Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 06.12.2012 15:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
OPR píše:
zdzd píše:
....Buď jsi něco nepochopil ty, nebo já nechápu, co jsi vlastně chtěl sdělit...


Zkus to přečíst ještě jednou ... :)

:lol:


Nepomáhá...

Co má co dělat tuhost utažení listů s ránami?


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.12.2012 15:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
zdzd píše:
... Nepomáhá...

Co má co dělat tuhost utažení listů s ránami?



Promiň to mněl být pouze vtip. Já jsem taky v koncích ...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.12.2012 15:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Já vím. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2012 12:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
zdzd píše:
Co má co dělat tuhost utažení listů s ránami?


Špatný termín. Prostě když se zrovna potřebuje list kývnout dopředu nebo dozadu a tuhost v závěsu mu to neumožní, tak to pohne celým vrtulníkem.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.12.2012 15:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
prikrylm píše:
zdzd píše:
Co má co dělat tuhost utažení listů s ránami?


Špatný termín. Prostě když se zrovna potřebuje list kývnout dopředu nebo dozadu a tuhost v závěsu mu to neumožní, tak to pohne celým vrtulníkem.


Jenže ono jaksi z principu je nutné, aby se ten list mohl hýbat. Nechceš si o tom raději něco nastudovat?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2012 10:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
zdzd píše:
Jenže ono jaksi z principu je nutné, aby se ten list mohl hýbat. Nechceš si o tom raději něco nastudovat?


Možná jsem malinko pomalejší. Možná se špatně vyjadřuju (ale trénuju, třeba tady :) ). Ale jako první jsem psal, že listy mají být co nejvolnější, s tím, že pohyb se musí trochu tlumit. O "docela pevném dotahování" tu psal někdo jiný. Argumentoval tím, že když se ve vzduchu listy zastaví může to dělat neplechu. S tím se dá souhlasit. Možná by pomohly nějaké dorazy...

Jako ješitný chlap si navíc myslím, že toho o dynamice letu vrtulníku vím víc jak 95% zdejších přispěvatelů.
Prosím, neberte to jako útok na vaše ega. Ale když mi někdo napíše, abych si o tom něco přečetl, tak se musím aspoň trochu bránit.

Nic méně toho zbytku 5-ti procent bych se zeptal. Víte jak spočítat, kdy se mění vertikální obtékání na šikmé?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2012 10:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Pro vrtulníky je v první řadě užitečné toto: http://zd.wwwcity.cz/zd/TeorieLetuHeli.htm


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2012 12:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
prikrylm píše:
zdzd píše:
Jenže ono jaksi z principu je nutné, aby se ten list mohl hýbat. Nechceš si o tom raději něco nastudovat?


Možná jsem malinko pomalejší. Možná se špatně vyjadřuju (ale trénuju, třeba tady :) ). Ale jako první jsem psal, že listy mají být co nejvolnější, s tím, že pohyb se musí trochu tlumit. O "docela pevném dotahování" tu psal někdo jiný. Argumentoval tím, že když se ve vzduchu listy zastaví může to dělat neplechu. S tím se dá souhlasit. Možná by pomohly nějaké dorazy...

Jako ješitný chlap si navíc myslím, že toho o dynamice letu vrtulníku vím víc jak 95% zdejších přispěvatelů.
Prosím, neberte to jako útok na vaše ega. Ale když mi někdo napíše, abych si o tom něco přečetl, tak se musím aspoň trochu bránit.

Nic méně toho zbytku 5-ti procent bych se zeptal. Víte jak spočítat, kdy se mění vertikální obtékání na šikmé?



Hmmm píšeš o dorazech. Můžeš to trošíčku rozvést? Máš na mysli třeba takové dorazy, které jsou na Bellu 412HP?
Jinak, abych Ti to zjednodušil :)
Šikmé obtékání rotoru může nastat i při visu. A naopak, svislé obtékání rotorového disku může nastat během dopředného letu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2012 16:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
OPR píše:
Šikmé obtékání rotoru může nastat i při visu. A naopak, svislé obtékání rotorového disku může nastat během dopředného letu.


A to kdy?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2012 17:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
prikrylm píše:
OPR píše:
Šikmé obtékání rotoru může nastat i při visu. A naopak, svislé obtékání rotorového disku může nastat během dopředného letu.


A to kdy?


Četl jsi ten můj odkaz?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2012 20:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
zdzd píše:
Šikmé obtékání rotoru může nastat i při visu. A naopak, svislé obtékání rotorového disku může nastat během dopředného letu.

A to kdy?

Četl jsi ten můj odkaz?


Asi dvakrát, ale tohle mi nějak neutkvělo v paměti. Nějaká nápověda?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 17.12.2012 9:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
prikrylm píše:
Víte jak spočítat, kdy se mění vertikální obtékání na šikmé?

Tohle by mne taky docela zajímalo,( i když jsem přesvědčen, že dokážu přežít i bez takové vědomosti :wink: ) nikde jsem takovém výpočtu neviděl ani zmínku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 17.12.2012 12:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
prikrylm píše:
OPR píše:
Šikmé obtékání rotoru může nastat i při visu. A naopak, svislé obtékání rotorového disku může nastat během dopředného letu.


A to kdy?



Tím se netrap a létej co ruce a hlava dovolí. :D Jde bez toho létat velmi dobře.

PS: Ten Zdendův odkaz jsem si musel přelouskat také :) Přímo povídání o tom tam není, je to jen nakousnuto a ještě k tomu z toho obecného vysvětlení co se děje "když".


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.12.2012 15:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
OPR píše:
Tím se netrap a létej co ruce a hlava dovolí. :D Jde bez toho létat velmi dobře.


Snažím se zjistit, jak věci fungují. U vrtulníku to třeba zrovna není úplně triviální. Ale když se mi to nedaří najít, zeptám se. Optimálně na šikovném fóru. Ale když místo odpovědi dostanu něco jako "něco si o tom přečti", je informační hodnota odpovědi nulová... Proč? Napadá mě několik variant
- dotyčný nemá chuť odpovídat (125x odpovídal na stejnou otázku)
- dotyčný chce dotazovaného trochu napínat
- dotyčný to neví, ale nechce v očích ostatních vypadat blbě, když napíše "tohle nevím".

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.12.2012 15:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Tady to neber v žádném případě jako nějakou neochotu něco vysvětlit. Tady jde čistě o variantu č. dvě .... dotyčný chce dotazovaného trochu napínat :)

Tady, když ono právě šlo o to zda Tě to napadne v souvislosti s tím co si máš přečíst na tom odkazu co sem postnul Zdenda. A s tím právě souvisí ta rovina teorie a praxe. To šikmé obtékání rotoru během visu a kolmé obtékání nosného rotoru během dopředného letu bohužel souvisí spíš s tou praxí. Teoreticky se dám o tom bavit ale když to nezažiješ ..... je to o ničem.
Posledně se mi tu snažil Howking přesvědčit o tom, že tenhle jev nenexistuje, a je to jen tím že málo sedím na simulátoru. Ač neumím kotrmelce s vrtuníkem jako on, no na to se dá říct pouze to, že to nezažil. :)

A abych Ti dal ještě jednu nápovědu nebo vodítko jak to s tím obtékáním nosného rotoru je nebo může být tak:
Má to co dočinění s termíny " Air speed" a " Ground speed"
Popíši Ti to tak jak jsem stačil já sám odpozorovat a může být, že třeba i chybně. Naštěstí jsou tu znalejší a doufám že včas dají za uši.

Tak a ta nápověda:
Oba dva tyto termíny ( " Air speed" a " Ground speed" ) a jejich výsledné hodnoty vztažené k letícímu vrtulníku silně ovlivňují to, v jakém režimu rotor může pracovat. Když začneš létat a nad těmahle dvouma termínama a jejich víznamem přemýšlet docela dobře Tě taky napdane co z toho pro vrtulník může hrozit, nebo co se může stát.
Popřípadě si tímhle velmi dobře dovysvětlíš to proč najednou vrtulník ve vzduchu sám od sebe udělal to či ono.

Tak příteli, teď je to na Tobě. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz