začátek je to dost těžký.
Ten stabilizátor,nebo vahadlo je z plastu a dá se na něm udělat skoro uzel a vrátí se zpátky do původní polohy.Na koncích jsou v pouzdrech zašroubovaný kovový válečky.Ty sice trochu chrastěj,ale posouvat se nikam nemůžou.Vahadlo chodí úplně volně a vyvážený to je.Když vrtulník držím v ruce a roztočím rotory,tak ani trochu nevibruje.Divný je,že se to neprojevuje už při vzletu,ale až potom,co zkusím někam letět.Fakt nevím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 12:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
....nic....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 13:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.1.2012
Příspěvky: 10
Jestli ti dobře rozumím,protože nejsem moc velkej expert na tyhle termíny,mám zkusit nakroutit ocas se zadním rotorem vůči ose vrtulníku?To jsem zkusil a žádnou velkou změnu jsem nezaznemenal.U klasický konstrukce jsem to už řešil,když nebyla zachovaná souosost,tak vrtulník pořád někam utíkal,ale tady ten zadní rotor vlastně vychyluje vrtulník jenom v podélné ose dopředu nebo dozadu,ale vrtulník by se měl stabilizovat,pokud se vrtukla přestane točit.To se nestane a vrtulník si vesele opisuje svoje podivné kruhy až do přistání,nebo spíš do odchytu.Mě připadá,že to gyro co tam je,stabilizuje jen pohyb kolem osy vrtulníku,protože když s vrtulníkem ve vzduchu pootočím,tak je slyšet,jak rotory změní otáčky a vrtulník má snahu se vrátit do původní polohy.Ostatní nestabilitu zřejmě má vyrovnávat jen vahadlo a to se zdá být v naprostém pořádku.Na takovýhle záhady jsem už asi starej...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 13:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
karelzd píše:
...Mě připadá,že to gyro co tam je,stabilizuje jen pohyb kolem osy vrtulníku,protože když s vrtulníkem ve vzduchu pootočím,tak je slyšet,jak rotory změní otáčky a vrtulník má snahu se vrátit do původní polohy.Ostatní nestabilitu zřejmě má vyrovnávat jen vahadlo a to se zdá být v naprostém pořádku.Na takovýhle záhady jsem už asi starej...
Ano, je to tak.
Ale co s tím rozjížděním do kruhu po postrčení vpřed, nevím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 18:57 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 25.6.2009
Příspěvky: 112
Bydliště: Plzeň
Kdysi jsem měl na podobném 3 kanálovém vrtulníčku úplně stejnou závadu. A také jsem vše pozorně prohlížel a nic neviděl. A létal jsem dál a ono se to také zhoršovalo. A pak jsem to uviděl - byl trochu naprasklý kolíček na vnitřní hřídelce, na který se nasazují rotorové listy. Po výměně hřídelky zase létal v pořádku.

_________________
Přehled vrtulníků: http://www.ajgl.cz/vrtulniky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 19:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.1.2012
Příspěvky: 10
Jednalo se tedy o horní rotor spojený s vahadlem?Pozorně jsem ho znovu prohlídnul a je tam mírná vůle,samozdřejmě pokud pominu klopení v závislosti na pohybu vahadla,vzal jsem si na to i lupu,ale žádnou prasklinu jsem nenašel.Je možné,že v zátěží se prasklinka ukáže,ale vrtulník je v záruce a já bych ho nerad nějak poškodil.I když potom co jsem viděl na videu,tak si myslím,že zničit nejde http://www.youtube.com/watch?v=-DZ3LPvS5Kk .Kontaktoval jsem prodejce a on mi nabídl výměnu s tím,že se s tím ještě nesetkal.Tak doufám,že nemám doma nějaký špatný vlny,který by infra nějak rušily.Už vymýšlím kraviny...
Ale děkuju za každý nápad.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: sob 14.01.2012 14:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.1.2012
Příspěvky: 10
Možná se mi podařilo problém vyřešit,nebo alespoň trochu zmírnit.Možná je to správná cesta a bude stačit jen doladit,ale potřeboval bych k tomu i vaše zkušenosti s jinýma koaxiálama.
Reklamace byla vlastně úspěšná,přestože jsem vrtulník neměnil.Prodejce byl super a bylo vidět,že tomu i trochu rozumí.Vrtulník v jeho zkušebním prostoru lítal normálně a to i mě.Takže rukama to není,to jsem si oddechnul.Přesto mě nabídnul výměnu,což mě připadalo hodně slušný,ale zbytečný.Doma vrtulník zase vesele kroužil.Připadá mi to,jako by vahadlo stabilizovalo se zpožděním.Jakmile se vrtulník vychýlí ze svislé osy větrem,který si sám vytváří a který se odráží od zdí,vahadlo už vrtulník nevyrovná a naopak ho rozkmitá do pravidelných kruhů.Prostor,ve kterém vrtulník v pohodě létal,byl mnohem větší než můj byt a bez nábytku,takže v tom bych viděl hlavní problém.Větší byt si ale dovolit nemůžu.
Ještě mě napadlo porovnat úhel,který svírá osa vahadla a osa horních listů v záběru a když tak o tom přemýšlím,tak si myslím,že to musí mít nějaký vliv na načasování stabilizace.Jenže když jsem porovnal tenhle úhel u jiných vrtulníků,které mám,tak u každého byl úplně jiný.U téhle
T-38 je 80° ,u druhého jednorotorového pokojáku je 30° a u carsona je 145°.
Zkusil jsem úhel horních listů provizorně kroužkem z bužírky zaaretovat tak,že se úhel mezi osou náběžné hrany listů a vahadla změnil z 80° na 45°.Tím se sice omezilo sklápění listů,takže jsou náchylnější na pošlození,ale ten nekontrolovatelnej krouživej pohyb téměř zmizel.
Takže bych vás chtěl poprosit,jestli by jste mi mohli změřit právě tenhle úhel na vašich miláčcích,abych to mohl porovnat.Případně se podělili o vaše zkušenosti.Myslím si,že tenhle mechanickej princip stabilizace funguje i u jednorotorovejch vrtulníků.Dík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: sob 14.01.2012 14:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
karelzd píše:
....U téhle
T-38 je 80° ,u druhého jednorotorového pokojáku je 30° a u carsona je 145°.
....
To je nějaký divný.
U hraček jako je tenhle koax, a menších jednorotorů do cca 500 mm je 45°.
Jinak je úhel mezi stabilizátorem a rotorem 90°.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-638 od MJX,lítá v kruhu
PříspěvekNapsal: sob 14.01.2012 19:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.1.2012
Příspěvky: 10
Taky mi to není jasný,ale Cerson má opravdu mezi náběžnou a vahadlem 145° a mezi odtokovou a vahadlem 35° a lítá moc pěkně.U T-38 je teď ten poměr úhlů téměř stejný,jen obráceně 135°a 45° a už lítá taky mnohem líp.Možná nezáleží na tom,k jaké hraně listů těch 45° je,ale měl by být zachován alespoň přibližně ten poměr 45°/135°.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz