na hlavní stránku

 

Rodina se dusí, ale lítat se musí (10/4/00)

Moji kamarádi i ostatní lidé e-mailem se mě často ptají, jak nejlevněji začít s RC modely tak, aby to rodinu nezahubilo. Zamyslel jsem se a sepsal si všechna pro i proti. Nabízím Vám je k nahlédnutí. Předesílám, že se jedná jen o můj vlastní názor na věc, který se s tím Vaším může diametrálně rozcházet. Většinou se tyto diskuse vyvíjejí, jako většina hovorů o technice vůbec. To znamená například na téma, jaké koupit domů video nebo televizi. Neexistuje žádné univerzální řešení, jak koupit levně superstroj. Existuje však pár hledisek, kterými se dá řídit a získat tak za "málo peněz hodně muziky". Například u zmiňovaného videa pomůže se ujistit jestli má LONG PLAY tj. nahrávání poloviční rychlostí při dobré kvalitě obrazu. Přístroje s touto funkcí musí mít slušnou mechaniku /z principu/, která dost vydrží. Nehledě na to, že ušetříte za kazety, protože se na ně vejde dvakrát tolik. A to nemluvím o tom, že když Vám někdo známý půjčí film nahraný v LP a vy tuto funkci nemáte, máte prostě smůlu. A to je dost častý případ v mém okolí. Tyto přístroje jsou o pár stovek dražší, ale to je právě to bolavé místo, kde se nemá šetřit. A teď zpět k RC modelům. Udělal jsem si menší průzkum trhu a pokusil se sepsat, co bych asi jako začínající modelář ke své činnosti potřeboval.

Průvodce začínajícího nadšeného modeláře:

 Vše začíná u RC soupravy. Máte tyto možnosti výběru:
Pod každý bod jsem umístil svá PRO+ a PROTI -.

2-kanál AM

+ cena asi 2000 za nový pro letadla, 2500 pro auta s volantem, asi 1000 za použité, pozor nemusí být schváleny a jejich legální provoz může tento rok končit !
+ přijímače bývají vybaveny BEC (nikdy jsem to nepotřeboval)

- nemá zabudovaný mixer Delta pro samokřídla !
- ovládat lze pouze bezmotorová letadla, je tedy vhodnější pro lodě a auta (existuje i 3 kanálový vysílač HITEC Ranger III FM asi za 3600,- Kč, kterým se dá ovládat i jednodušší model motorového letadla)

nevýhody AM

- modulace AM má své konstrukční nevýhody
- přijímače jsou pouze ve střední velikosti, nikde jsem neviděl lehký mikropřijímač
- jiný krystal
- nekompatibilní s FM

4-a více kanál FM nebo AM

+ dostatek kanálů pro všechno
+ FM přijímačů je na trhu mnoho druhů a velikostí + použitý cena asi 2000 - 5000 Kč dle typu, stavu a výbavy

- nový od 4000,- za AM
- v případě AM výše zmiňované nevýhody
- pozor nemívá zabudovaný mixer Delta pro samokřídla !

počítačová RC souprava

+ většinou 3 a více kanálů
+ možnosti programování funkcí - to považuji za klíčové.
+ paměť na 2 a více modelů - důležité

Pro méně zručné modeláře, jako jsem já, je to ráj na zemi. V případě, že se nějakým táhlem netrefím správně do délky, není potřeba nic řezat, stačí změnit v programu jednu hodnotu.
+ pokud máte samokřídlo nebo deltu, má zabudovaný mixer

- cena asi 4200 - 35000 Kč, možná jste viděli i levnější, ale dejte pozor, nemusí obsahovat akumulátor (jeho cena je asi 700 - 1000,- Kč)

Doporučuji vysílač přihlásit na telekomunikacích. /Jak se to dělá? Už to někdo zkusil? pozn. David/ Bojím se, že když sousedovi začne něco rušit televizi, tak si vzpomene na to, že vy často chodíte s anténou na kopec a můžete mít problémy. (Znáte to: bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí :-) Proto potřebujete mít svůj vysílač schválen pro provoz, což většina starších typů z druhé ruky nemá !

Tím to nekončí, budete potřebovat nabíječku na články ve vysílači, přijímači a modelu.

První kámen úrazu je ve vysílači. Ten bývá osazen 8-mi články. Většina levných nabíječů zvládá maximálně 7 článků, nemají totiž měnič.

1) "zbastlit doma něco na koleně" např. podle časopisu, cena cca. 700,- Kč

+cena

- když si vzpomenu, kolik věcí nechodí na první zapojení a jak potom můj výtvor vypadal..... (ne každý je takový patlal, jako já :-)
- cena není zas tak moc dobrá, pokud spočítáte čas, jak dlouho jste to dělali

2a) mohu zvolit např. nový procesorový nabíječ JETI  4-7 (8) článků.
+ cena asi 750,- (nemá konkurenci)
+ při plném napájecím napětí zvládne i 8 článků
+ nabije i NiMH články

- maximální proud 1,5 A (někdy to je málo)
- neumí vybíjet, ani cyklovat (co by jsme za ty prachy všechno nechtěli :-)

2b) teď jsem viděl nabíječ CHARGEMATIC 1 slovenské výroby
+ cena asi 1250,-
+ při plném napájecím napětí zvládne i 8 článků
+ maximální proud 4,5 A

- to samé co JETI
- ještě jsem ho naživo neviděl

3) zvolím dražší variantu např. HITEC CG 330
+ nabíjí 4-24 článků (má zabudovaný měnič) 0,5A - 5A
+ má výstup na žhavící svíčku

- cena 1999,- Kč

4) zvolím ještě dražší variantu např. HITEC CG 335 s displejem

+ displej zobrazující napětí, proud
+ 2.výstup pro nabíjení přijímačové baterie
+ nabíjí 4-24 článků (má zabudovaný měnič) 0,5A - 5A
+ má výstup na žhavící svíčku

-- cena 3099,- Kč

Já jsem koupil v bazaru nabíječku NOVAK Rhino za 990,-Kč. Prodavač o ní nic nevěděl, tak jsem hrábl na Internet a tam vyčetl, že se jedná o skoro profi nabíječku 4-8 /správně 8/ článků. Okamžitě jsem pro ni vyrazil. Původní cena byla 3500,- a tento kus byl ve stavu "lepší než nový". Má zabudovaný ventilátor a regulaci proudu 0-10A !!!! Na krytu jsou dvě svorky, na kterých se po připojení voltmetru dá odečíst nabíjecí proud v milivoltech. Doplnil jsem ji tedy nejlevnějším multimetrem, co jsem sehnal. Vše jsem umístil do kufříku z OBI za 120Kč. Nakonec to nejlepší, když ji viděl můj hodný táta, tak mi ji zaplatil. Občas si ji trochu závidím. Do budoucna uvažuji vybavit ji modulem měření náboje BEL

Box1.jpg (67647 bytes)

Žádná z těchto nabíječek se nenapájí ze sítě 220V, ale z autobaterie. Má to svoje výhody, pokud si ji berete s sebou "na pole", nemusíte za sebou táhnout prodlužovák :o). Jestliže nemáte doma zbytečný olověný akumulátor, započítejte si tedy i jeho cenu: asi 700,- Kč za 7Ah, asi 1200,- Kč za 40Ah. Kapacitu zvolte podle předpokládaného odběru (tím i odpovídající hmotnost).

Tento akumulátor musíte mít také čím nabít. Pokud nejste čilý automobilista, čeká Vás i nákup nabíječe olověných akumulátorů. K dispozici je mnoho druhů, snad uvedu jen 6A nabíječ, co jsem koupil v OBI (nebo snad v Baumaxu) za 600,- Kč /no koupil, dala mi ho moje hodná máma k vánocům/.

Pokud Vaše nabíječka nemá funkci vybíjení, tak budete potřebovat vybíječku.

0) pro začátek lze vybíjet články odporem nebo žárovkou

+ cena = 0

- žádná sláva, akumulátorům to moc neprospívá

1) "zbastlit doma něco na koleně" např. podle časopisu cena cca. 230,- Kč (stavebnice BEL )

+cena

- Když si vzpomenu, kolik věcí nechodí na první zapojení a jak potom můj výtvor vypadal..... - cena je bez krabičky

2) mohu koupit nejjednodušší modul vybíječe BEL za asi 340,- Kč

+ cena

- nelze nastavit velký rozsah článků (volba na 5 ks článků chybí)
- nemá krabičku, jedná se o nezakrytý plošný spoj (pro šikulu to není problém)

3) vybíječ VAK 2000 za 690,-

+ cena (není to zas tak hrozné, vzhledem k tomu co dostanete)
+ má velký chladič a silné přívodní kabely + mnoho "ostaních funkcí" při vybíjení
+ lze nastavit ultrapřesně vybíjecí proud a počet článků

- nenašel jsem, snad cena 500,- Kč by v dnešní době stačila

Pokud máte všechno pod střechou, zbývá to nejdůležitější : koupit nějaký model. Věřte mi, že bez něho to není ono :-). Já sám mám doma elektro buggy. Není to na začátek špatné. Auto na rozdíl od letadla nespadne a nerozbije se. Naučil jsem se na něm ovládání při jízdě směrem ke mně (to pak směr doleva znamená knipl dát doprava).

Yokomo1.jpg (64137 bytes) Yokomo2.jpg (65597 bytes)

Po čase jsem zatoužil po tom dobýt vzduch. To byl také hlavní důvod, proč jsem s modelařinou vůbec začal. Nechtěl jsem však začínat v kroužku od házedel, jako většina poctivých modelářů. Netrpím totiž přílišnou pečlivostí a nechtěl jsem model stavět, ale létat s ním a ovládat jej (což si myslím, že u házedla nehrozí). Vrhl jsem se tedy bez sebemenších zkušeností do stavby modelu ARF a opravdu jej složil. S létáním to již tak slavné nabylo. Letadlo jsem během několika minut totálně a neopravitelně pohřbil. Toto se opakovalo asi 4x. Celková doba letu všech by se dala počítat na sekundy.  Pak už bylo v letadlech tolik peněz, že by za to byl tuzemský ojetý automobil. Celou modelařinu jsem dal k ledu. Řekl jsem si, že nebudu modelařit, dokud nevymyslí nerozbitné letadlo. Vtom se objevily nerozbitné svahové kombaty. Oprášil jsem tedy svoje nádobíčko a spáchal jeden takový stroj.

Toma4.jpg (44282 bytes)

Opravdu to lítalo a když to spadlo, tak se tomu absolutně nic nestalo - věřte mi. Moje doporučení je - pokud máte v blízkém okolí kopec, neváhejte a postavte nějaké to Tornádo, Tomahawka nebo Stingra  od Velkomu  . (Nebo něco mezi ) Zde je článek popisující stavbu takového modelu, a také zde.

Pozor, Tornádo a Tomahawk potřebují na rozdíl od Stingera Delta mix ve vysílači nebo přijímači ! Pozor, každou chvíli by se měly na trhu objevit Tomahawk 2 a snad i další Tornádo.

Tyto letouny Vám ušetří čas a peníze za mnohem lákavěji vypadající stroje, které se však začátečníkovi ve vzduchu příliš neohřejí - vím o čem mluvím. Pokud Vás zajímají podrobnosti tak navštivte www.rcmania.cz a www.lomcovák.cz, zde na Vás dýchne ta pravá atmosféra. Dnes už zvládám i lehčí elektrolety a Slow flyery, i když stále mám sem tam nějakou havárii.

Tento víkend to odnesla  Chubby Lady a Twist.

Chubby1.jpg (53055 bytes) TwistAndMe.jpg (51966 bytes)

Věci jsem sepsal v pořadí, v jakém bych je nakupoval já. Vstávají Vám hrůzou vlasy na hlavě při těch cenách? Vězte, že to není tak hrozné, když to rozložíte do pár let a využijete různé svátky, vánoce a narozeniny. Dále to chce prohrabat staré věci a obejít příbuzenstvo, kde se dost najde. Já dlouho používal olověný akumulátor z Wartburga a nabíječ od pantáty. Hodně modelářů se rekrutuje z řad radioamatérů a bastlířů. Pro ně nebývá problém, postavit ze stavebnice nebo z časopisu některé příslušenství jako nabíječ, vybíječ apod. Pak je dobré využít různých slev a výprodejů. Např. na kartu RC MODELY klubu dostávám slevu 3%. Co mi také hodně pomáhá, je využití replik originálních dílů. Jsou velmi kvalitní (a mnohdy předčí originál) a hlavně hodně levnější než originál ! Mám na mysli např. pulty k vysílačům, paměťové moduly .. Jinak nákup tuzemských výrobků mohu jen doporučit. Je to také cesta, jak ušetřit za přijímače apod. O české výrobky je v zahraničí velký zájem a nabízí je i mnoho prodejců v USA (např. JETI, Potensky apod.)

Pro začátek je potřeba nadchnout pro tuto činnost manželku a rodinu vůbec. Stačí, když si uvědomí, že "chlap, kterej se doma hrabe v letadýlku, nechodí za ostaníma ženskejma ani celej den nevysedává v hospodě". To si myslím, že nejsou špatné argumenty. Navíc já jsem od přírody líný tvor, takže moje žena využívá záminky jít ven si zalítat k tomu, aby mě vytáhla ven do přírody. Oba jsme pak spokojeni (já se jinak na procházce hrozně nudím). Když vyjdu ven s některým ze svých letadel, jsem většinou KING vesnice a zdraví mě i děti, které by si mě normálně ani nevšimly. Nehledě na to, že mého syna moje modely přímo hypnotizují, pomáhá mi s jejich dopravou a je šťastný, že je může třeba jen podržet. (pro pořádek je mu 2,5 roku a ne 18 jak byste si mohli myslet :-)

Hodně mi pomáhá i to, že se mnou rodina sdílí mé úspěchy i neúspěchy. Když zrovna rozsekám nějaké letadlo, tak mi pomůže na tom najít něco pozitivního (stejně jsi si chtěl koupit jiné, alespoň máš volný přijímač a serva). Když to letí, tak mají radost se mnou. Nezapomeňte na to, že hodně lidí se bude na vašeho koníčka dívat z vrchu a pomlouvat a rýpat na vaší adresu. Věty typu "kdyby radši dělal něco pořádného" a "je jako malej kluk, kdy z toho vyroste ?" nejsou výjimkou. Pomineme-li, že tito lidé mají pravdu, je dobré mít někoho na své straně. Manželka je nejlepší spolubojovník. Odměna však bude sladká - kdo nedržel kniply v ruce, neuvěří.

Malý příklad: byl u mě kamarád Tomáš, který by rád začal s modely. Přijel s rodinou okouknout, co by k tomu všechno potřeboval. Jeho manželka s tím tak napůl souhlasila a hlavně byla nadšená pro věc. Zrovna však budují hnízdo, takže peněz je taktak. Vysvětlil jsem mu, že když koupí dvoukanál, tak s ním neukočíruje motorové letadlo. Když koupí obyčejnou soupravu, nebude tam mít Delta mixer (líbilo se mu totiž samokřídlo na kombat). Měl ode mě půjčené nějaké katalogy a pár stránek vytisklých z Internetu. Takže jsem ještě předvedl modely, které mám doma. Šli jsme projet RC buggy do sněhu a pak jsem vzal svůj kombat Tomahawk na kopec. Zrovna pěkně foukalo a model slušně létal. Půjčil jsem pak kniply Tomášovi a nakonec jeho ženě. Než jsme přišli z kopce, bylo rozhodnuto - hnízdo počká. Druhý den jsme šli spolu pro vysílačku. A ne jen tak ledajakou, hned počítačovou Hitec Flash 5. U tohoto vysílače bych se rád pozastavil. Jednalo se o model roku 1999, který byl nahrazen novějším typem, tudíž měl doprodej a výraznou slevu. Byla tu i možnost koupit Flash 4 a levněji. Když jsem však zjistil, co by obnášelo dovybavit čtyřku na úroveň pětky, tak se cenový rozdíl stírá a zbyl by nám horší přijímač (neříkám, že to nejde!). Balení obsahuje kompletně vybavený vysílač (včetně akumulátoru !), přijímač (s dvojím směšováním !), servo, držák akumulátoru přijímače a vypínač. Cena byla víc než skvělá. Na to jsem ještě využil klubovou slevu RC modely 3%. Za "ušetřené peníze" Tom koupil pult a dlouhé kniply. Celková cena 5300,- Kč. Hned jsem mu nabil akumulátor ve vysílači, aby si doma mohl bzučet servem a vyzkoušet programování vysílače. Je teď jen otázka času, kdy mu dojdou baterie ve vysílači a donutí ho to koupit nabíječku.
Pozn. Už má doma Tornádo i se dvěma servy (jde to rychleji něž jsem myslel).

Tady je malý příklad investic:

Varianta 1) - nejlevnější RC souprava

- Vysílač 2-kanál 40MHz AM 2000,-
- Nabíječ JETI  750,-
- Vybíjet žárovkou nebo odporem. 0,-

Model elektrobuggy asi 2500,-
2 nejlevnější serva HITEC 2x330,-
Akumulátor 700,-

nebo

Svahový kombat Stinger  1300,-
Akumulátor do Stingera 4x350mAh 400,-
2 nejlevnější serva HITEC 2x330,-
Ostatní pro stavbu 500,-
Součet asi : 5700,- Kč za verzi letadlo a asi 6600,- Kč za verzi auto.
Myslím, že levněji už opravdu nic nového nepořídíte. /i tak to skýtá dost omezení a předpokládá, že dost věcí doma máte/.

Varianta 2) - slušná RC souprava

- Vysílač 4-kanál 35MHz FM počítačová např HITEC 5 5000,-
- Nabíječ Chargematic 1 1250,-
- Vybíječka VAK 2000 700,-

Svahový kombat Tornádo  1300,-
Akumulátor do Tornáda 5x350mAh 450,-
2 nejlevnější serva HITEC 2x330,-
Ostatní pro stavbu 500,-
Součet asi : 9.800,- Kč za verzi letadlo Slušná výbava, kde nic nechybí a rozhodně si tím nezavíráte dveře do budoucna.

Varianta 3) - nejlepší RC souprava. O tom tento článek není.

Dopočitatelné položky:
Olověný akumulátor 7Ah 700,-
Nabíječ olověných akum. 600,-
Přenosný kufřík z OBI 500,-
Elektropříslušenství 1000,-
Pult na vysílač 600,-
Dlouhé kniply 100,-

Dobrá rada nakonec: Nekupujte si všechno najednou. Vychutnejte si každou nově koupenou věc a pomazlete se s ní. Radost déle vydrží. Nákup vysílačky vás donutí koupit nabíječku, ta vás donutí koupit model, ten vás donutí .....

Pokud již máte uvedené věci, čekají vás již jen samé vesměs příjemné zážitky a stojí za to. Zvlášť když se sejde víc nadšenců pohromadě. Čím víc, tím líp. Jestliže nevěříte, jděte se nechat přesvědčit na nějakou modelářskou akci, já byl teď v Riegrových sadech na Slow Flyer 2000. Viz také  http://www.lomcovak.cz/slow/riegerII_1.htm a http://www.lomcovak.cz/slow/rieger.html

Tak honem rozbijte prasátka a hurá do obchodu ! Už nebude muset ostatním závidět letadlo ve vzduchu a vysílač v ruce, budete jeden z nás ! Nejtěžší je přesvědčit se a začít, pak to jde samo. Modelářské obci bez Vás hrozí vyhynutí :-)

Michal POLÁK

ICQ 28072385

P.S.:Nechtěl jsem tímto článkem poškodit ani přehlédnout žádnou firmu, jen jsem se rozhlédl v obchodě a popsal, co jsem tam nejlevnějšího a běžně dostupného viděl. Chtěl bych poděkovat firmě JINO za trpělivost a spolupráci.

 

Copyright Rcmania 2000