na hlavní stránku

 

Jednoduchý regulátor s BEC (1/10/00)

Pokud vám absence obvodu BEC v zapojení zde nedávno uveřejněném připadá zásadní, můžete si postavit jen o málo složitější regulátor podle následujícího schématu,  které využívá některé prvky ze zapojení "Spínač s BEC pro malé elektrolety" podle AR pro konstruktéry 3/98, str. 107:

Ke stavbě potřebujeme opět servozesilovač, upravený stejně jako v zapojení bez BEC. Servozesilovač je napájen nízkoúbytkovým stabilizátorem L4940 V5, který stojí asi 50 Kč. Další investicí je spínací tranzistor, který zvolíme dle požadovaného zatížení. Všechny ostatní součástky jsou opět korunové položky.

Integrovaný obvod je šestinásobný invertor se Schmittovým klopným obvodem na vstupu. Jeho výhodou pro naše účely je hystereze: do stavu L se překlápí při napětí na vstupu vyšším než asi 1,5 V, do stavu L při napětí vstupu nižším než asi 1V. Této vlastnosti s výhodou využívá obvod pro vypnutí pohonu při poklesu napájecího napětí: při poklesu napětí pod určitou mez (v našem případě asi 6V, dá se změnit použitím zenerovy diody D1 pro jiné napětí) se motor vypne a zapnout se může znovu pouze pokud napětí baterie vzroste asi o 0,5 V, což obvykle trvá několik sekund. Na rozdíl od některých publikovaných zapojení se spínací tranzistor stále nachází v čistě sepnutém nebo vypnutém stavu a nedostává se do režimu, kdy by na něm vznikala zbytečně velká výkonová ztráta.

Jeden z invertorů integrovaného obvodu plní stejnou roli jako tranzistor v předchozím zapojení. Do stavu H, který sepne T1, se dostane pouze při napětí nižším než 1V na vstupu. Tedy pouze když je na výstupu servozesilovače impuls o nulovém napětí, zatímco při napětí 2,5 nebo 5 V je na výstupu stav L a T1 je v rozepnutém stavu.

Na dalších obrázcích obrazec plošného spoje a rozmístění součástek regulátoru. Zhotovení a osazení plošného spoje je bez záludností a vše by mělo pracovat na první zapojení. Nezapomeneme propojit zem regulátoru se záporným vodičem kablíku servozesilovače a výstup +5V s kladným vodičem. Přes tento vodič bude napájen také přijímač a ostatní serva letové části RC soupravy. Silové vodiče připájíme co nejblíže k vývodům T1, ze strany spojů. Vodiče + motoru a + baterie připájíme co nejblíže k sobě, také ze strany spojů. Stabilizátor a tranzistor ohneme tak, aby ležely naplocho na pouzdře integrovaného obvodu. Nemáme-li tranzistor s izolovaným chladicím křídlem, dbáme, aby bylo toto křídlo izolováno od chladicího křídla stabilizátoru. Oba plošné spoje, servozesilovače a regulátoru, můžeme například umístit mezi dva kousky plastové desky a zafixovat kusem smršťovací fólie nebo bužírky.

 

 

David

uveřejněno v RCM 6/2000

 

Poznámka: toto zapojení bylo vyzkoušeno v jednom exempláři a fungovalo obstojně. Regulátor napájel čtyřstovku v elektroletu Mini Daisy a přes BEC celý palubní systém, bez problémů. Bohužel jsem jej prodal i s Daisy, takže nemohu připojit fotografii.

 

Copyright Rcmania 2000