Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 14:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni,

po delší pauze znovu začínám s vrtulníkem.
Před cca dvěma lety jsem lítal s malými (vel. Colibri, 120) i s většími (450) vrtulníky, nastudoval jsem jak nastavit vysílačku atd, a základní lítání mi jakž-takž šlo, s tou 120kou jsem zkoušel i umírněnou akrobacii... ale pak jsem měl pauzu, dělal jsem hlavně letadla a poslední dobou koptery.

Teď bych rád trochu pokročil v těch helikoptérách. Pořídil jsem si bezpádlovou řídicí jednotku, hlavu předělal na bezpádlo (T-Rex 450) a musím vše znovu studovat, neboť jsem zjistil že už o tom nic nevím :oops: (letové režimy atd.).

A teď:
Myslím že mám doma nějaký regl s governorem, tak bych ho rád zkusil. Jenže nevím základní věc:
Jak se takový vrtulník zapíná a jak se vypíná - je to přepínačem autorotace? To by mi dávalo jakž-takž smysl.
Tedy bych i přistával s vysokými otáčkami? Nebo těsně před přistáním bych vypínal motor přepínačem autorotace?
Nebo se motor hned začne roztáčet po připojení baterky? (To mi přijde jako blbost.)

A jak je to s křivkami plynu? Při použité governoru mám úplně plochou křivku, řekněme 70%? Už od nulové polohy plynové páky?

Vím že tohle jsou pro zkušené helináře základní věci, ale já je prostě nikde nenašel, tak prosím o shovívavost.
Byl by někdo od té dobroty a mohl zde dát krátkou přednášku na téma GOVERNOR?
Nebo šikovný odkaz, pokud už to je někde sepsané?

Moc děkuju...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 14:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 2496
Bydliště: Trutnovsko
Obrázky: 4
Doladil si svojí luxusní coptéru a už máš čas i na ostatní věci co? :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 15:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
musel jsem ho trochu popostrčit :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 16:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2012
Příspěvky: 793
Bydliště: Praha 4/12
Zkusím se podělit o to málo, co jsem dosud pochopil z používání governoru u Castle reglu (aspoň si to myslím, nemusí to být pravda :lol: )

Když to shrnu, tak základní funkcí govíku je držet otáčky co to jde, bez ohledu na to jak taháš za kolektiv. Je to někdy protiintuitivní - pokud jsi zvyklý mít křivky plynu a kolektivu obě lineárně stoupající (takže při klesání motor klesají otáčky a obráceně), tak ti bude nějakou chvíli trvat, než si zvykneš na to že pákou plynu na vysílačce vlastně řídíš hlavně kolektiv, a ne ten plyn :D

Citace:
Myslím že mám doma nějaký regl s governorem, tak bych ho rád zkusil

Zde bych ti především doporučil prozkoumat co to je za regl, jeho dokumentaci a zkušenosti s ním na internetu. Jako všechny fíčury, i governor se dá implementovat různými způsoby, počínaje mizerně a konče luxusně.

Citace:
Jak se takový vrtulník zapíná a jak se vypíná - je to přepínačem autorotace? To by mi dávalo jakž-takž smysl.

Ano i ne, obojí je možné. Pokud máš na některém přepínači nastavený throttle-hold, tak můžeš startovat i jeho přepnutím (s pákou plynu/kolektivu třeba ve střední poloze). Nebo můžeš startovat tak, že budeš mít jeden režim jako startovací / přistávací s křivkou např. 0-50-70; pak startuješ v tomto režimu, governor začne roztáčet motor až od polohy řekněme 5% (za předpokladu že není aktivní Th. hold). Po odstartování pak přepneš do nějakého letového režimu s plochou křivkou, třeba 70-70-70.

Zde bych dodal že třeba ten onen od Castle ti dovolí nastavit celkem tři sady otáček - jedna se uplatní při rozsahu tuším 0-50% plynu (tedy jakýkoliv bod křivky 0:50), druhá při 50:75 a třetí při 75:100 (píšu z hlavy, nemám před sebou návod). Jak si je nastavíš je tvoje volba. Klidně všechny nastejno, nebo třeba 3000, 3200, 3400.

Citace:
Tedy bych i přistával s vysokými otáčkami? Nebo těsně před přistáním bych vypínal motor přepínačem autorotace?
Nebo se motor hned začne roztáčet po připojení baterky? (To mi přijde jako blbost.)

Viz výše. Důležité je jen to, že governor se bude v daném rozsahu plynové křivky snažit udržet konstantní otáčky, bez ohledu na to jak kvrdláš s kolektivem (s úhlem nastavení listů).

Citace:
A jak je to s křivkami plynu? Při použité governoru mám úplně plochou křivku, řekněme 70%? Už od nulové polohy plynové páky

Viz výše. Governoru je celkem jedno, jakou křivku plynu máš, čte si jenom hodnotu přijatou z vysílačky (do jakého rozsahu spadá) a tomu přizpůsobí otáčky motoru.

Do tajů autorotace jsem ještě nezabrousil, takže nemůžu sloužit. Příliš vysoká magie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 17:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Bozha: Děkuju, trochu se mi vyjasňuje. Líbí se mi myšlenka startovacího režimu, kde bych měl nějakou šikovnou křivku, a v tomto režimu bych startoval a přistával, a pak třeba dva Idle režimy s plochou křivkou, jednu výše a druhou níže. Takto jsem to měl u té malé mršky 120, a dalo se na to zvyknout.

Asi budu muset i trochu sám experimentovat, ten regl je totiž neznámý - žádný nápis, jen průhledná smršťovačka a samolepka "HELICOPTER"

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 17:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ancistrus01, jarda.falcon: :lol: No jasně, přistihli jste mě. Přiznávám se... :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 19:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
http://zd.wwwcity.cz/zd/IDLErezimy.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 19:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2012
Příspěvky: 793
Bydliště: Praha 4/12
Woito, jestli je jedinou dokumentací k reglu nápis "Helicopter", tak si dovolím s úspěchem pochybovat, že takovou funkci vůbec obsahovat bude. Přítomnost govíku není žádným pravidlem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 20:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Zdzd: dík za odkaz, kdysi jsem tam už byl jen jsem si nemohl vzpomenout kde to bylo :wink:
Edit: Už jsem to pročetl, přesně to jsem potřeboval, dokonce jsem se rozpomněl na ty křivky, co jsem měl u malé heliny 120, a ještě jsem si teď ujasnil jak na ten (případný) governor. Tak a teď se znovu naučit s vysílačkou (koptery mě to úplně odnaučily :? ) a hurá na to!
Edit2: A ještě děkuju za připomenutí, při pohledu na jeden tvůj graf jsem si vzpomněl, jak jsem kdysi pátral proč se těm rychlejším letovým režimům říká právě "Idle", když to znamená "líný" nebo "volnoběh". Je to totiž zkratka z IDLE-UP, což znamená "vyšší než volnoběh", je to terminologie z velkých vrtulníků. Na tom tvém grafu je použit celý nezkrácený pojem IDLE-UP1 a IDLE-UP2. :idea:

Bozha: Ten nápis tam dal někdo přede mnou (je to samolepka, ta průhledná smršťovačka je zřejmě už nová, jak někdo asi přeletovával kablíky), já to takto už koupil s torzem heliny. Před cca rokem - dvěma jsem to jednou jedinkrát proletěl, jen jeden start, a pamatuju že se to děsně pomalu roztáčelo, a pak se to chovalo na plyn velice divně, tak jako gumově (měl jsem ve vysílačce křivky, jak jsem byl zvyklý z normálního reglu). Dodatečně mi došlo, že by to mohl být governor? Ten plyn měl jakoby setrvačnost, myslím že jsem se s ním pral těmi křivkami.
Budu ho muset otestovat, myslím že to dokážu poznat z chování jestli je to s gov. nebo ne. :idea:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: ned 04.05.2014 15:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2012
Příspěvky: 793
Bydliště: Praha 4/12
Ahoj Woito, tak kupodivu ten tvůj regl jakousi funkci governoru má, zde je manuál: http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor ... 620X12.pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: ned 04.05.2014 17:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Děkuju za odkaz, taky jsem to už našel.

Stejně jsem ho už nahradil jiným reglem, tento asi na létání s governorem není vhodný, aspoň tak jsem to všude slyšel a viděl napsané, že pokud governor, tak raději už nějaký "lepší" regl. U těchto nejlevnějších prý governor většinou nefunguje moc dobře.

Dal jsem tam z nouze Dualsky 45A. Podle návodu by governor taky měl umět, ale nedokázal jsem ho zprovoznit. Při programování vysílačkou mi funguje jen několik prvních položek, ale několik posledních (mezi nimi i soft start a governor) nefunguje - nedá se to naprogramovat. :(

Mimochodem, nemáte někdo doporučení na regl (nějakou ekonomickou, ale slušnou variantu), který by byl na T-Rexe 450 vhodný s governorem? :?:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: pon 05.05.2014 10:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Ano mám. Tento :

http://www.rcmarket.cz/zbozi/regulatory ... 40-lv.html


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: pon 05.05.2014 12:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Na T450 mam Robbe Roxxy 960-6 a governor umi vcelku slusne. Pri zapnutem governoru ale nema rad roztaceni pres krivku. Ostatne to maloktery regulator. Motor se zapina/vypina pres hold v radiu. Tyhle regly maji v heli modu i pomaly rozebeh, takze je to v pohode.
Jo, a k Roxxy budes skoro urcite potrebovat i nastavovaci krabicku.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: pon 05.05.2014 18:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
Woita píše:
......... Mimochodem, nemáte někdo doporučení na regl (nějakou ekonomickou, ale slušnou variantu), který by byl na T-Rexe 450 vhodný s governorem? :?:


Vem toto a nebudeš litovat 8) mám tu tři kousky od 450 do 600 heli a naprostá spokojenost, governor je třešnička na dortíčku 8) , cena lidová .. Jo a programovací karta je nutnost.. http://www.rc-levneji.cz/regulatory--es ... 5v-6a-yep/

_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Funkce governoru
PříspěvekNapsal: pon 05.05.2014 18:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Arcicorsa píše:

Tak to se mi líbí, to je můj favorit. Tyhle regly znám, mám většího brášku ve velkém větroni, takže mám i kartu (máš pravdu, je nutná).
Myslím že mám vybráno, děkuju za tip. Cena je lidová.
Určitě jsou lepší regly, ale tenhle bude určitě fungovat, a lepší by pro mé pilotní "heli_umění" bylo mrhání prostředky :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz