Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 10:05 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.8.2016
Příspěvky: 21
Bydliště: Praha
Ahoj všichni,
po několika letech ujišťování se, že chci s vrtulníky určitě začít jsem se konečně rozhodl. Načteno toho mám spoustu, ale potřebuji si teď ujasnit pár pojmů, zkratek, atd...

Mé zkušenosti:
Postupem let jsem zkoušel několik koaxiálů. Po jejich zvládnutí jsem přešel na 4-Ch. Se 4-Ch jsem nalétal poměrně dost hodin a řekl bych, že ho zvládám docela dobře. Nicméně na 6-Ch jsem si ještě netroufl a pořídil simulator. Po hodinách a hodinách v simulatoru jsem konečně přestal padat a konečně si myslím, že přišel čas to zkusit v reálu :)

Co / jak chci létat:
Určitě nemám zájem létat 3D. Řekněme, že takovým dlouhodobějším cílem jsou pro mě makety. Baví mě takové "pohodové polétání".

Dovolím si tedy pár dotazů a doufám, že zkušenější poradí :)
// jen podotknu: vím, kolik to stojí, počítám s tím a jsem s tím smířen

1) Vrtulník
1.1) uvažuji nad T-Rexem 450 až 550. Jakou byste doporučili velikost?
1.2) dále mám trochu chaos ve verzích. Jak se liší verze PRO, EFL, DOMINATOR, ESP, ... ?
1.3) asi jediná zkratka, kterou znám je DFC. Je DFC vhodné pro začátečníka?
1.4) je lepší (nikoliv jednodušší) koupit kompletní set, u T-Rexe tzv. Super Combo, nebo jen stavebnici a serva, motor, gyro, regulator, atd pořídit jiné? Jsou ty v combu dobré? Upřednostňuji kvalitu před cenou.

2) Rádio
2.1) v první řadě mě zajímá, jakou vybrat značku?
2.2) ohledně počtu kanálů jsem tak nějak pochopil, že 8 je minimum. Stačí to? Kolik je idál?
2.3) telemetrie... Má to reálný smysl? Používáte to?


To by zatím asi stačilo :) Doufám, že se neptám vyloženě na blbosti. Kdyžtak mě hned nekamenujte :)
Předem mockrát děkuji všem za snahu a ochotu.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 10:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2011
Příspěvky: 1826
Blog: Zobrazit blog (1)
Ahoj, doplň si bydliště a třeba se najde někdo ve Tvém okolí s heli, lepší je si o všem popovídat s lidma co je lítají než se strácet v otázkách :mrgreen:

_________________
AGILE 7,2/ AGILE 5.5/ DEVIL 420/ T-REX 500PRO-Sportline/ RJX X-TRON 500/ EXTRA 300/ FPV QAV 210/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 10:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
Pokud neřešíš finance běž do 550. Jednoduší na řízení je bezpádlo FBL nebo DFC.
Jako kontroler FBL použij Spirita, je to špička, český výrobek, super cena a má to záchranu i emulaci maketového letu. Pokud nechceš doplňkové funkce jako světla, vodní vak a podobné doplňky stačí ti 7ch i 6CH

Radio je dobré Hitec Aurora 9x, Frsky Taranis, ale co člověk to jiný názor.
aurora má v základu přijímače telemetri napětí a to myslím na heli stačí

Pro 550 je velice dobrej regl Castle Talon 90, nebo hobbywing V3 možna dnes i V4 100A.

550 bude mít majestátní letový projev a daleko méně haklivý na vítr o proti 450, ale každá ranku bude dražší.

s dominatorem chybu neuděláš.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 10:59 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.11.2013
Příspěvky: 54
Bydliště: Praha 10
Obrázky: 5
Když budeš chtít mohu ti pomoc s nastavenim a seřízením. Jsem z prahy 10

_________________
když už člověk letí tak má koukat aby letěl a když kouká aby letěl tak má letět s tím s čím umí


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 11:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Pokud můžu, jestli jde ještě někde na bazaru dohledat radio Futaba T8FG tak po ni sáhni. Nic lepšího pro vrtulník mít nemůžeš. Samozřejmě z hlediska cena/výkon ..... A pokud nechceš telemetrii. Pak bys musel alespoň Futabu 14SG. Na rádiu taky nešetři.
Rádio, nabíječka, a výbava vrtulníku jsou věci ( a jejich spolehlivosti )které budou ovlivňovat to jak se budeš posouvat kupředu.



Mrkni na model bazar jestli by tam nebyli něco pěknýho. Vrtulník i rádio. Na začátek nemusíš mít hned nové věci. ( Futaba T8FG už snad ani nová nejde pořídit )


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 11:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Z môjho pohľadu večného začiatočníka a veľmi rekreačného lietania:

1) Vrtulník
1.1) uvažuji nad T-Rexem 450 až 550. Jakou byste doporučili velikost?
550ka bude stabilnejšia, ale drahšie pády. Mne sa dobre lieta s natiahnutou 450kou, pri 550ke som nervóznejší...

1.2) dále mám trochu chaos ve verzích. Jak se liší verze PRO, EFL, DOMINATOR, ESP, ... ?
Neviem.

1.3) asi jediná zkratka, kterou znám je DFC. Je DFC vhodné pro začátečníka?
Čo skúsenejší vravia, že DFC nie je vhodná pre nízke otáčky, ja to s mojimi "schopnosťami" nepoznám. Na fšetkých troch heli mám DFC a dá sa s tým dá sa s tým páchať také pohodové začiatočnícke lietanie s občasným loopingom. Akrobačku neviem lietať.

1.4) je lepší (nikoliv jednodušší) koupit kompletní set, u T-Rexe tzv. Super Combo, nebo jen stavebnici a serva, motor, gyro, regulator, atd pořídit jiné? Jsou ty v combu dobré? Upřednostňuji kvalitu před cenou.
Neviem, všetky svoje heli som skladal per partes, kombo som nekupoval...

2) Rádio
2.1) v první řadě mě zajímá, jakou vybrat značku?
Podľa chuti a peňaženky, je tu o tom dosť hádok :lol:

2.2) ohledně počtu kanálů jsem tak nějak pochopil, že 8 je minimum. Stačí to? Kolik je idál?
Minimum je 6, ešte ti dva zostanú. S jedným ovládam osvetlenie, takže mne zostáva jeden.

2.3) telemetrie... Má to reálný smysl? Používáte to?
Určite áno a ešte raz áno. Pod telemetriou rozumiem meranie pohonnej baterky, iné telemetrické čudlá nepoužívam. Nie, že by sa bez toho nedalo lietať, ale je to užitočné. Aspoň z môjho pohľadu.

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 11:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.8.2016
Příspěvky: 21
Bydliště: Praha
Wow... během chvíle takových reakcí. Mockrát všem díky :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 11:41 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.5.2015
Příspěvky: 161
Bydliště: České Budějovice
Obrázky: 37
Přihodil bych taky jednu začátečnickou otázku - liší se nějak zásadně ovládání vrtulníku a koptéry v plně manuálním (Acro) režimu? Mě by se nějaká helinka ve sbírce taky líbila, ale všude čtu, že je to dost náročné a moc si na to netroufám... :(

S koptérou už mám něco nalítáno (pravda, v self-level) a zas tak hrozné mi to nepřijde. S vrtulníkem žádné zkušenosti nemám. Jinými slovy - v čem je ten hlavní rozdíl vrtulník/koptéra?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 12:13 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
rc_wolf píše:
Přihodil bych taky jednu začátečnickou otázku - liší se nějak zásadně ovládání vrtulníku a koptéry v plně manuálním (Acro) režimu?


Coptéru nemám, ale stopro je trochu jiná v letových vlastnostech.
Ale kdo se bojí , nesmí do lesa :D .

Takže si musíš odpovědět sám . Buď chci, nebo nechci. A co pro to obětuji.
Kdo něco chce, a obětuje dostatečně, vždy získá :).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 12:24 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Gibon píše:
Ahoj všichni,
po několika letech ujišťování se, že chci s vrtulníky určitě začít jsem se konečně rozhodl.


řadu věcí tady už odpověděli.

Můj názor je, nepřistupovat k první helině jako k poslední.

Každý má svůj pohled, a tobě zpravidla moc nepomůže.

Lítat maketově je taky dost náročný cíl a daří se spíš s větším vrtulníkem.
Ale 400 se dá seřídit na velice pohodové létání a cena je někde úplně jinde.
Takže první rány tolik nebolí.A hlavně se jí nebudeš tak bát při prvních startech.Nervy v začátcích zaviní hodně karambolů :D .
Já se snažím lítat maketově s 250 mezi stromky na zahradě 50 cm nad zemí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 12:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
rc_wolf píše:
Přihodil bych taky jednu začátečnickou otázku - liší se nějak zásadně ovládání vrtulníku a koptéry v plně manuálním (Acro) režimu? Mě by se nějaká helinka ve sbírce taky líbila, ale všude čtu, že je to dost náročné a moc si na to netroufám... :(

S koptérou už mám něco nalítáno (pravda, v self-level) a zas tak hrozné mi to nepřijde. S vrtulníkem žádné zkušenosti nemám. Jinými slovy - v čem je ten hlavní rozdíl vrtulník/koptéra?


Je to trochu jiné, píšeš, že máš self-level takže na ten zapomeň, jinak je rozdíl např v řízení zatáčky ale vrtulník je lépe čitelný na obloze než koptérá. Já třeba dám základní 3D heli v pohodě, ale s koptérou na dohled v plném akru lítám minimálně .

jinak Spirit také umí self-level , ale pro heli to není dobré, prostě to k tomu nepatří.

pokud budeš mít kvalitní bezpádlo, základní létaní není složité, nesmíš mít stres.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 12:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
je pravda, že s 550 jde strach, budeš mít respekt, a na všechno budeš mít více času a vítr ti do toho nebude kecat. Nastavíš si 2000 otáček nízkou agilitu (rotace kolem os) a bude to mazlíček, kterej tě bude poslouchat na slovo:wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2016 13:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
LOGO 550
ruzna kombinace osazeni mas na netu
politani super kazda rana vyjde na ..dost.. 50na opravy

na zacatek oxy 3


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.08.2016 0:19 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 27.6.2013
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha
Obrázky: 10
rc_wolf píše:
Přihodil bych taky jednu začátečnickou otázku - liší se nějak zásadně ovládání vrtulníku a koptéry v plně manuálním (Acro) režimu?


Létal jsem s větší "trénovací" koptérou (rám X550) v akro režimu, potom jsem létal s heli 450 (MiniTitan pádlo). Oba jsou to co do půdorysu velikostně podobné stroje.

Můj pocit: pro normální, neakrobatické létání mají velmi podobné ovládání a podobný letový projev, stejný je způsob provádění zatáček. Heli je nepatrně vrtkavější, ale zase je podstatně čitelnější její poloha ve vzduchu.

Větší zábavu mám s heli - je to víc "model" a míň robot, navíc u vrtulníku mám rád ten svist a vrčení rotoru při změnách náběhu...

_________________
malej vrtulníček, malý dr... kvadrokoptérka, Phoenix RC sim


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.08.2016 8:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.5.2015
Příspěvky: 161
Bydliště: České Budějovice
Obrázky: 37
tomyn píše:
...

Díky za tvoje shrnutí, to je přesně co jsem potřeboval vědět. Já si to s helinou to musím ještě rozmyslet, zatím je to spíš takové přemýšlení nahlas :mrgreen:

Resp. letos se určitě do ničeho pouštět nebudu, příští sezónu se uvidí...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz