Jak jsem stavěl OPTIMU XL a ostatní okolo tohohle éra


Jak jsem stavěl OPTIMU XL a ostatní okolo tohohle éra

Jak by jsem jenom...ehm, chtěl by jsem tady popsat svojí druhou Optimu od p. Leoše Svobody. První menší, tuším že to byla čtyřka, jsem stihnul poslat do světa dřív, než jsem jí rozbil a protože po delší době mojí modelářské hibernace jsem si zase koupil rádio, musel jsem si pořídit i tohle krásný éro. Rozhodl jsem se, že jí nenechám dýhovou, ale potáhnu nažehlovačkou. I když mi bylo doporučeno ať to nedělám, ale já palice dubová si nenechám poradit. Bude to prostě raketa, jako moje první. Motor červený MVVS s desetičlánkem, pět serv křidélka, klapky, výškovka. Napájení BECem regulátoru s pokusem o připojení přes diodu záložního zdroje jenom pro dojezd v případě poruchy.

Autor
jirinovo
Offline
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05.06.2011 23:00
Příspěvky: 733
Bydliště: Odolena Voda
Blog: Zobrazit blog (9)

Archives
- říjen 2011
pohon, dokončení letadla
   pon 17.10.2011 19:34
dokončení trupu, výškovka
   pon 17.10.2011 18:22
nalepení serv, dokončení křídla, trup
   čtv 06.10.2011 19:48

+ září 2011

Prohledat blogy Předmět příspěvku: dokončení trupu, výškovka
Pevný odkazNapsal: pon 17.10.2011 18:22 
Příloha:
motorovaprepazka.jpg
motorovaprepazka.jpg
[ 42.44 KB | Zobrazeno 184 krát ]


motorovou přepážku jsem musel otočit, aby se mi tam vešel motor s regulátorem. Potom jsem ji, jak je vidět z obrázku, ze předu přilaminoval a zezadu vylil laminovací pryskyřicí. Před laminováním pětiminutový epoxid odstraníme frézkou jak to jen jde, necháme jen množství potřebné k tomu, aby přepážka nevypadla. Potom vše začistíme a můžeme montovat motor.

U výškovky se mi moc nelíbilo uchycení, je z měkké, lehké balzy a šrouby by jí vymačkali. Z 8mm překližky jsem vyříznul zpevnění, přilepil kanagonem a navrch přelaminoval tkaninou. Možná je stabilizátor trošku těžší, ale vzhledem k váze vybavení modelu to nevadí. Možná je lepší po vytvrdnutí epoxidu ho lehce přebrousit, protože takhle na něj nejde moc dobře nažehlovačka.
Příloha:
vyskovka.jpg
vyskovka.jpg
[ 55.2 KB | Zobrazeno 173 krát ]


poté výškovku svrtáme s trupem. Pomůže ji po napasování přilepit oboustranou lepící páskou a vrtákem přes otvory ve stabilizátoru označit polohu děr na trupu. Měly by být v ose, na dělící rovině. Potom vrtákem 2,3mm uděláme otvory a vyřízneme závit M3. V trupu ještě pomocí vrtáku a jehlového pilníku vytvoříme chladící otvor za křídlem a otvor ve směrovce pro ovládání výškovky. Do klapky výškovky přilepíme ovládací páku. Pákou serva výškovky protáhneme táhlo a celé to vložíme do trupu. Naměříme délku, ohneme, zaštípneme a začistíme. Pak sestavu znovu vložíme do trupu, na táhlo nasadíme klapku a přišroubujeme výškovku. Zkontrolujeme, aby táhlo nedrhlo o trup, když tak ho přihneme. Klapku jsem v nulové poloze přilepil ke stabilizátoru izolepou a potom tavným lepidlem přilepil servo, jak je vidět na plánku od p.Svobody. Protože se mi upevnění serva zdálo měkké, laminát pod ním pruží, zpevnil jsem ho kouskem balzy a tavným lepidlem, jak je vidět z obrázku. Protože kablík serva výškovky jde v souběhu s anténou, protáhl jsem na něm tři závity feritovým kroužkem těsně před přijímačem. Pro sichr.
Příloha:
detailservovyskovky.jpg
detailservovyskovky.jpg
[ 42.1 KB | Zobrazeno 161 krát ]


Potom jsem výškovku sundal a celý trup otřel mokrou houbou od separátoru, ten prokouknul.

Můžeme doinstalovat vybavení do trupu.


Přílohy:
 Profil  
 


 


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], martinni, pepin, rakos, Relax, Seznam.cz [Bot], sterkar


 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz Modu uživatelských blogů © EXreaction 

 

NAVRCHOLU.cz