Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 24.10.2014 23:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Dělá to při půlené výškovce, která není zcela rovná-tedy jedna část je trochu nahoru, či dolu...
Pak to při prudším přitažení udělá hezký výkrut...:-)
Rovněž malou tuhostí konstrukce k tomuto jevu může dojít a následky jsem sám vyzkoušel ...pádem do vody na plné rychlosti.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 11:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4946
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
HavelAircraft píše:
tohle chování vzniká při odtržení proudu od křídla. důvod je nevhodně zvolený profil.
Křídlo se dostane za kritický úhel náběhu,odtrhnou se proudnice a křídlo prudce ztratí vztlak.
řešeních je více- asi nejjednodušší jsou turbulátory. pak jdou využít sloty,namixování křidélek ve funkci klapek do přitažení výškovky (změna prohnutí SAT) atd.

Jsi si tím jistý? Jednak to v mém případě u EPP samokřídla dělalo ten kopaný výkrut vždy na jednu stranu a bylo jedno jestli to bylo při letu s motorem či bez a za druhé to přestalo, když jsem nahradil křidélka z EPP tužšími.
U modelu s ocasem to přestalo také po nahrazení výškovky novou tužší.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 13:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha 10
Tak jsem dnes stahoval výchylku výškovky na tolik až jsem se dostal na nejmenší vychýlení podle návodu a to asi na 12mm. V plné rychlosti to přestalo ale v pomalejší to dělá stejně. Létá to pěkně ale to je tak všechno. V případě krize to ale nebude stačit. Jedině vyzkoušet ty turbolátory nebo pokusit se jěště zpevnovat. Ale tuhé se mi to zdá dost.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 16:00 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Jsem si tímhle chováním jistý.
Pokud máš jen menší výchylku na jedné výškovce tak to táhne do strany při přemetu nebo to padá do spirály pomalu. ( vyzkoušeno na několika modelech. Dokonce i let bez jedné půlky výškovky)
Ale pokud to najednou a rázně spadne do vývtky( připadně výkrutu )
Tak to znamená utržené proudnice křídel. Jinak to ani být nemůže. Pokud nedojde k odtržení proudění na křídle tak letadlo více méně pokračuje stále v ustáleném letu bez prudkých změn.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 19:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
HavelAircraft píše:
Jsem si tímhle chováním jistý.
Pokud máš jen menší výchylku na jedné výškovce tak to táhne do strany při přemetu nebo to padá do spirály pomalu. ( vyzkoušeno na několika modelech. Dokonce i let bez jedné půlky výškovky)
Ale pokud to najednou a rázně spadne do vývtky( připadně výkrutu )
Tak to znamená utržené proudnice křídel. Jinak to ani být nemůže. Pokud nedojde k odtržení proudění na křídle tak letadlo více méně pokračuje stále v ustáleném letu bez prudkých změn.


přesně tak ... zpevnění v tomnto případě moc nepomůže ... můžeš drobně spekulovat s tím povrchem, ale spíš už to musíš vzít jako fakt, že zázračné zlepšení nebude.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 19:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2008
Příspěvky: 1328
Bydliště: Praha-západ Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 30
Také si myslím, že to bude nejspíše zapříčiněno odtržením proudnic..
Nicméně zkusil bych ještě o něco málo posunout těžiště trochu dozadu.
Půjde tak ochotněnji do obratů...
Přestabilizovaný model (těžiště více vepředu) může při utažených "věcech"
vykazovat podobné chování :wink:

_________________
K létání nepotřebuji mít v dosahu trafostanici...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 21:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.9.2013
Příspěvky: 11
Bydliště: Pardubice
Milan57 píše:
Tak přesně tohle se mi stalo i s větším MX2 1400 mm z HK. Pravda je, že obraty ve větším poloměru šly, ale pokud se to víc utáhlo, tak to šlo vpravo do vrtule a byl velký problém to vybrat. Při druhém letu dne (a bohužel i letadla vůbec) jsem byl asi příliš nízko a jeho kariéra skončila kolmým letem až do země. Nesl jsem ho v několika kusech. Při pádu to vůbec nereagovalo na výškovku a jen se to točilo vpravo a šlo to dolů.


Pro dokreslení posílám odkaz na video (i když jen z mobilu) mého pohotového kolegy.

http://youtu.be/upfKuTX6m4w

_________________
Neustále pracuji na vylepšení bilance Start : Přistání


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 21:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha 10
Tak to video je přesný, jen mě se to ještě nepodařilo rozlomit. Někde na cizím webu jsem se dočetl, že na mém modelu byla výrobní chyba a to, že křídla mají otočený profil. Křídlo je nahoru rovné a dolu zaoblené. Byla by to možná příčina? že by to nemělo ani nic společného z výškovkou ale problém je v křídlech? Taky tam popisují, že stačí křídla prohodit a letové vlastnosti jsou někde jinde. No asi to vyzkouším.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 22:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
na tom videu jsou klasicky utržené proudnice ... to zpevněním nedoženeš a pokud je něco blbě s křídlem tak to jistě vliv mít může. Je to zkrátka problém konstrukce a nejde nijak jednoduše nebo přímočaře odstranit ... půjde ho možná trochu omezit, ale to je vše. Naučit se létat na hranici toho co zvládne a hotovo ... nebo ho poslat do světa, ať si s ním hraje někdo jiný - nejlépe méně přemetující :) a pořídit něco hodnějšího. Pomohlo by ale trochu to odlehčit ... pokud máš kde a čím (lehčí baterka? nějaké zbytečnosti? nevím ... ale nějaké deko dolů by mohlo být v tomto směru blahodárné.

P.S. to letadlo je Extra - akrobat, který bude mít profil nejspíš skoro souměrný, pokud ne úplně souměrný. Ale pokud by byl nesouměrný a byl otočený, tak to snad poznáš ne.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 23:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
To Luckyv: ta Extra vypadá podle videí na trubce docela létavá. Mám obavu že tady ten problém nevyřešíš. Doporučoval bych dříve než to rozbiješ najít si v okolí místo kde modeláři létají a nechat to zkontrolovat a zalétat od někoho zkušenějšího (ale opravdu zkušenějšího, ne jenom "borce" co má víc odvahy než rozumu...)
Takhle na dálku se hledá chyba těžko...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 23:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha 10
Takhle to křídlo vypadá.


Přílohy:
parkzone-extra-wing-defect.jpg
parkzone-extra-wing-defect.jpg
[ 19.86 KiB | Zobrazeno 1530 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.10.2014 23:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
Pokud druhé křídlo vypadá stejně, tak to nemusí být na závadu... naopak je to něco jako negativ nebo autostabilní profil u samokřídla, což by mělo vlastnosti při přetažení zlepšovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.10.2014 0:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
Jen pro kontrolu, jak máš seřízené těžiště (kolik mm od náběžky?), na RCG doporučují 2,75", tzn. 70mm


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.10.2014 5:36 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Jen pro pořádek.Která strana je vrchní?? psal si že je tam otočený profil.
Pokud je spodní strana ta kde je přiložené pravítko. tak je to samozřejmě špatně

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.10.2014 10:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha 10
Ano tam kde je pravítko tam je spodek křídla. A těžiště podle návodu je 76mm + - 6,4mm od náběžné hrany.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz