Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 86 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 9:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
kowmen píše:
Zdravím rád bych si postavil nějaky menší RC vrtulník do velikosti CCA 40 cm, jakožto plastikový modelář jsem touto kategorii neposkrven krom lítaní s 4 kanalovým vrtulníkem a jelikož me to hodně nadchlo rád bych věděl neco o elektrikckých stavbách RC motorů, servech jak je to tam s motorem atd. O RC něco už vím z mládí RC letadla z balzy spís než RC tak je házedla s klapkama.
Děkuji



Zdravím,
na jednu stranu mě těší, když se najde člověk, který si chce model postavit - to už není úplně běžné. Ale na druhou stranu je potřeba vědět, že to má svoje úskalí a zrovna u heli je jich dost :)
Já s tím mám osobní zkušenost - postavil jsem kompletně od základu 2 mechaniky, benzínovou s rotorem cca 1700mm a naopak malinkou s rotorem cca 320mm. Třetí, stejně malou, pak už s použitím více dílů z tovární heli a jako poslední jsem upravoval mechaniku heli Assault 700 tak, aby šla použít do větší makety, kterou stavím.
Já jsem s heli začal poměrně netypicky tím, že jsem si postavil z ničeho a bez znalostí tu benzínovou heli, v době, kdy se velké heli ještě na elektriku nedělaly, a na té jsem se naučil lítat, takže to jde, ALE od začátku až po první lety to trvalo několik let a stálo to poměrně dost peněz a hlavně - měl jsem s kým to konzultovat. CNC stroje nemám k dispozici, jde to i bez nich. Ale všechno je to otázka času a odhodlání. Dneska je určitě rozumnější si to koupit hotové.
To samé platí i o trupu, aby to vypadalo jako maketa. Maketový trup lze koupit a nebo ho jde vyrobit, a to se dá realizovat různým způsobem, časově méně nebo více náročným.
Pokud by ses chtěl heli věnovat, v každém případě začni na simulátoru. Je hooodně veliký rozdíl mezi 4-kanálovou heli a 6-kanálovou, což už je plně řiditelná heli.
Když by ti lítání na simulátoru šlo a aspoň trochu bavilo - natolik, že by ses tomu chtěl dál věnovat v reálu - doporučil bych - a spousta lidí tenhle názor odsoudí :mrgreen: - koupit nějaký klon Trexe 450 a na tom se naučit lítat v reálu. V téhle velikosti to už docela pěkné lítá a mechanika takovéhle heli se dá zamontovat do řady prodávaných trupů.
V každým případě ale doporučuju najít si někde poblíž někoho, kdo má víc zkušeností a je ochotný se o ně podělit.
Pavel

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 10:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5679
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
pavel123 píše:


Zdravím,
na jednu stranu mě těší, když se najde člověk, který si chce model postavit - to už není úplně běžné. Ale na druhou stranu je potřeba vědět, že to má svoje úskalí a zrovna u heli je jich dost :)
Já s tím mám osobní zkušenost - postavil jsem kompletně od základu 2 mechaniky, benzínovou s rotorem cca 1700mm a naopak malinkou s rotorem cca 320mm. Třetí, stejně malou, pak už s použitím více dílů z tovární heli a jako poslední jsem upravoval mechaniku heli Assault 700 tak, aby šla použít do větší makety, kterou stavím.
Já jsem s heli začal poměrně netypicky tím, že jsem si postavil z ničeho a bez znalostí tu benzínovou heli, v době, kdy se velké heli ještě na elektriku nedělaly, a na té jsem se naučil lítat, takže to jde, ALE od začátku až po první lety to trvalo několik let a stálo to poměrně dost peněz a hlavně - měl jsem s kým to konzultovat. CNC stroje nemám k dispozici, jde to i bez nich. Ale všechno je to otázka času a odhodlání. Dneska je určitě rozumnější si to koupit hotové.
To samé platí i o trupu, aby to vypadalo jako maketa. Maketový trup lze koupit a nebo ho jde vyrobit, a to se dá realizovat různým způsobem, časově méně nebo více náročným.
Pokud by ses chtěl heli věnovat, v každém případě začni na simulátoru. Je hooodně veliký rozdíl mezi 4-kanálovou heli a 6-kanálovou, což už je plně řiditelná heli.
Když by ti lítání na simulátoru šlo a aspoň trochu bavilo - natolik, že by ses tomu chtěl dál věnovat v reálu - doporučil bych - a spousta lidí tenhle názor odsoudí :mrgreen: - koupit nějaký klon Trexe 450 a na tom se naučit lítat v reálu. V téhle velikosti to už docela pěkné lítá a mechanika takovéhle heli se dá zamontovat do řady prodávaných trupů.
V každým případě ale doporučuju najít si někde poblíž někoho, kdo má víc zkušeností a je ochotný se o ně podělit.
Pavel


Ahoj Pavle. Jen potvrzuješ ten můj odkaz na inzerát na modelbazaru kde pán prodává nějaké HK 450 PRO s kardanem na vrtulku. Dle mého nejlepší náčiní na naučení se základníh poloh vrtulníku a pozdější poletování po obloze a sbírání tolik potřebných zkušeností. Naprosto s Tebou souhlasím.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 10:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Ahoj Ondro,
přesně tak, HK450 je v poměru cena/výkon asi nejlepší varianta, kterou bych já sám v takové situaci volil :)

P.

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 11:14 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
U toho HK z bazaru píše nikdy nehavarovaný . Málo lítaný . Přesto evidentně nakupoval a měnil spoustu dílů . Takže buď se nenaučil létat - to by ale neměnil díly, nebo kecá že to nehavarovalo , a nebo - se mu nikdy nepodařilo nastavit a seřídit helinu do letuschopného provozu bez vibrací .
Takže najít problém může pro začínajícího helináře být větší sousto, než pořídit nový . Pokud z bazaru, nechal bych si minimálně předvést vodorovný let a vis .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 12:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5679
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Na Aliexpresu koupit HK 450 https://www.aliexpress.com


Naposledy upravil OPR dne pát 11.05.2018 5:02, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 12:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
opr nemuzete smazat ten balast z vaseho odkazu ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 12:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.5.2018
Příspěvky: 25
OPR píše:




Úplně jsi mne tímhle příspěvkem potěšil. :-) a jenom utvrdil v názoru že na jakoukoliv přestavbu čehokoliv máš ještě čas. Věř mi. Užívej si létání s tím MJX dokud to půjde. Třeba z mého pohledu jsou to naprosto vyhozené peníze :( ale naprosto.

Ty jako plastikový modelář možná dokážeš naohýby nějaký plast, či vakuově upravit nějakou skořepinu na to MJX aby to připomínalo vrtulník opravdický. Klidně to udělej a potěš se prací na tom. I tak to bude hezká a zábavná práce. Jen že je průser, že to MJX bude létat vždycky na prd. Ať se budeš na hlavu stavět, ušima odpichovat, skákat metr dvacet vysoko .... pořád to bude létat na prd. Ale nechceš pořídit něco třeba z bazaru?

http://inzerce.modelbazar.cz/inzerat/HK ... ro/838325/

odkaz je pouze ilustrativní .... toho pána neznám co to prodává. Jen pro Tvoji představu jak vypadá opravdická a nefalšovaná "heli 450". On totiž trex "450" má obvyklou délku listů cca 320mm. Což znamená průměr nosného rotoru cca 700mm. MJX má 520mm průměr.

Nebo něco třeba takového.

http://www.benovoletadylka.cz/trex-470l ... -5038.html

Ano, není nutné na začátek kupovat hned nový vrtulník ale zase už je to hodně dobře létající vrtulník. Tyhle nové "450ky" na 6ti článkovou baterii mají list 380mm místo 320. Je to lepčí.

Rádio pokud nemáš tak stejně ubudeš muset koupit něco normálního. Minimálně nějakou Dx6i nebo lépe něco od Graupnera či něco podobného. Nabíječku pořídit, baterky koupit. ..... Ono toho je hooooodně co budeš muset okolo vrtulníku pořídit. Vrtulníkář maketář obvykle zanmená že se tomu věnuješ nějaký ten rok, minimálně teorie letu vrtulníku je mu veeeeelice dobře známá, naprosto perfektně zvládá základní prvky polohy vrtulníku a nějaké vybavení alespoň to nejzákladnější už má - už ze skušeností ví a nebo dokážeš odhadnout jaký vrtulník by mohl jak létat. To MJX jsou utracené penízky za něco co ti je naprosto na nic.


A nebo to vezmi z druhého konce. Pořiď to MJX a létej s ním. Uvidíš jestli tě to bude i nadále bavit. Ale počítej s tím že to byli utracené peníze hoooodně bokem a je to jakkoliv do budoucna k většímu vrtulníku nepoužitelný. A dálší věc je že i provoz této malé heli něco bude stát peněz. Tak že asi taky moc neušetříš.


Po přečtení ruzných anglických, amerických for, dospívám k názoru že než to mxj že víc každej doporučí T-rexe, asi si počkám na něco z druhé ruky, teď to domu nemůžu přitahnout, stačí že jsem si koupil další kolo :D to by mě přítelkyně zabila. Takže se začnu soustředit asi na T-rex s tím že si zatím kokpit nechám originál protože je mi jasný že ho drobet omlátím, a kokpit si můžu udělat časem jiný, ale vyzkouším Simulátor. Nechci vyhazovat penize bokem za něco co bude lítat špatně a budu kvuli tomu nasraný. O víkendu budu studovat dál.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 13:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Možná by nebylo od věci poznamenat, že pokud by v této zábavové kategorii byl problém s financemi, tak by bylo nejlepší nejdřív popřemýšlet, jestli vůbec začít. Třeba viewtopic.php?f=102&t=83519


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 14:22 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
kowmen píše:

je mi jasný že ho drobet omlátím, a kokpit si můžu udělat časem jiný, ale vyzkouším Simulátor. Nechci vyhazovat penize bokem za něco co bude lítat špatně a budu kvuli tomu nasraný. O víkendu budu studovat dál.


Chápu, že v tom nemáš moc jasno, ale helina zpravidla narazí o zem rotorem . To znamená, že se při drobné ráně ohnou hřídele, poškodí listy , eventuelně vrtulka a ocasní trubka . Dost často volnoběžné ložisko, nebo plastové převody .
Kabina dost často přežije bez úhony . Takže se připrav na rozebírání heliny po haváriích . Ona kvalita těch helin se právě pozná podle toho co odchází a co přežije . Prostě kdo chce lítat, bude na začátku padat a rozborka a správná kompletace je základ .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 14:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.5.2017
Příspěvky: 17
A co Blade 230S,
lítá to, jednoduché opravy a nastavení, zadní stř. motorek.
Když s tím flákneš tak rouru narovnáš v ruce, vyměníš zadní vrtulku, hlavní listy nezlomíš.
Vlastní zkušenost. Co ten vydrží na Blade až neuvěřitelný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 14:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.5.2018
Příspěvky: 25
Marek_Km píše:
Možná by nebylo od věci poznamenat, že pokud by v této zábavové kategorii byl problém s financemi, tak by bylo nejlepší nejdřív popřemýšlet, jestli vůbec začít. Třeba http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=102&t=83519

kdo řekl že se jedná o finance , jen jse napsal že bych si rád něco postavil a že kdybych ted hned přinesl domu ješte další vec tak sem mrtvej :D

jinak děkuji za rady, začínám přemýšlet o tom T rexu 450 radši jety ne hned ale časem, samozřejme jsem zvyklý se ve všem štourat opravovat upravovat atd takže rozborky se nebojím proto víc by mě bavilo si to postavit uplne od zakladu kdyby byl nějakej KIT bylo by to super, je toho hodně kort jak se do toho motají ty hračky tak mi to drobet trvalo se v tom srovnat. chci si projet ješte ruzný fora ale sem rád za každou radu že jo. Až bych se naučil přestavel bych si to podle sveho, to je jasná do tý doby ho nechat jako otloukanka.
Na ten blade jsem taky koukal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 17:43 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Od E-Flite jsem měl 2 heliny (130X , 400 blade ) a nedoporučil bych ani jeden . To už jsou lepší od HK .
U 400 odcházelo hlavní ozubené kolo a trable s ocasem a jeho kmitáním . Kromě dalších věcí. O 130 X ani nemluvím.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 18:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2866
Bydliště: Zavar, SK
No, čo sa týka HK450, tak ja by som zase za seba začiatočníkovi radšej doporučil Tarot. HK450 som mal a kvalita sa s Tarotom moc nedá porovnať. Naposledy som mal Tarot 450 DFC a bol som s ním veľmi spokojný...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: čtv 10.05.2018 19:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.5.2018
Příspěvky: 25
https://www.rc-levneji.cz/vrtulniky/hk- ... ulniku-3d/ co toto a postupně dávat dohromady? docela mě baví že se člověk seznámí i s tou stavbou a součastkama kde co jak je atd?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba vlastního vrtulníku
PříspěvekNapsal: pát 11.05.2018 9:18 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
otázka je, kolik chceš utratit . Pokud tě to chytne, půjdeš časem do 500 stovky, nebo 600 stovky . Pokud ne, jsou ty věci prodejné pouze hluboko pod pořizovací cenou . Pokud půjdeš do bezpádla, potřebuješ FBL jednotku , hromada nastavování pro nezkušeného a výkonnější a rychlá serva na cykliku.
Když koupíš padlový , stačí gyro za 400 stovky a laciná serva . Nastavuješ minimum a na 3d akrobacii , stejně budeš pořizovat něco jiného, pokud vůbec . Na ocas bych spíš volil řemínek . Vydrží veškeré pády včetně převodu - na rozdíl od kardanu .
Takže pokud se chceš naučit lítat levně a s minimem ladění a seřizování , kup padlový . Padla přežijí vše, a drát srovnáš, nebo vyměníš .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 86 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz