Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 20.08.2007 23:42 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.9.2006
Příspěvky: 62
Bydliště: Uničov
:idea: Nemáte prosím někdo plánek na větroně nebo ještě líp na el. větroně? Z čeho postavit, jak postavit a čím osadit. Nevím jestli se na tak velky křídla dá použít polystyren nebo to něčím vystužit. Moc děkuju. :idea:

_________________
Bellanca Decathlon, Heli Blade CP

Může-li se něco pokazit, pokazí se to. ...... Murphyho zákon


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 20.08.2007 23:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.2.2006
Příspěvky: 631
Bydliště: Litoměřice
a jak přibližně veliký?

_________________
Don't drink and drive, smoke and fly.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 1:02 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.9.2006
Příspěvky: 62
Bydliště: Uničov
No něco v podobné velikosti koupil bych si něco podobnyho ale chci si ho vyrobit. Je to záživnější. :lol:

http://www.hobbyeshop.cz/inshop/rc-modely-letadel/rc-elektrovetrone/id-9OS2670+filip-400-t-tail-are-1600-el.html

Toť jen např.

_________________
Bellanca Decathlon, Heli Blade CP

Může-li se něco pokazit, pokazí se to. ...... Murphyho zákon


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 6:00 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.2.2007
Příspěvky: 85
a co třeba guppy...http://www.profili2.com/eng/plans.asp


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 6:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2006
Příspěvky: 1289
Bydliště: Mělník
Nechci tě podceňovat, ale ty jsi zjevně nikdy nic nestavěl. Myslím že začít větroněm o rozpětí 160cm je poněkud unáhlené. K němu by ses měl propracovat přes asi tak sto postavených oříšků, házedel, deproňáků... :D. Tady ti stavěči asi poradí z čeho a jak to postavit, ale pak přijde na řadu souměrnost, pevnostní body, negativy, vyvážení, potažení, vysoká váha, nízká váha...

_________________
Spíš lítač než stavěč...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 6:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Čop píše:
... propracovat přes asi tak sto postavených oříšků, házedel, deproňáků...


No, oříšky proč ne, ale to ho asi lákat nebude, "deproňáky" nechápu vůbec proč tu píšeš, to není ten styl modelařiny který ho láká - tedy doufám.

Myslím že pokud si koupí např plastová žebra ať je nemusí strouhat, pár lišt, náběžku a otokovku, slepí to dohromady (ano, na ty negativy nezapomenout) a má křídlo jedna báseň. A aspoň to bude modelařina...

Mluvím například o něčem takovém: http://www.volny.cz/skocdopoler/Rychlejsi/Vazka/Vazka.htm


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 7:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2006
Příspěvky: 1289
Bydliště: Mělník
Píšu to z jednoho prostého důvodu. Nezkušený modelář, nebo "lítač" jako jsem já prostě neví stovky věcí, které získáš jen praxí. Mám na mysli tajuplné poznámky typu "ředím kanagom", "balsaloc", "negativy", "brousím to devítkou", "silové body", tvrdá balza"... Je toho strašně moc. Musíš vědět jak tupá nebo ostrá má být náběžka, jak velký krut působí u kořene křídla a jakým materiálem to řešit, jestli má mít VOP profil, jestli můžeš s tím odlehčením až tak do kraje...
Já konkrétně jsem letecký mechanik, stavěl jsem plastikáče na soutěžní úrovni, ale postavit z voleje většího větroně? Zajímalo by mě jak by po půlroce práce lítal. Jak jsem řekl, nechci ERGA podceňovat, ale tohle není práce pro začátečníka. K tomu se musíš propracovat přes řadu experimentů a postavených letadel (a proto sem míchám depron a oříšky - můžu přidat volňásky, gumáky, papíráky...). Možná jsem nešikovný, ale víš kolik mě stálo úsilí a materiálu, než jsem aspoň přibližně požehlil rovnou a pravoúhlou VOP?

_________________
Spíš lítač než stavěč...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 7:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Ok, určitě máš pravdu, všiml jsem si co máš v příspěvku pod čárou :) Já jsem opak, tedy spíš stavěč než lítač. Prošel jsem si kroužkem u pana Rašky, postavil jsem hodně házedel, A3jek, minimaket atd. Asi proto jsem ho chtěl povzbudit ať se nebojí a staví, protože mám pocit že takových lidí co jsou ochotní a schopní stavět je stále méně a méně. Stačí když se bude držet nějakého plánku a určitě to dopadne dobře. Chce to si věřit a nebát se. Když už jsem vzpomenul pana Rašku. V kroužku mi vždycky opakoval jednoduché heslo: "Všechno jde!"

Takže určitě stavěj, klidně i Ušáka z depronu:
http://www.volny.cz/skocdopoler/Pomalol ... k/Usak.htm

Ten pocit že letí to, co sis sám postavil, je skvělý...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 9:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2006
Příspěvky: 1289
Bydliště: Mělník
Já jsem k tomuhle řešení (spíš lítat) dospěl poté, co jsem utratil hory peněz za materiál a nářadí, které jsem potom dokázal dostat do vzduchu pouze ve chvíli kdy to letělo z okna. Pak jsem objevil stavebnice a nakonec jsem odhalil kouzlo zkratky ARF :D :D :D . Přesto obdivuju všechny kteří postaví nebo udělají něco hezkého. A může to být autoveterán, starý letadlo, model, dům, obraz, nebo třeba sportovní výkon. Je to možná tím že vždycky obdivujeme něco, čeho sami nejsme schopni.

_________________
Spíš lítač než stavěč...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 9:07 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.9.2006
Příspěvky: 62
Bydliště: Uničov
Čop píše:
Nechci tě podceňovat, ale ty jsi zjevně nikdy nic nestavěl. Myslím že začít větroněm o rozpětí 160cm je poněkud unáhlené. K němu by ses měl propracovat přes asi tak sto postavených oříšků, házedel, deproňáků... :D. Tady ti stavěči asi poradí z čeho a jak to postavit, ale pak přijde na řadu souměrnost, pevnostní body, negativy, vyvážení, potažení, vysoká váha, nízká váha...


Není pravda. Pár jsem jich postavil. Bez plánu, vlastní konstrukce a lítají. Ale chtěl jsem prostě taky el. větroně. Tolik zkušeností nepotřebuju asi když to lítá i mě. :D

_________________
Bellanca Decathlon, Heli Blade CP

Může-li se něco pokazit, pokazí se to. ...... Murphyho zákon


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 9:12 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.9.2006
Příspěvky: 62
Bydliště: Uničov
Reverend píše:


To by i šlo. 8) V čem jde otevřít ten soubor dxf?

_________________
Bellanca Decathlon, Heli Blade CP

Může-li se něco pokazit, pokazí se to. ...... Murphyho zákon


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 16:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2007
Příspěvky: 106
Bydliště: Jinřichův Hradec
Já dxf otevírám v autocadu


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 19:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.1.2006
Příspěvky: 1654
tks píše:
Takže určitě stavěj, klidně i Ušáka z depronu:
http://www.volny.cz/skocdopoler/Pomalol ... k/Usak.htm

Ten pocit že letí to, co sis sám postavil, je skvělý...

Jen chci vidět začátečníka, jak bude na Ušákovi stavět ty uši...

Já si taky postavil depronového větroné 1600 mm, víc na webu, Elektrovětroň, EVO5.

_________________
Ďusi
DepronTeam
Taranis X9D+ (TGY-i6, FC-16),TopmodelCZ Astra, EPP JAK-7, Algol, E-III, B-25


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2007 20:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2007
Příspěvky: 166
Bydliště: Řevnice
dusi píše:
Jen chci vidět začátečníka, jak bude na Ušákovi stavět ty uši...


chystám se na něj, tak dám vědět :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.08.2007 15:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2007
Příspěvky: 1103
Bydliště: mezi Litoměřicemi a Roudnicí n. L.
Jiná rada (Guppy je sice kráska, ale je s tím dost $raní): Navrhni si pro sebe nějakou "krabici". Profil E205, S3021 nebo lépe SD7037, půdorys křídla obdélík+lichoběžníky, ocasky klasika (i když můj první model byla dvoumetrovka T-tail, křídlo upravené z F1A a zbytek vlastní konstrukce), rozměry asi takto:
Křídlo: hloubka profilu u kořene 15cm, do půlky obdélníkové, na konci 12cm, rozpětí 160cm. Rovná náběžka. Negativy na konci tak 1 až 2stupně, možná i to bude moc.
Trup: délka tak 85cm, z toho tak 55cm mezi 1/3 křídla a středem VOP.
VOP: rozpětí 40cm, hloubka u kořene 10cm, u konce 6cm, rovná odtokovka.
SOP si musíš udělat podle vzepětí, záleží na tom, jestli to bude mít křidélka a jak moc stabilní by to mělo případně být. Pro ovládanou směrovku a výškovku bych volil rovný střed a úhel lomení uší asi 12° (klidně si na 12° skoč zatímco ti bude tuhnout epoxy v místě lomení), SOP bych udělal tak 10cm kořen, 6-7cm konec, výška tak 15-20cm. Pro rovné nebo jenom mírně lomené křídlo s křidélky bych volil pochopitelně trochu menší kvůli spirálové stabilitě.
Motor může být čtyřstovka napřímo se sklopkou, utáhne to v pohodě. Podle Sweet Purple Planes stowattový stříďáček paráda. Minimum je 50W.
Těžiště by mělo být pro příjemné polétání v termice asi pět centimetrů za náběžkou. Úhel seřízení bych hádal tak kolem dvou stupňů, možná méně.
Tak, a nemusíš koukám ani moc navrhovat :oops: :wink: Kdybys to chtěl stavět, dej vědět jestli chceš propočítat nosník křídla a materiály :)

Reason for editing: Metrový trup není zrovna pohledná věc, ten mi tam zbyl po jiných výpočtech (parametry jsem počítal "z fleku" asi čtvrt hodiny)

_________________
Jiří V. _________________35MHz, kanál 62
Being drunk is feeling sophisticated without being able to say it.


Naposledy upravil woro dne ned 26.08.2007 20:11, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz