Jak jsem stavěl OPTIMU XL a ostatní okolo tohohle éra


Jak jsem stavěl OPTIMU XL a ostatní okolo tohohle éra

Jak by jsem jenom...ehm, chtěl by jsem tady popsat svojí druhou Optimu od p. Leoše Svobody. První menší, tuším že to byla čtyřka, jsem stihnul poslat do světa dřív, než jsem jí rozbil a protože po delší době mojí modelářské hibernace jsem si zase koupil rádio, musel jsem si pořídit i tohle krásný éro. Rozhodl jsem se, že jí nenechám dýhovou, ale potáhnu nažehlovačkou. I když mi bylo doporučeno ať to nedělám, ale já palice dubová si nenechám poradit. Bude to prostě raketa, jako moje první. Motor červený MVVS s desetičlánkem, pět serv křidélka, klapky, výškovka. Napájení BECem regulátoru s pokusem o připojení přes diodu záložního zdroje jenom pro dojezd v případě poruchy.

Autor
jirinovo
Offline
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05.06.2011 23:00
Příspěvky: 733
Bydliště: Odolena Voda
Blog: Zobrazit blog (9)

Archives
- říjen 2011
pohon, dokončení letadla
   pon 17.10.2011 19:34
dokončení trupu, výškovka
   pon 17.10.2011 18:22
nalepení serv, dokončení křídla, trup
   čtv 06.10.2011 19:48

+ září 2011

Prohledat blogy Předmět příspěvku: příprava pro montáž serv, kablíky
Pevný odkazNapsal: stř 21.09.2011 20:51 
Z otvorů máme odstraněný polystyrén,
Příloha:
diry.jpg
diry.jpg
[ 19.27 KB | Zobrazeno 157 krát ]


ale protože jsme zrovna v místě nosníku, který je za skelné tkaniny a uhlíku, měl jsem na dně šachty výstupky, kterak laminovací epoxid zatekl do polystyrénu. Aby nepřekážely servu, obrousil jsem je frézkou. Je to nějaký hodně levný čínský klon Dremlu, vždycky jsem s ním akorát vrtal tišťáky. Musel jsem ale brousit hóóódně opatrně, frézka piští a bere všechno co jí přijde pod kotouček. Když si nedáte pozor, než mrknete máte v křídle díru. To se mi naštěstí nepovedlo.
Příloha:
bruska.jpg
bruska.jpg
[ 68.24 KB | Zobrazeno 173 krát ]


teď, za nějakého toho dloubání (v mém případě) plystyrénu, napasujeme do křídel serva. Když máme operaci hotovou, připojíme serva na přijímač a vyzkoušíme výchylky, aby páčky šli volně a nedrhly o potah. Když je hotovo a serva jsou v šachtách, s pomocí táhel označíme na klapkách místo, kam přilepíme páky. Místo označíme tužkou, pákou lehce vymáčkneme ďůlky které potom opatrně v prstech provrtáme vrtáčkem, tak aby jsme neprojely skrz. Zadní čep na páce jsem asi o milimetr zkrátil a celé to zalepil do klapky třicetiminutovým epoxidem. Po vrtání je dobré ořezat poškozenou nažehlovačku která překáží. Čepy jsem ještě lehce ožvejkal štípačkama, aby po zalepení v klapce pořádně držely.

Nyní jsem si připravil kablíky k servům. Od klapek vyšly délky akorát. Po vypíchání konektoru je stačí jenom protáhnout šachtou. Od křidélek jsou přívody krátké a je třeba je nastavit. Nechtělo se mi nic štípat, tak že jsem jenom vypíchal konektor, který potom použiju do přijímače a na prodlužovák připájel hřeben. Potom to celé spojil podle barev a přes to celé zafouknul smršťovačku.
Příloha:
kabely.jpg
kabely.jpg
[ 35.76 KB | Zobrazeno 168 krát ]


pak, za pomocí třeba zvonkového drátu protáhneme kablíky křídlem. Spojky jdou šachtou bez problémů, nemusí se nic upravovat, prostě dokonalé. Následně serva zacvakneme do šachet a...pokračování příště.
Ještě co mě potěšilo. Protože používat napařovací žehličku na potahování fólií opravdu není to pravé ořechové, v podstatě jsem jí použil ze zoufalství, zakoupil jsem jen podle oka náhradní tělísko do nějaké podobné, té mojí, staré, profi spálené. Jen podle obrázku žehličky na internetu jsem ho objednal a hurá, i když má trošku jiný tvar, pasuje přesně. Jen bylo potřeba po zapojení doštelovat termostat, aby seděla stupnice na žehličce. Tak že netřeba kupovat novou žehličku, protože stará se stále vyrábí, i když pod jiným jménem a s ní i náhradní díly.


Přílohy:
 Profil  
 


 


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Bing [Bot], Dejvicc, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Relax, Seznam.cz [Bot]


 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz Modu uživatelských blogů © EXreaction 

 

NAVRCHOLU.cz