Reklama

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: WLToys V931 - vibrace kabiny
PříspěvekNapsal: čtv 21.04.2016 15:55 
Nováček serveru
Nováček serveru

Ahoj, potřebovali bychom s kamarádem poradit. Před delší dobou si koupil vrtulníček uvedený v názvu tématu, lítal v pohodě, pak pár crashů a poslední dobu se mu hrozně klepe kabinka. Já mu s tím neporadím, protože lítám letadla, ale napadlo mě, že zdejší helináři by nás mohli alespoň nasměrovat kde hledat chybu. Dokud je vrtulník na zemi, nebo ho někdo drží v ruce, tak i po přidání kolektivu je bez vibrací a je vidět, že rotorová hlava se neklepe, jak se odlepí od země, tak do cca 2 vteřin začne vibrovat, už se stalo i že se rozklepal a trefil si ocas listem. Natočil jsem video, kde je vidět jak se klepe(je vidět i, že ta vibrace začne až pár cm nad stolem), je to natočený na 120FPS(takže to je zpomalený na cca 1/4 rychlosti). Video je tady:

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Co jsme kontrolovali: Listy jsou nové, nejsou moc utažené. Všechno vypadá v pořádku, krom plastů kabinky na ocasu.
Mám podezření, že ten poškozený ocas nemá dostatečnou tuhost a kroutí se jak vrtulka přidá a ten krut se pak přenáší dál do konstrukce.
Vím, že to je víceméně hračka a člověk od toho nemůže čekat zázraky, ale přijde mi škoda to nechat takhle drcat aby se to rozpadlo úplně, když třeba mezi helináři je tohle úplně banální závada a stačí něco vyměnit/zkontrolovat/poštelovat.
Pokud jste se dočetli až sem, tak díky:-)

Předmět příspěvku: Re: WLToys V931 - vibrace kabiny
PříspěvekNapsal: čtv 21.04.2016 18:45 
Mazák
Mazák

Obrázky: 13
...... pak pár crashů a poslední dobu se mu hrozně klepe kabinka.....

Zřejmě to odneslo nějaké ložisko nebo je ohnutá nějaká hřídel.Všechno zkontrolovat,vyměnit(bohužel to nemusí být viditelné okem.stačí nepatrné ohnutí a už je problém).Něco může být naprasklé.Nevím,třeba držák motoru,nějaké táhlo...

Koukám že je to nějaký třílist tak je možné že už listy neběží v jedné rovině.Normálně se po nehodě mění i preventivně příčné hřídele aby se předešlo něčemu podobnému a dala se vůbec stopa listů seřídit.Jakým způsobem je to řešené tady to nevím.Asi nějaké šrouby co drží jednotlivé gripy(držáky listů),můžou být ohnuté.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 21.04.2016 18:57 
Mazák
Mazák

Obrázky: 6
Podle videa bych řekl také že je ohnutá hřídel.

PříspěvekNapsal: čtv 21.04.2016 20:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Crashe nebyly, že by to vzhůru nohama poslal do země, víceméně pokaždý spadnul tak max z 1m na lyžiny...protože se potkal rotor s ocasem.
Neuvědomil jsem si, že už na začátku tam byly nějaký komplikace a je vyměněný swashplate a šroubek co drží rotorovou hlavu na hřídeli(původní byl stržený, prodejce poslal nový). Ten je prý o necelý 1mm delší než byl, má cenu ho zkusit zbrousit aby byl tam šel zašroubovat úplně?
Hřídel samozřejmě zkusí vyndat a zkontrolovat poválením na stole, pokud se něco nebude zdát, tak vymění. Nicméně mi přijde zajmavý jak jsem už psal, že dokud sedí na zemi, nebo ho někdo drží v ruce, tak se ani neklepne i při hejbání cyklikou nebo naklonění vrtulníku. Jak se ale pustí, tak začne klepat. To je normální při ohnutý hřídeli?
Každopádně díky za tipy.

PříspěvekNapsal: pát 22.04.2016 13:37 
Mazák
Mazák

Obrázky: 13
Ten šroubek na hřídeli by zrovna vadit nemusel ale ano,zkusit zkrátit.I drobná havárie může cokoliv poškodit a s vibracema je prostě problém.Můžou být totiž vyvolány jen v konkrétních otáčkách a těžko se zjišťuje čím to je.Často nezbývá než zkoušet měnit jednotlivé díly dokud se to neodstraní.
U kvalitnějšího(dražšího) rc modelu kde je dostupný každý jednotlivý díl je to daleko menší problém než u levného rtf setu.I když jsou třeba díly dostupné,oprava se finančně často nevyplatí.

Jedno načaté ložisko na hlavní hřídeli mi dokázalo chvíli po startu (t-rex 450) rozvibrovat vrtulník tak,že se pokaždé ohnula hřídel a vzalo to sebou spoustu dalších dílů.Tři takto destruktivní starty než jsem ho vyndal a zjistil že jen jemně krokuje.Po výměně OK.

Tady to asi nebude hrát takovou roli ale všeobecně u heli v trupu je problém s vibracema větší.Můžou se násobit,vznikat i tam kde to bez trupu není ještě znát...

PříspěvekNapsal: pát 22.04.2016 16:28 
Mazák
Mazák

Pokud by bylo neco ohnuteho, tak by se to klepalo uz po roztoceni. I na stole nebo v ruce. Resp. v ruce by to bylo citit. Zkontrolovat stopu listu a zkusit vetsi otacky.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 06.05.2016 0:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Tak jsem se tomu dneska věnoval a zdá se, že problém je vyřešen. Sundal jsem listy abych zkontroloval jak se chová mechanika a v podstatě ještě než jsem to začal rozdělávat, tak jsem si všiml vůle na hlavní hřídeli ve vertikálním směru. Ze spoda to vymezuje hlavní kolo, ze shora to vymezuje vymezovací kroužek. tak jsem ho povolil, hřídel vytáhl nahoru co to šlo a kroužek stlačil dolů. Dotáhl šroubek a problém po nasazení listů zmizel. Těžko říct, jestli to bylo na 100% tím, každopádně problém se zdá vyřešený.