Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 30.07.2022 17:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4036
Bydliště: SK
Obrázky: 6
Skús pozrieť tu. Je to predajca viac menej zameraný na spalováky.
https://www.modelarstvoimi.sk/reactor-6 ... kt/569/403

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2022 8:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.5.2005
Příspěvky: 895
Bydliště: Žatec
Blog: Zobrazit blog (1)
Mám ho také, už asi 15 let. Málo létaný, původní Radugu 7 jsem vyměnil za RCG 10, seřídil, na zemi chodil pěkně a od té doby už jsem s ním nelétal. Asi 5 let. Možná pro věk už asi na tak rychlé letadlo už nebudou reakce. Jos


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2022 15:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Joker píše:
... Možná pro věk už asi na tak rychlé letadlo už nebudou reakce. Jos

Ale Diablotin přece vůbec není rychlé letadlo :o , ja bych ho spíš zařadil mezi pomalé, nakonec jako všechny Fun-Fly nebo 3D akrobaty :P. Mám třeba malého cvičného Ponyho na dvaapůlku s laďákem - tak ten je mnohem rychlejší a pocitově je to s ním větší adrenalín. Nebo polystyrenovou elektro polo-maketu BF-109 od Alfa Modelu o rozpětí 850mm osazenou 200W motorem - to je neskutečný adrenalin proti Diablu. :)

Jinak ta moje havárie nesouvisí s věkem, ale spíš s letošní nevylétaností a blbostí (ostatně jako každá havárie).
Byl to 3. let a po nutném doladění trimů v prvním letu a rozcvičení v akrobacii ve vysoké letové hladině jsem se rozhodl cvičit vícenásobné výkruty už v nízké hladině (3 až 5m). Vše probíhalo OK, jen jsem najednou zjistil, že jsem si kvůli slunci vybral špatný směr letu. Ona ta délka výkrutů se poněkud natáhla a letadlo směrovalo to do řídkého křovinatého porostu. Já se najednou splašil a místo abych dokončil poslední půl-výkrut a vrátil se do volného prostoru, tak jsem to chtěl najednou zahnout kolmo vzhůru. No a jak jsem byl v těch opakovaných výkrutech zamotaný, tak jsem ztratil orientaci, neuvědomil si, že je model na zádech, přitáhl místo toho abych potlačil. Na korekci už nebyl čas, protože z 3-metrové výšky přišla ta rána okamžitě. :cry:
Jinak něco podobného se mi už asi před 8 lety s ním při opakovaných výkrutech stalo, to jsem byl ale mnohem méně vylétaný, bylo to však z větší výšky, já tehdy stihl aspoň stáhnout plyn, ale i pole bylo tenkrát měkčí. Takže model byl opravitelný. Tady jsem nestihl vůbec nic a zem byla tvrdá jak betón, takže opravitelnost modelu byla takřka nulová. Tedy, ono lze opravit všechno :roll: , jen to musí dávat smysl a musí k tomu taky být i motivace. Smysl to nedávalo a motivace po tolika letech už nebyla skoro žádná. De-facto se mi ulevilo, že přijde na řadu nějaký jiný model. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2022 15:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
juraj.jurej píše:
Skús pozrieť tu. Je to predajca viac menej zameraný na spalováky.
https://www.modelarstvoimi.sk/reactor-6 ... kt/569/403

Vďaka za tip, len neviem, či chcem dvojplošníka. :roll:
A skôr než hotový model by som si radšej niečo jednoduché postavil.
Mne na hotových modeloch vadí aj to, že sú potiahnuté fóliami. Aj pri tom Diable som tým stále trpel.
Jednak sa to zle opravuje, zvlášť keď sa olej z paliva dostane medzi kostru a poťah (často na krídle blízko trupu, a na čumáku).
A navyše fólia nijako nezvyšuje tuhosť konštrukcie, kde sa okrem iného aj jej napnutie mení podľa teploty a to model trochu krúti. Z toho potom vyplýva ta nestálosť geometrie a neustála potreba model stále zalietávať a korigovať trimre.
Mám napríklad toho Ponyho, ktorý som staval sám, je potiahnutý dvojvrstvou monofilu a tenkého modelspanu. Ten letí rovnako rovno v každom režime, pri každom opakovanom poskladaní. Krídla sú tuhé a neskutočne pevné.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2022 16:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
HONZIK 22 píše:
VTjr. Ja mit takovy vztah k modelu jak jsem si precetl u Tebe, tak sedim na Ebay kazdy den a hledam, ci si dam svuj poptavkovy inzerat.
Proste bez neceho takoveho se neda zit. :wink:

:D ale dá, určitě si něco takového postavím. Popravdě já mám větší FunFlyery (neosazeného Harlekýna a z krabice nevybaleného Frenzyho), jenže mi na nich vadí ta jejich velkost. :( Jejich rozpětí je kolem 1600mm a to už v tom autě nebudu moc pořád vozit tak snadno. Ačkoli mám kombíka, tak budu muset mít sklopeno zadní 2-sedadlo (u Diabla stačilo jen to třetinkové) a taky porostou náklady, tady spotřeba paliva. Když už velký model, tak asi lépe benziňák, že. :wink: Ale nejmenšího benziňáka mám dvacítku DLE a s tou je zas problém ji do těch jejich trupů implementovat (vadí zadní karburátor Walbroo, kvůli kterému by se asi musela oslabit motorová přepážka. :roll:
HONZIK 22 píše:
To byla a stale je kategorie prelomova, motoroveho lehouse. S tlustym profilem. Tezko najit neco podobneho.
I kdyz me treba laka toto. Ale neni to na desitku.
https://hacker-model.com/shop/RC-LETADL ... 00614.aspx
Lehoucke obratne i na spalovak.

Tak můj Diablo po tolika opravách už moc lehký nebyl, tuším vážil 2400g, ale MVVS desítka si s tím poradila. On totiž nebyl lehký už hned od začátku. Ten kdo ho stavěl sic šetřil kde mohl, konstrukci slepil podle mne až z příliš lehké a měkké balzy, takže mnohé jsem musel vyztužovat aby se to po 50 startech nerozpadlo. Ale celou hmotnost, myslím, zabil potažením šíleně tlustou a těžkou nažehlovací fólií. :x
Jinak ja mám doma dokonce i hotového 2-plocha podobné velikosti (rozpětí horního křídla 1080mm), kterého jsem si kdysi postavil sám, ale nikdy ho pořádně nezalétal. :( Bylo to postaveno podle článku v časopise Modelář
Příloha:
Bi-plane_Albatros_m.jpg
Bi-plane_Albatros_m.jpg
[ 94.02 KiB | Zobrazeno 2314 krát ]

od Vladimíra Bílého. Jenže v té zveřejněné konstrukci jsou 2 zásadní chyby (co jsem tehdy jako naprosto nezkušený RC-modelář a nemající s 2-ploch žádné zkušenosti, nemohl tušit). Jednak v plánku jsou nesprávné úhly náběhu křídel (spodní v nule, vrchní v plusu - to mělo být obráceně, on tedy Bílý to dle popisu asi zachraňoval negativy, jenže pro akrobatické létáni je to blbost) a taky poloha těžiště je příliš vzadu (to lze na každém i tom nejjednodušším programu těžiště vypočítat, že je to prakticky na hranici neutrálního bodu bez jakékoli zásoby stability), takže model byl prakticky neříditelný a jen zázrakem se mi ho při dvou pokusech o zálet nepodařilo rozbít. 8O Původně jsem ho osadil sovětským motorem MD-5 Kometa s vlastnoručně vyrobeným RC karburátorem.
Příloha:
Model_Albatros-2plosnik02.JPG
Model_Albatros-2plosnik02.JPG
[ 86.36 KiB | Zobrazeno 2314 krát ]

. Model jsem postavil v roku 1982 a po těch dvou neúspěšných pokusech o zálet ležel 38 let bez užitku. Jenže před 2 lety jsem se ho rozhodl upravit na motor ASP FS61 (4-dobá desítka). Taky jsem upravil ty úhly náběhu a doplnil spodní křídlo o křidélka (ja si už bez nich řízení letadla ani nedovedu představit), vylepšil podvozek, dal vyšší řiditelnou ostruhu. Zbývá to nějak dokončit, na co nebyl furt čas, protože jsem intenzivně lítal s Diablem, kde jeho příprava na let a nutná údržba mi braly všechen čas.
Nicméně se obávám, že ten 2-plošník není to, co potřebuji, Diabla mi to nejspíš nenahradí. :|

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2022 16:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
veka1 píše:
Hmm ... muzu nabidnout napr. tohle... to by slo, none?
Konecne budes mit poradny letaci stroj... ale krovky a ocas si navrhni sam. . 8)

Tiež som si myslel, že je to nejaká skriňa :lol: , ešte, že si zverejnil aj tie ďalšie fotky.
Celkom sa mi to páči, s takým plochým trupom to asi bude bez problémov lietať nožáky (čo bol práve u Diabla problém, lebo jeho trup nemal dostatočný bočný vztlak, ale viem, že sa to riešilo plôtikmi na krídlach, ale k tomu som sa nedostal a vzhľadom na debilnú konštrukciu krídel by ich ani nebolo do čoho ukotviť).

Mohlo by si mi poslať náčrt s rozmermi toho trupu? :wink: To aby som vedel do akej veľkostnej kategórie sa s tým dostanem. Prípadne ak k tomu existuje aj nejaký plán.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2022 16:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
DAF píše:
Jinak Vlado, nejsi ani první a bohužel ani poslední, komu se něco takového stalo. Také v takových případech tiše zamáčknu slzu v oku, chvíli štkám, co se mu to stalo a pak začnu hledat v plánech, co si místo toho postavím. Prostě nadešel jeho čas...

Přesně, jeho čas se vyčerpal a v podstatě se mi ulevilo. :mrgreen:
A tím, že to neodnesl motor, jen vrtule a kužel, tak to vlastně mělo šťastný konec! :wink: :lol:

Asi jako v té písničce od Lasicu, Satinského a Filipa "Keď som išiel do lesa na drevo!". Potom co postupně ztratil všechny prsty levé ruky to končí textem: "... kto by sa to odvážil povedať, že to taký šťastný koniec bude mať!" :lol: :lol: :lol: https://www.karaoketexty.sk/texty-piesn ... evo-128892

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2022 19:28 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
VTjr píše:
Mohlo by si mi poslať náčrt s rozmermi toho trupu? :wink: To aby som vedel do akej veľkostnej kategórie sa s tým dostanem. Prípadne ak k tomu existuje aj nejaký plán.


Rozmery su napisane na forme ciernou fixou.Su to su skutocne rozmery trupu, kridla a motoroveho krytu....nic ineho nemam.
Neverim, ze tie cifry nie su viditelne,ak si fotky otvoris na vacsej obrazovke co mas u PC.

Pozn. mobil je na telefonovanie,nie na prehliadanie fotiek 8)


veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2022 23:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Cifry su vidieľné, ale čo som ja vedel čo tie znamenali. :o
Teraz keď to viem, tak mi to vychádza cca na rozpätie 1400mm. A predpokladám že hĺbka kridla je 400mm bez krídelok.
Inak nepíšem to na mobile, ale tablete či PC. Na mobile je to na moje oči moc drobné a dotyková klávesnica na moje hrubé prsty má tiež príliš malé tlačidlové políčka, takže sa tam s písaním trápim a robím množstvo preklepov. Teda aj ja použivam smartfón predovšetkým na telefonovanie. Na koľko by si si cenil jednu sadu škrupín z týchto foriem?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.08.2022 4:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
VTjr píše:
Na koľko by si si cenil jednu sadu škrupín z týchto foriem?


Zatial som vyrobil na skusku len ten maly trup.... uz je v zahranici. Ale overil som ze formy funguju. :)

Az budem mat chvilu volna ( mam ine zakazky), skusim vyrobit ten vacsi. Ked bude vsetko podla moji predstav, potom mozem povedat cenu. 8)

Pozn : toto je tiez mozne omotorovat 10 -15 ccm motorom:

Příloha:
z50_sada drevena _001.jpg
z50_sada drevena _001.jpg
[ 62.32 KiB | Zobrazeno 2146 krát ]

Příloha:
z50_sada drevena _004.jpg
z50_sada drevena _004.jpg
[ 70.64 KiB | Zobrazeno 2146 krát ]



viacej informacii tu:

https://veka1.rajce.idnes.cz/Zlin_Z_50_ ... na_trupu./

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz