Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: T-rex 450 roztočení motoru a vzlet
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2023 13:05 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.6.2023
Příspěvky: 11
Ahojte. Prosím o radu. Před mnoha léty jsem létal s obyč. vrtulníkem MJX F45. Nedávno jsem si koupil T-rexe 450 SE GF s rádiem 35MHz. Po výměně motoru - utrhlý magnet - jsem roztočil motor, ale nepodařilo se mi přepnout do režimu letu. Nijak jsem to neřešil, protože jsem koupil nové rádio FLYSKY FS-i6X. po výměně a spárování zase pro změnu ovládám serva, ale nedaří se mi roztočit motor.
V okolí nemám nikoho, kdo by mi poradil, najde se nějaká dobrá duše tady?
Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2023 13:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
možná by bylo dobré nastavit si v profilu bydliště, nebo to uvést k otázce :wink:

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2023 16:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jestli to dobře chápu, tak tam máte tzv. střídavý motor. Jede ten motor sám o sobě? Nešlo by to vyzkoušet třeba přes servotester? Nebo máte jen problém čiště s RC soupravou?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2023 17:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Vrtulník MJX F45 není obyčejný vrtulník, ale jeho řídící elektronika obsahuje i gyroskop. Vzhledem k tomu, že v textu není uveden typ přijímače na 35MHz i přijímače instalovaného s FLYSKY FS-i6X, tak si myslím, že to jsou přijímače bez gyra pro běžné modely. Vysílač nebude mít funkci letu a vrtulník se bude muset manuálně řídit rukama na kniplech. To, že se motor neroztočí, bude blokování chodu motoru, protože regulátor od zapnutí napájení má vstupní požadavek na točení motoru a čeká na jeho změnu na STOP motor a poté se teprve rozeběhne. Jak píská regulátor po zapnutí?

Uveď celou sestavu řízení, typy vysílače, přijímače a regulátoru motoru případně regulátoru vyrovnávacího rotoru.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2023 18:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.6.2023
Příspěvky: 11
JirkaA : Jsem z Vrbice (Břeclav)

varok : ano, je tam sřídavý LEOPARD LC450 3500KV brushless.Ano, odhaduji, že je spíš problém v nějakém nastavení u RC soupravy. Pokud chápu princip, tak prve roztočím kniplem motor na požadované otáčky, pak něco přepnu a tím stejným kniplem pak ovládám let vzhůru a dolů. A na to nemůžu přijít..

Petr Budai : vím, že MJX měl gyro, byl to dobrý vrtulník s neuvěřitelnou odolností. Ale modelářům bývá pro smích...

Původní souprava byla FUTABA T6EXHP s přijímačem FUTABA PCM1024 R146iP.
Nová souprava je zmiňovaná FLYSKY FS-i6X a přijímač FLYSKY FS-iA6B. To, že by mohl být přijímač bez podpory gyroskopu mě ani nenapadlo, ale tento dle návodu zapojení podporu má.
Po zapnutí baterky ve vrtulníku 3x krátce zapípá v různém tónu.
No já právě nemůžu přijít na to, jak přepnout ovládání otáček motoru na vzlet a naopak. Na staré RC soupravě jsem po zapnutí točil s motorem, ale nedokázal přepnout na vzlet a teď zase ovládám serva ( řekl bych i vzlet a klesání). ale nedaří se mi přijít na to, jak zapnout motor.
Bohužel, přesný typ regulátoru asi nedokážu zjistit. Na původní soupavě ale otáčky motoru krásně reagovaly na knipl.


Přílohy:
1703870339370.jpg
1703870339370.jpg
[ 59.8 KiB | Zobrazeno 1535 krát ]

1703870339360.jpg
1703870339360.jpg
[ 54.54 KiB | Zobrazeno 1535 krát ]

1703870339381.jpg
1703870339381.jpg
[ 55.48 KiB | Zobrazeno 1535 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2023 19:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Je potřeba naprogramovat vysílač podle návodu. Originální vysílač byl už z výroby, později použité a nefungující nebyly naprogramované=neměly nastavené gyro, ovládání rotoru.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.12.2023 22:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Vrtulníky, co mají nastavitelný náběh listů hlavního rotoru se (vzhledem k rádiu) ovládají trochu jinak, jak ty, co ovládané listy nemají minimálně potřebují kanál navíc.
Pak se bude nastavení lišit i tehdy, pokud má vrtulník stabilizaci mechanickou nebo elektronickou.

Asi úplně obecně (dneska asi optimum) přepínačem se zapne motor na provozní otáčky (regulátor musí mít možnost pozvolného rozběhu) a pákou plynu se pak řídí náběh listů hlavního rotoru.
Pokud není plynulý rozběh, tak "mix" plynové páky na motor a rozběh řešit plynovou pákou, tam je pak ještě potřeba křivka na kolektiv (změnu náběhu listů)

Nastavení není složité, ale není úplně triviální. Tuším, že v každém návodu na rádio je nastavení vrtulníku věnována samostatná kapitola.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.12.2023 10:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.6.2023
Příspěvky: 11
Tak jsem prošel hromadu videí na youtube, prošel ehopy prodávající FLYSKY - našel jsem ještě trochu jiný návod na vysílačku, než mám u sebe, ale v návodech nic extra o nastavení pro vrtulníky není. Max. gyroskop, výběr typu cykliky. Ale nastavení pro ovládání otáček motoru a potom přepnutí na vzlet/klesání žádné. Dokonce mi ani nejde např. na kanál 5 přiřadit funkce tak jak to dělají ve videjích. Nevím, jestli jsem něco špatně nenastavil a jestli nemám celé nastavení vyresetovat a začít znova.
Každopádně po shlédnutí jednoho krátkého videa jsem si všiml velkého rozdílu v zapojení do přijímače - takže jsem vyzkoušel přehodit vývod z regulátoru ne na kanál 1, ale na kanál 3 a teď už roztočím motor, ovládám otáčky, ale zase nedokážu ovládat vzlet/klesání. Zatím mám sundané rotorové listy pro bezpečnost, ale plynovou páčkou pořád ovládám otáčky motoru..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.12.2023 12:41 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2011
Příspěvky: 101
Bydliště: Horné Lefantovce
Pozrel som si návod na Tvoju vysielačku. Malo by sa dať v nastaveniach naklikať typ modelu vrtulník. Následne by si sa mal dopracovať k doske cykliky. Predpokladám, že Tvoj REX je pádlový tak navoliť cykliku 120 stupňov. Potom by už mala ísť cyklika normálne, za predpokladu že máš správne pozastrkované servá do prijímača /to by malo byť uvedené v návode k rexovi/ Trochu blbo sa takto radí. Pádlového rexa som napípával dosť dávno a to do Futaby.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.12.2023 13:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Roman.z.ČR píše:
No já právě nemůžu přijít na to, jak přepnout ovládání otáček motoru na vzlet a naopak. Na staré RC soupravě jsem po zapnutí točil s motorem, ale nedokázal přepnout na vzlet a teď zase ovládám serva ( řekl bych i vzlet a klesání). ale nedaří se mi přijít na to, jak zapnout motor.

Roman.z.ČR píše:
- takže jsem vyzkoušel přehodit vývod z regulátoru ne na kanál 1, ale na kanál 3 a teď už roztočím motor, ovládám otáčky, ale zase nedokážu ovládat vzlet/klesání.

Zvolil si při nastavování modelu ve vysilači HELI program? Připadá mi to jako bys tam měl režim LETADLO (mezitím si všiml i charon).
Nevím kolik toho znáš.Vypadá to jako bys chtěl odděleně řídit otáčky motoru a řízení heli.Tohle je nutné nastavit na křivkách v jednom letovém HELI režimu. To je to na co se asi ptáš.Potom MŮŽEŠ mít v jiném letovém režimu nastaveno jinak(START,LÍTÁNÍ,PŘISTÁNÍ) a přepínat mazi nimi. Měl bys dát vědět co o tom víš a jestli už si s podobnou heli letěl. Pak se bude případně líp radit co máš dělat,co nastudovat.


Roman.z.ČR píše:
Bohužel, přesný typ regulátoru asi nedokážu zjistit.

A jak ho budeš tedy programovat? Podíval ses na něj ze zadní strany?
Ale vypadá to na ALIGN bl35x nebo podobný ,takže nebude problém sehnat manual.


Přílohy:
14042010246.jpg
14042010246.jpg
[ 104.99 KiB | Zobrazeno 1276 krát ]


_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.12.2023 15:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.6.2023
Příspěvky: 11
charon píše:
Pozrel som si návod na Tvoju vysielačku. Malo by sa dať v nastaveniach naklikať typ modelu vrtulník. Následne by si sa mal dopracovať k doske cykliky. Predpokladám, že Tvoj REX je pádlový tak navoliť cykliku 120 stupňov. Potom by už mala ísť cyklika normálne, za predpokladu že máš správne pozastrkované servá do prijímača /to by malo byť uvedené v návode k rexovi/ Trochu blbo sa takto radí. Pádlového rexa som napípával dosť dávno a to do Futaby.


Ano, typ modelu mám nastavený vrtulník s cyklikou 120st. Dál mám nastavené křidélko, elevator a pitch na 50%. Zapojení serv ještě zkontroluju podle návodu na vrtulník, zapojoval jsem je podle návodu na vysílačku. Je ale pravda, že jsem musel přehodit motor na 3. kanál, aby se točil... Díky za tip.

OPRAVA - serva jsem zapojil do nového přijímače podle toho, jak byly zapojené ve starém přijímači - podle kanálů. Ale překontruluji dle návodu na vrtulník.


Naposledy upravil Roman.z.ČR dne ned 31.12.2023 16:13, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.12.2023 16:08 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.6.2023
Příspěvky: 11
Zvolil si při nastavování modelu ve vysilači HELI program? Připadá mi to jako bys tam měl režim LETADLO (mezitím si všiml i charon).
Nevím kolik toho znáš.Vypadá to jako bys chtěl odděleně řídit otáčky motoru a řízení heli.Tohle je nutné nastavit na křivkách v jednom letovém HELI režimu. To je to na co se asi ptáš.Potom MŮŽEŠ mít v jiném letovém režimu nastaveno jinak(START,LÍTÁNÍ,PŘISTÁNÍ) a přepínat mazi nimi. Měl bys dát vědět co o tom víš a jestli už si s podobnou heli letěl. Pak se bude případně líp radit co máš dělat,co nastudovat.


Roman.z.ČR píše:
Bohužel, přesný typ regulátoru asi nedokážu zjistit.

A jak ho budeš tedy programovat? Podíval ses na něj ze zadní strany?
Ale vypadá to na ALIGN bl35x nebo podobný ,takže nebude problém sehnat manual.[/quote]

JJ, to jsem udělal jako první věc - heli. Popravdě nic moc nevím. Lítal jsem pouze s MJX, kde se vzlet a klesání řídilo množstvím otáček rotoru. Takže s vrtulníkem, u kterého otáčky nemají vliv na let jsem nelítal. Udělal jsem si po letech radost..
Nastavení letových křivek asi bude to, co mi pomůže. Moje chápání bylo asi zlé - plynovým kniplem roztočit motor, něco přepnout a poté tím stejným kniplem ovládat vzlet a klesání.
Takže - ono bude "stačit" nastavit letové křivky a potom to bude fungovat bez "zbytečného" přepínání čudlíků?
Jaj, ono je třeba programovat regulátor podle typu? :) Tak to ho budu musel odlepit z rámu :-)

Díky za radu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.12.2023 16:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Roman.z.ČR píše:
Takže - ono bude "stačit" nastavit letové křivky a potom to bude fungovat bez "zbytečného" přepínání čudlíků?



V podstatě ano.Před statrem jen zapnu motor který naběhne do požadovaných otáček a pak už jen ovládám serva cykliky(a zadní vrtulku).
Ale je tam spousta souvisejících věcí.Co nejpomalejší rozběh motoru,výkon,převod a nastavení křivek musí být sladěné aby jedno neomezovalo druhé.Nastavení vyrovnávacího rotoru je další samostatná kapitola.
Rozhodně to bude stát pár peněz ,spoustu času a trpělivosti.Jde jen o to jak dlouho Tě to bude bavit.
90% toho co vím mám z RCmanie.Všechno tu je.Jen se to bez zkušeností blbě hledá.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.12.2023 19:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.6.2023
Příspěvky: 11
Všem přeji hodně zdraví a štěstí do Nového roku a ať nám to lítá :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.01.2024 9:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
:)
...
a už se nějaké nastavení povedlo? Díval jsem se do manuálu (FS-i6X) a moc sdílní ohledně nastavení vrtulníku tam nejsou. Nenašel jsem tam ani zapojení serv pro různé druhy cyklik.

Je vrtulník stabilizovaný mechanicky (pádla, do kříže s hlavními listy) nebo elektronicky (jen hlavní listy, žádná další mechanika)?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz