Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: úte 22.09.2015 19:00 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.11.2014
Příspěvky: 62
Zdravím kolegy,
Pořídil jsem z druhé ruky model CAP 232 rozpětí 2,2m, motor DLE 55. Mám problém se seřízením modelu. Nevím, zda je chyba v úhlu VOP, težišti nebo vyosení motoru. Podle mého měření je křídlo s VOP v nulové rovině. Problém je v tom, že se s model nemohu domluvit aby letěl dle mojich představ. Pokud pustím model kolmo dolů bez motoru, tak se rapidně snaží vyrovnát zpět do roviny a pokud ho pošlu s plným plynem kolmo vzhůru a pustím knipl výškovky tak se začne překlapět na podvozek. V horizontálním letu na volnoběh se tlačí vzhůru s plným plynem letí houpavě chvíli nahoru, chvíli dolů. Na zádech s plným plynem musím odtlačovat abych jej udržel v rovině. Je to můj první akrobaticky model této velikosti, proto prosím o rady zkušenější piloty akrobatů.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: úte 22.09.2015 20:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
akrobaty mě neberou, ale tipnul bych si, že je motor moc vyosenej dolu.
pokud se srovná, na vodorovný let bude stačit menší výchylka výškovky.
dle mě by křídlo s výškovkou mělo být v 0 a ten motor bych dal taky do nuly.
A podle požadavků na letový projev bych ho pak postupně klopil dolů.
jak píšeš, že při letu bez motoru kolmo dolů model vyrovnává do roviny- máš na tom souměrný profil ?
pokud ano pak křídlo nemůže být v nule s výškovkou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: stř 23.09.2015 9:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 671
Bydliště: Praha/Broumov
Prošel bych
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1361350
a tam to pdf Trimming chart.

V RCrevue od čísla 8/2014 vycházely články Davida Kyjovského o nastavení akrobatických modelů, tak sosat i tam.

Postupovat je třeba po krocích. Podle toho, co píšeš, bych viděl problém v těžišti, což však může následně ovlivnit i řadu jiných věcí, jako třeba polohu VOP v neutrálu.

davos007 píše:
Podle mého měření je křídlo s VOP v nulové rovině.

To budeme předpokládat, že je ok.

davos007 píše:
Pokud pustím model kolmo dolů bez motoru, tak se rapidně snaží vyrovnát zpět do roviny.

=> těžiště moc vepředu + potažená výškovka (v neutrálu není 0°), což spolu přímo souvisí, pokud jsi trimoval v horizontálním letu.

davos007 píše:
...a pokud ho pošlu s plným plynem kolmo vzhůru a pustím knipl výškovky tak se začne překlapět na podvozek.

=> Navíc je motor asi příliš potlačen

davos007 píše:
V horizontálním letu na volnoběh se tlačí vzhůru s plným plynem letí houpavě chvíli nahoru, chvíli dolů. Na zádech s plným plynem musím odtlačovat abych jej udržel v rovině.

Tohle to potvrzuje. Bez plynu má větší vliv výchylka na VOP, s plynem potlačení motoru. I když to houpání je divné - nefoukalo třeba?

Takže, prvně srovnat těžiště. Polohu VOP dát do 0° a zkusit letět. Na půl plynu by to mělo letět tak, že v normálu trochu táhnu, na zádech trochu tlačím, abych udržel horizont. Dá se udělat i dive test bez plynu. Z výšky kolmo dolů. Akrobat by neměl nikam vybírat - kam ho pošlu, tam letí.

Až se vyřeší těžiště a s tím trim výškovky, je podle mého názoru čas na vertikály a vyosení motoru.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: stř 23.09.2015 15:46 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.11.2014
Příspěvky: 62
Profil křídla je samozřejmě souměrný. Nevim kde přesně má mít konkrétně tento model těžiště ale vycházel jsem z jedné třetiny křídly od náběžné hrany, což je přesně v místě spojovací trubky křídel. Těžiště mi vycházelo cca 1 cm před trubkou, tudíž je těžší na předek. Tím pádem nechápu, proč se model v horizontálním letu kabinu hore neustále vzpína nahoru, tím pádem mám kormidlo výškovky potlačeno na trimu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: stř 23.09.2015 19:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
davos007 píše:
Profil křídla je samozřejmě souměrný. Nevim kde přesně má mít konkrétně tento model těžiště ale vycházel jsem z jedné třetiny křídly od náběžné hrany, což je přesně v místě spojovací trubky křídel. Těžiště mi vycházelo cca 1 cm před trubkou, tudíž je těžší na předek. Tím pádem nechápu, proč se model v horizontálním letu kabinu hore neustále vzpína nahoru, tím pádem mám kormidlo výškovky potlačeno na trimu.


no dobře pokud máš potlačenou výškovku ve vodorovném letu a při kolmém stoupání jde na podvozek (tím potlačením)
máš těžiště moc vzadu.
model při nulovém seřízení a správném těžišti nemůže stoupat.
to bys musel mít vyosený motor nahoru !
Takže zkontrolovat motor a těžiště posunout dopředu.
Model musí při plném plynu a neutrálu výškovky klesat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: čtv 24.09.2015 6:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 671
Bydliště: Praha/Broumov
davos007 píše:
...Na zádech s plným plynem musím odtlačovat abych jej udržel v rovině....

A v kterém režimu to letí rovně?

Resp. bychom měli asi vyjít z toho, v jaké poloze je kormidlo VOP při tom, co popisuješ.

V normální poloze stoupá, na zádech musíš odtlačovat - je poloha výškovky v ose nebo jinde?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: čtv 24.09.2015 13:36 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
davos007 píše:
Zdravím kolegy,
Mám problém se seřízením modelu. Nevím, zda je chyba v úhlu VOP, težišti nebo vyosení motoru. Podle mého měření je křídlo s VOP v nulové rovině.


Začínám mít dojem že špatně měříš, takže základ je přesně proměřit a popsat co musíš udělat pro vodorovný let.
(třeba potlačuji výškovku o 4°)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: čtv 24.09.2015 19:30 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.11.2014
Příspěvky: 62
Včera jsem byl model ještě testovat s tím, že ho případně na letišti dovážím. Proto jsem sundal kryt motoru a letěl bez něji. A ejhle, z ničeho nic mi model na volnoběh letěl úplně rovně a to s trimem výškovky na nule. S plným plynem vyklesával, ale to proto, že jsem po předchozích letech motor vyosil důle. Může mít vliv na vlastnosti letu motorový kryt? Případně špatný odvod vzduchu z něji? Model měl původně kousek za motorem ve spod otvor tak 15x15 cm. Já do otovru vyrobil kryt a přepážku motoru zaslepil balsovou stěnou, takže vzduch který chladí motor odchází pouze spodním otvorem pro výfuk. Měl by vzduch procházet i přes trup a tím spodním otvorem, (který jsem zakrytoval) jít ven?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: čtv 24.09.2015 20:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
davos007 píše:
Včera jsem byl model ještě testovat s tím, že ho případně na letišti dovážím. Proto jsem sundal kryt motoru a letěl bez něji. A ejhle, z ničeho nic mi model na volnoběh letěl úplně rovně a to s trimem výškovky na nule. S plným plynem vyklesával, ale to proto, že jsem po předchozích letech motor vyosil důle. Může mít vliv na vlastnosti letu motorový kryt? Případně špatný odvod vzduchu z něji? Model měl původně kousek za motorem ve spod otvor tak 15x15 cm. Já do otovru vyrobil kryt a přepážku motoru zaslepil balsovou stěnou, takže vzduch který chladí motor odchází pouze spodním otvorem pro výfuk. Měl by vzduch procházet i přes trup a tím spodním otvorem, (který jsem zakrytoval) jít ven?


Bez fotek těžko posoudit, ale říkáš, že jsi motor potlačil od předchozích letů.
takže je proti ose potlačen o kolik ° dolů a jak to bylo předtím.
Tady se musí přesně měřit.
nerozumím proč přičítáš změnu chování modelu krytu, když jsi současně potlačil motor. Nebo co mi uniká ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: pát 25.09.2015 6:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 671
Bydliště: Praha/Broumov
davos007 píše:
...Může mít vliv na vlastnosti letu motorový kryt? ...


Kolik motorový kryt váží? => posun těžiště dozadu :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: pát 25.09.2015 9:49 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
valajda píše:

Kolik motorový kryt váží? => posun těžiště dozadu :wink:

nojo, ale jemu to začalo klesat, pokud bys odlehčil, tak by musel víc stoupat - posunutím těžiště dozadu. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: pát 25.09.2015 13:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 671
Bydliště: Praha/Broumov
Předtím nepsal, jak měl vytrimováno a tuhle zprávu jsem nějak přeskočil

davos007 píše:
Těžiště mi vycházelo cca 1 cm před trubkou, tudíž je těžší na předek. Tím pádem nechápu, proč se model v horizontálním letu kabinu hore neustále vzpína nahoru, tím pádem mám kormidlo výškovky potlačeno na trimu.


Pokud se předtím s výchylkou VOP "potlačeno" a na volnoběh (vyosení motoru nemá vliv) model vzpínal.
A teď, když se těžiště sejmutím krytu posunulo dozadu a model se nevzpíná... :?:

Že by za to mohlo jiné obtékání okolo čumáku bez krytu vs. s krytem se mi nezdá.

Co množství paliva v nádrži :?:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: stř 30.09.2015 20:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2008
Příspěvky: 1328
Bydliště: Praha-západ Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 30
Pri serizovani akrobata je treba dodrzet urcity postup...
rozhodne ne stylem "hrrr na ne".
Zacal jsi vcelku dobre - vertikaly.

Pustis ero kolmo k zemi bez motoru, ale pozor vyskovka pred tim na zemi vytrimovana do nuly. Pri tom to je eliminovan vliv teziste, takze pokud je vyskovka v 0 tak ero nesmi vybirat ani potlacovat.
Pokud by se tak stalo je problem s uhlem serizeni...
Jako dalsi opet vertikala smerem na horu. Opet vylouceni teziste a pri tom to se sleduje pri zastavovani modelu kam uhyba a nasledna korekce vyoseni motoru. Samozr. smerovka take v 0 poloze.
Nasleduje vodorovny let zakl. pozici nacca 3/4 plynu.
Ero musi letet rovne popr. lehce klesat. Vyskova je stale v 0 zadne trimovani. Pokud klesa je tezky na predek a opacne. To same pri letu na zadech. Pro lehke korekce max. jedno"tuknuti"
do trimu.
Tohle je zaklad,.... pak se popr. prechazi na dalsi serizovani.

Takze rozhodne ne jak serizuje vetsina pri prvnim startu.
Odstartuje, vytrimuje vyskovku a kridelka pro vodorovny let a potom se divy..." ono mi to dela to a to"

_________________
K létání nepotřebuji mít v dosahu trafostanici...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: čtv 12.05.2016 16:31 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.11.2014
Příspěvky: 62
Takže pokud mi model při kolmém letu dolů na volnoběh sám vybírá, tak je špatný úhel seřízení VOP? Mám tomu rozumět, tak že je špatně seřízené kormidlo VOP nebo je špatně úhel celé VOP vůči křídlu? Model je ze stavebnice od německé firmy Modelbau. VOP je usazena v trupu na duralové trubičce a úhel seřízení je dán dřevěnými kolíky, které jsou zalapené ve VOP a ty zapadají do otvorů v trupu, vše je pak přišroubováno do trupu plast. šrouby. Může se stát, že by byla chyba v kostrukci stavebnice (špatně odvrtané díry v trupu pro VOP)??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cap 232 2,2m
PříspěvekNapsal: čtv 12.05.2016 18:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
davos007 píše:
Takže pokud mi model při kolmém letu dolů na volnoběh sám vybírá, tak je špatný úhel seřízení VOP? Mám tomu rozumět, tak že je špatně seřízené kormidlo VOP nebo je špatně úhel celé VOP vůči křídlu? Model je ze stavebnice od německé firmy Modelbau. VOP je usazena v trupu na duralové trubičce a úhel seřízení je dán dřevěnými kolíky, které jsou zalapené ve VOP a ty zapadají do otvorů v trupu, vše je pak přišroubováno do trupu plast. šrouby. Může se stát, že by byla chyba v kostrukci stavebnice (špatně odvrtané díry v trupu pro VOP)??


Pikus 1 to napsal jasně, proč tomu nevěříš ?
že to dělaj němci ? Pravděpodobně to neviděli ani z rychlíku :D . Jenom si na to hoděj rabat. Nic víc.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz