Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 14:32 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 13.7.2015
Příspěvky: 91
Bydliště: Austria, Dolni Rakousko
Dobry den,
casto prohlizim i modelarske internetove stranky a fora v nemcine (ziji uz dlouho trvale v Rakousku, ted uz v duchodu). Uz pred delsim casem jsem tam narazil na jeden namet tykajici se el. napojeni jednotliveho serva na prodluzku. Reseni take obcas praktikuji a treba by to mohlo i nekoho jineho zajimat:
http://www.mfg-suro.de/know-how/servokabel/index.htm
Jde prakticky o celkem jednoduchou, ale prostorove trochu vetsi nahradu primeho napajeni prodluzky primo v servu po jeho demontazi (coz neni pro kazdeho modelare z ruznych duvodu vhodnym resenim). Fotky provedeni jsou natolik jasne, ze znalost nemciny (dle meho nazoru) neni treba. Ja sam pripevnuji desticku plosneho spoje s kabely na spodni celo serva oboustrannou samolepici paskou. Kvuli mnohdy omezenemu prostoru a lepsi odolnosti vuci pripadnym vibracim se mohou kabely samozrejme ohnout tesneji a jeste pres vsechno zajistit pruhlednou samolepici paskou ci tavnym lepidlem. Jak se i v originalnim textu pise, oproti klasicky pajenym prodluzkam se smrstovaci buzirkou usnadnuje toto reseni napr. i pripadnou vymenu serva.
P.S. Pri mnozstvi prispevku v tomto foru si nejsem jisty, zda tu uz neco podobneho nebylo.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 14:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2881
Bydliště: Zavar, SK
Dobra finta, ked uz je tam plosak, doporucujem tam este pripajkovat nejaky low ESR elektrolyt, na odfiltrovanie prudovych spiciek a uz to bude temer dokonale...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 15:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Díky za šikovný nápad a s tím kondem je to taky skvělé a robustní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 17:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Ahoj,
dobré řešení, ale pořád je to křehký pájený spoj. Když mám možnost, tak to napájím přímo do serva, očistím a popatlám lepící pistolí. Nejhorší je, že káblík je křehký i mimo servo díky zatečené kyseliny. Začal jsem krimplovat a je to ten nejskvělejší a nejrychleší způsob jak vytvořit konektor. Škoda, že se neprodávají nějaké kriplovací spojky.


Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 17:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
misamltr píše:
Ahoj,
dobré řešení, ale pořád je to křehký pájený spoj. Když mám možnost, tak to napájím přímo do serva, očistím a popatlám lepící pistolí. Nejhorší je, že káblík je křehký i mimo servo díky zatečené kyseliny. Začal jsem krimplovat a je to ten nejskvělejší a nejrychleší způsob jak vytvořit konektor. Škoda, že se neprodávají nějaké kriplovací spojky.


Michal

To chceš říct, že kabely pájíš kyselinou? To snad nemyslíš vážně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 18:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
Mě se to tedy moc nezamlouvá.
Kvůli křehkosti.
Když to spájíš klasicky a dáš tam smrštovačku, tak ta podrží kabel na obou stranách.
To řešení s plošňákem mi nepřijde dobré...
Troufnul bych si říct, že je to nejhorší co můžeš do modelu dát.
Je tam 6x spoj který je v tomto provedení nejnáchylnější na zlomení kabelu.
Kdybych šel touto cestou tak bych na konci plošnáku udělal dirky a kablíky dirkama protáh a spájel to uprostřed.

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 21:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S těma dirkama to bude ještě lepší, ale když se ty kabely zafixujou proti pohybu, tak musí být taky dobré.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 21:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7462
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Prameny kablíku střihám schodovitě, aby spoje nebyly vedle sebe. Na každý pramen dám kousek smršťovačky.
Na všechny tři lanka přiměřeně silnější smršťovačku. Odizolované licny zkroutím, aby vznikl plochý copánek.
Propájím pájkou s tavidlem. Jen nezbytné množství pájky. Každý spoj přetáhnu smršťovačkou a smrštím.
Přes celé přijde přetáhnout smršťovačka navlečená na kablíku. Po jejím smrštění je spojení hotovo.
V tahu je odolnější jak kablík. Ostré ohyby kablíku se musí dělat mimo spoj.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 21:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
Taky to tak dělám..... Stejný postup...

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 21:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
nechápu řešení plošným spojem.
Proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě a nespolehlivě.
Prostě přestřihnu kabel v půlce a napájím na obě strany vloženej prodlužovací kus.
Trvá to cca 5 minut .Ohřeji nasunuté smršťovačky na spoji a je hotovo.
Smršťovačka trochu delší, aby ochránila celý ztvrdlý pájený úsek. A ještě za tepla je zmáčknu k sobě (slepí se).
Dělám to 30 let a nikdy nebyl problém. Když nebyly smršťovačky používal jsem tavnou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 21:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 13
pro guchar
Pokud zasmrštíš celý kablík nestalo se Ti, že vlivem teploty při smršťování se poruší izolace na servokabelech? Já jsem se s tím jednou potkal. Důsledkem byl poškozený přijímač, naštěstí lehce opravitelný. Od té doby zasmršťuji jen jednotlivé vodiče.


Naposledy upravil Bartn dne čtv 30.07.2015 21:28, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 21:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S tím tišťákem nejde jen o prodloužení kabelu, ale hlavně o to, že nastavení je přímo u serva. Tím pádem to podstatně usnadní případnou výměnu serva, bez nutnosti vytahování kabelu, a rozřezávání smršťovaček, nebo pájet uvnitř serva. Alespoň tak jsem to já pochopil a líbí se mi to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 21:32 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 13.7.2015
Příspěvky: 91
Bydliště: Austria, Dolni Rakousko
Aniz bych chtel toto reseni nejak dale propagovat, je to jen jeden ze zpusobu. Je naprosto normalni a obvykle, ze ne kazdemu se kazde reseni libi. Jak je videt na fotkach, dirky pro prostrceni dratu uz v plosnem spoji jsou. Sam autor napadu podle textu pouziva i s kolegou toto reseni jak pisou "s uspechem uz velmi dlouhou dobu" a oba nahrazuji timto klasicke, odstupnovane pajeni kabelu se smrstovackou. Tento zpusob je obvykly a povazuji ho take za dobry. Zajisteni a znehybneni plosneho spoje tavnym lepidlem nebo jinym zpusobem je urcite dobre proveditelne a samotne servo je jedna z nejlepe fixovanych soucastek v modelu. Krimplovani bude take asi dobrym resenim, zatim jsem ale ani tady u nas nejake, primo k tomu nejake urcene spojky nevidel (ale mozna neco existuje). Stejne jako Lark kabely s pouzitim kyseliny take nepajim. Doplneni plosneho spoje nejakou elektronikou atd. je dobry napad.

To Lark: diky internetu mam uz dlouhou dobu moznost cist tve opravdu fundovane prispevky. Pokud se nemylim, jsi autorem toho Z-37 (pod Lark3): velmi, velmi pekne !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 21:47 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Lark píše:
S tím tišťákem nejde jen o prodloužení kabelu, ale hlavně o to, že nastavení je přímo u serva. Tím pádem to podstatně usnadní případnou výměnu serva, bez nutnosti vytahování kabelu, a rozřezávání smršťovaček, nebo pájet uvnitř serva. Alespoň tak jsem to já pochopil a líbí se mi to.


Lark píše:
S tím tišťákem nejde jen o prodloužení kabelu, ale hlavně o to, že nastavení je přímo u serva. Tím pádem to podstatně usnadní případnou výměnu serva, bez nutnosti vytahování kabelu, a rozřezávání smršťovaček, nebo pájet uvnitř serva. Alespoň tak jsem to já pochopil a líbí se mi to.


1 Jak často měníš serva ?
2 Na plošném spoji ty proužky mědi moc nedrží, takže bez dirky a kabelu přivedeného z druhé strany je to naprostá ptákovina.
3 odkrytý plošný spoj v modelu je taky blbost
4 než tu desku připravím, mám to přepájený 3krát

pro Austria-P
z fotek mi přijde, že plošný spoj je sice děrovaný, ale drát ke konektoru není prostrčen ze spoda.
Naopak dirky ještě zeslabují již takhle malý průřez plošného spoje.
Prostě to co vidím na fotkách považuji celé za špatně a do vzduchu bych to neposlal.
Takhle to chápu já.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeste k prodluzce serva
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2015 22:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Netvrdím, že je to vhodné pro všechny případy, ale třeba do křídel, kde mám kabely fixované a v kořenu konektor, tu výměnu udělám jen v šachtě serva přepájení jen tří drátů, bez nějakého "kuchání" smršťovaček. A holý tišťák nenechávám nikdy a nikde. Existují ochranné laky. Mě se to líbí, ale nikomu to nevnucuju. Každý ať si používá co uzná za vhodné.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz