na hlavní stránku

 

Druhá soutěž ve svahovém kombatu (6/7/00)

Už jsme se nějakou dobu odhodlávali k uspořádání druhé v pořadí soutěže ve svahovém kombatu. Proto přišly dva dny volna uprostřed týdne jako na zavolanou. Nakonec jsme se rozhodli pro čtvrtek 6. července pozdní odpoledne, abychom účastníkům příliš nenarušili sváteční program. Vítr měl být západní a také v podstatě byl, takže volba padla na Skálu v Bohnicích, což je přeci jen hezčí místo nežli navážka na Velké Ohradě.

Dorazil jsem asi v pět, vítr chvílemi foukal pěkně a chvílemi dost zprava, jakýsi severozápad. Na place byli v té době už čtyři piloti a vypadalo to, že soutěži snad nestojí nic v cestě.  Mezitím  se trousili další, nakonec se shromáždilo úctyhodných osmnáct účastníků. Měl jsem strach o rozdělení kanálů, ale jako zázrakem jsme se do éteru vešli všichni najednou a jen pár pilotů muselo měnit krystaly za náhradní, které naštěstí měli sebou. Pro zajímavost, nakonec byly obsazené kanály 50, 54, 61, 62, 65, 66, 70, 71, 73, 74, 76, 78, 79, 80, 85, 88, 90 a v podstatě všichni mohli bez problémů létat. Rex 4 Ládi Sibery občas dost škubal nad anténami ostatních pilotů a někteří si raději vzali dlouhou anténu vysílače místo krátké. Rex 7 Juraje Hojovce naproti tomu fungoval dobře, a to i v obležení obou sousedních kanálů. V zásadě nebyl problém s frekvencemi ani s rušením a to je dobrým vysvědčením pro moderní RC soupravy. Protože jsme byli všichni kanálově kompatibilní, bylo rozhodnuto soutěžit v jednom kole o trvání 45 minut.


to ještě nejsou všichni...!


Ondra neustále harpunařil

Takže ve čtvrt na sedm to "tam" všichni hodili a nastal vzdušný zmatek, jaký jsem ještě neviděl. Asi tak patnáct letadel najednou (vždycky byl někdo zrovna na zemi nebo něco dolaďoval na svém stroji) se motalo na neskutečně malém prostoru a přesto trvalo nějakou dobu, než byla slyšet první charakteristická rána. Pak už to ale začalo bušit častěji. Populární praotec kombatu Libor Malák přijel až čtvrt hodiny po začátku soutěže, protože v šest hodin prý ještě spal. Během pěti minut po svém příchodu zaznamenal tři sestřely, čímž nás ostatní pořádně vyděsil. Tím ale vystřílel všechen prach. Smůlu měl Venca Janko, kterého to hned po začátku soutěže zafouklo do oplocené zahrádky vlevo vedle svahu a on až do konce soutěže přemlouval zlého majitele slovy "já nerad", " už to nikdy neudělám" atd. k vydání modelu.  Majitel se obměkčil až ve chvíli, kdy do jeho zahrádky přiletěl ještě model Petra Paclta - to už na něj asi bylo moc. Pozoruhodné je, že Václav přerušil kvůli této soutěži rodinnou dovolenou (v tuzemsku), také Ondra Eremiáš kvůli soutěži přijel z místa vzdáleného 120 km. 

Asi deset minut před koncem soutěže přestalo foukat. Vzniklou vynucenou pauzu trávil každý po svém - závislí na nikotinu si zapálili, závislí na RC létání si aspoň pohazovali svým modelem. Originálně si poradil Predátor (Dan Vltavský), který nastartoval své dmychadlem opatřené samokřídélko a proháněl se svižně nad našimi hlavami. Na posledních pět minut zase fouklo a někteří to tam ještě hodili, zatímco někteří jiní už zůstali sedět. Nakonec to dopadlo takto:

 

Pořadí Jméno Počet sestřelů Model
1 David Kyjovský 9 Tomahawk II
2-4 Libor Malák 3 Tornádo
2-4 Ondra Eremiáš 3 Tomahawk II
2-4 Predátor (Dan Vltavský) 3 Tornádo
5-7 Boris Guič 2 Tomahawk II
5-7 Tomáš Kubáň 2 Tomahawk II
5-7 Juraj Hojovec 2 Tomahawk
8-12 Jarda Tříska 1 Tornádo
8-12 Láďa Sibera 1 Boomerang (vlastní)
8-12 Třešňák 1 Domado (vlastní)
8-12 Pavel Marek 1 Tornádo
8-12 Strnad 1 Tornádo
13-18 Jarda Daneš 0 Tornádo
13-18 Petr Paclt 0 Tomahawk
13-18 Widowmaker (R. Vysušil) 0 Tornádo
13-18 Venca Janko 0 experimentální
13-18 Dan Paták 0 Tornádo
13-18 Václav Bláha 0 Tornádo

Po skončení soutěže vítězové nafasovali ceny (kšiltovky s logem TGDH) a někteří piloti si šli ještě zalétat. Létání se brzy zvrhlo do oblíbené místní zábavy, totiž prolétávání zábradlí. V této disciplíně excelovali především Predátor a Boris Guič, určitě bych nechtěl být v kůži pilota jejich letadel. Boris například propasíroval letadlo škvírou užší než je jeho rozpětí - beznosníkový Tomahawk II se asi na chvilku svinul a za otvorem zase rozvinul (!).


tato čepička se nedá koupit...


Predátorův dmycholet

Svahový kombat je ohromná zábava. Pro některé "klasické" modeláře asi trochu zvrhlá, ale každý má své gusto. Dnes se zjevně bavili všichni velmi dobře, dokonce i diváci, kteří asi nevěřili svým očím. Jestli si pohráváte s myšlenkou také to zkusit, neváhejte a přijďte mezi nás. Odreagujete se jako nikdy a omládnete o 20 let (tedy pokud vám není 21 a méně... ;-).

David

 

Copyright Rcmania 2000